Firmalar isyan, örgütler bayram etti

banner37

Hükümetin tavuk eti ithalatını serbest bırakması birçok ekonomik örgüt tarafından olumlu karşılanırken, tavuk üreticiliği ile uğraşan firmalar tarafından kendilerine yönelik bir saldırı olarak yorumlandı

banner87
Firmalar isyan, örgütler bayram etti
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL


Hükümetin tavuk eti ithalatını serbest bırakması ülkede ciddi tartışmalara yol açtı. Birçok ekonomik örgüt hükümetin bu kararını gerekli ve olumlu bir adım olarak değerlendirirken, tavuk üretimi işi ile uğraşan firmalar da kendilerine yönelik bir saldırı olarak düşünüyor. Halk ise yurt dışından getirilecek tavuk etinin hastalıklı olabileceğinden endişe ediyor. 
KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Veteriner Dairesi Müdürü Hüda Hüdaoğlu, ülkeye ithal edilen ve edilecek olan tavuk etlerinin sağlıklı olup olmadığının nasıl denetleneceği konusunda bilgi verirken, Mustafa Hacı Ali İşletmeleri kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hacı Ali ve Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga hükümetin bu kararının ülkedeki ekonomik durumu nasıl etkileyeceğini anlattı. Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ise konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. 
Hüdaoğlu, ülkeye ithal edilecek tavuk etlerinin sağlıklı olup olmadığının diğer işlenmiş et ürünleri gibi kontrol edileceğini ve ithalat yapacak firmalardan da gerekli sağlık belgelerinin isteneceğini anlatarak halka “içiniz rahat olsun” mesajı verdi. 
KTTO tavuk eti ithalatının serbest bırakılmasının doğru bir adım, KTEZO ise ithalatı serbest bırakmak yerine üretici sayısını artırmanın doğru bir adım olacağını açıkladı. 
Ancak bünyesinde Kırnı Piliçleri’ni de barındıran Mustafa Hacı Ali İşletmeleri’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mustafa Hacı Ali’nin konuya yaklaşımı çok farklı bir yönde oldu. 
Hacı Ali bu kararın ardında bir kasıt olduğunu düşündüğünü ve eğer kasıt olmasaydı sadece tavuk eti değil, şu anda ülkede pahalı olan tüm ürünlerin ithalatının serbest bırakılacağını anlattı. 

Hüdaoğlu: Endişeye gerek yok 
Veteriner Dairesi Müdürü Hüda Hüdaoğlu, işlenmiş tavuk ürünlerinin zaten ithaline izin verildiğini ve burada değişenin sadece işlenmemiş tavuk ve tavuk ürünlerinin ithaline izin verilmesi olduğunu anlattı. 
Sağlık yönünden de endişeye gerek olmadığını kaydeden Hüdaoğlu, bugüne kadar diğer gelen ürünlere nasıl denetim yapılıyorsa şimdi de gelen ürünlere aynı denetimin yapılacağını söyledi. 
Hüdaoğlu, “firmaların tavuk ithal edebilmesi için sağlıkla ilgili bazı sertifikalara sahip olması bekleniyor. Üretildiği yer kayıt ediliyor. Gerekli görüldüğünde laboratuvarda testler yapılıyor. Endişe edecek bir durum yok” dedi. 

Ticaret Odası, ithalat izninden memnun 
Kıbrıs Türk Ticaret Odası, tavuk ithalatının serbest bırakılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada çoğu dönemlerde, yakın pazarlardaki fiyatlarla kıyaslandığında oldukça pahalıya tüketebilinen tavuk etinin ithalinin serbest bırakılmasının son derece olumlu olduğuna yer verildi. 
Ayrıca yine aynı açıklamada hükümetin uzun yıllardan beridir önemle üzerinde durulan bu konu hakkında karar almasının hükümetin zor zamanlarda karar alabilme kapasitesi olduğunu gösterdiğini ve bununda kendilerini memnun ettiği ifade edildi. 
Açıklama “İthalat yasakları ve ithalatta uygulanan fonlar, ülkemizdeki yüksek fiyatların önemli nedenlerinden biridir. Yüksek fiyatlar ve pahalılık nedeniyle, turizm ve yüksek öğrenim sektörlerinin gelirleri ile ayakta durmakta olan KKTC ekonomisi rekabet gücünü yitirmekte; bu arada insanlarımız çevre ülkelere göre çok daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sayın Erkut Şahali, tavuk eti ithalinin serbest bırakıldığını duyurmak amacıyla yaptığı açıklamada, amaçlarının “yurttaşın alım gücüne katkıda bulunmak” olduğunu vurgulamış ve “rekabete dayalı bir fiyatın” oluşması umudunu dile getirmiştir. Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak beklentimiz, karkas et ithalatının da ivedilikle serbest bırakılmasıdır. Bu yönde atılacak adımlar ülkemizdeki hayatı ucuzlatacağı gibi, önemli gelir kaynaklarımızdan olan turizm ve yüksek öğrenim sektörlerinin devamlılığına da yardımcı olacaktır” şeklinde devam etti. 

Hacı Ali: Yanlış bir karar 
Mustafa Hacı Ali İşletmeleri kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mustafa Hacı Ali hükümetin tavuk ithalatını serbest bırakmasını yanlış bir karar olarak değerlendirdi. 
Türkiye ile KKTC’deki tavuk fiyatları arasında ciddi bir fark olmadığını kaydeden Hacı Ali, bu nedenle bu kararın kendilerini çok da etkileyeceğini düşünmediğini ifade etti. 
Hacı Ali, ancak domates, patates gibi ürünlerin ithali serbest bırakılmazken sadece tavuk ithalinin serbest bırakılmasının düşündürücü olduğunu ve bunda kasıt aradığını söyledi. 
“Eğer amaç hayatı ucuzlatmaksa patates, domates gibi diğer ürünlerin ithalatı da serbest bırakılır” diyen Hacı Ali, hükümet tarafından alınan bu kararın yanlış olduğunu yineledi. 

“Toptan satış fiyatı 10 TL”
Tavukları toptan olarak 10 TL’den sattıklarını kaydeden Hacı Ali, bayilerin de üzerine yüzde 15 kâr koyarak satışa sunduğunu belirtti. 
Hacı Ali, fiyatların uygun olması nedeniyle adanın güneyinden müşterileri de olduğunu söyledi ve ülkenin Türkiye ile değil Güney Kıbrıs’la kıyaslanması gerektiğini kaydetti. 

“Girdi maliyetleri arttı” 
Mustafa Hacı Ali, Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybının kendilerine girdi maliyetlerinin artışı olarak yansıdığını belirtti ve elektrik fiyatının, talaş fiyatının, yem fiyatının arttığını söyledi. 
Türkiye’de bu maliyetlerin çok daha düşük olduğunu kaydeden Hacı, buna rağmen tavuk fiyatlarında ciddi bir fark olmadığını ifade etti. 

“Yumurtayı ucuz satıyoruz diye 
Rekabet Kurulu ceza yazdı” 
Tavuk fiyatlarının pahalı olduğunu kesinlikle kabul etmediğini söyleyen Hacı Ali, kısa süre önce Rekabet Kurulu’nun kendilerine “yumurtayı ucuz satıyorsunuz” diyerek ceza yazdığını anlattı. 
Hacı Ali, benzer durumun tavuk fiyatlarında da geçerli olduğunu belirtti. 

Tulga: Üretici sayısı artırılmalıydı 
Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, tavuk ithalatıyla ilgili konunun uzun süredir takip ettikleri bir konu olduğunu söyledi. 
Tavuk üreticiliğinin ülkede tek bir firmanın tekelinde olduğunu kaydeden Tulga, 1985 yılında da civciv ünitelerinin elden çıkarılması ile bu durumun daha da teyit edildiğini belirtti. 
Bunun ardından da birçok tavuk ve yumurta üreticisinin iflas ettiğini ifade eden Hürrem Tulga, “gelinen noktada tavuk üreticiliğinin tek bir firmanın tekelinde olduğu herkes tarafından biliniyor. Burada yapılabilecek iki şey vardı. Biri ithalatı serbest bırakmak diğeri üretici sayısını artırmak… Bize göre üretici sayısı artırılmalıydı. Böyle bir karar alınıp, bu yönde politikalar geliştirilmeliydi” şeklinde konuştu. 
Hürrem Tulga ayrıca söz konusu şirkete tekel olup, haksız rekabete yol açması nedeniyle birçok dava açıldığını da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75