Fırsatçılar türedi!

banner37

Korona paniğine kapılıp önlem amacıyla koruyucu maske, anti-bakteriyel jel ve dezenfektan gibi temizlik ürünlerini almak için eczanelere koşan vatandaşlar, fahiş fiyatlar karşısında şaşkına döndü

banner87
Fırsatçılar türedi!
banner90
banner99

VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ… Çok sayıda vatandaş, korona virüsüne karşı önlem almak amacıyla maske, jel, eldiven ve dezenfektan gibi tıbbi ürünler temin etmek için dün eczanelere koştu ancak, fahiş fiyatlar karşısında şoka uğradı. Vatandaşlar, sosyal medya aracılığıyla, dünyanın birçok yerinde çok sayıda ölüme neden olan korona virüsünün yarattığı paniğin ülkemizde fırsata çevrilmesine isyan etti

TAÇOY: FIRSATÇILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK… Ekonomi ve Enerji Bakanı Taçoy, korona virüsünün fırsatçılığa çevrilerek tıbbi ürünlerin pahalıya satıldığı şikayetleri üzerine Ticaret Dairesi’nin bu konuyu değerlendireceğini ve fırsatçıların önüne geçileceğini açıkladı

ECZACILARIN SUÇU YOK… Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, korona virüsü paniğiyle eczanelere koşan kişilerin eczacılar tarafından sömürüldüğü iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, ecza depolarından sipariş ettikleri maskelerin pahalıya temin edilmesi nedeniyle vatandaşlara pahalıya satıldığını bildirdi

Ahmet UÇAR

Almanya’dan 30 kişilik bir turist kafilesiyle KKTC’ye gelen ve rahatsızlanması üzerine hastaneye kaldırılan Alman turistin covid 19+  teşhisiyle karantinaya alınması sonrasında ülkede büyük bir panik yaşanıyor.

Çok sayıda vatandaş, korona virüsüne karşı önlem almak amacıyla maske, jel, eldiven ve dezenfektan gibi tıbbi ürünler temin etmek için eczanelere koştu ancak, fahiş fiyatlar karşısında şoka uğradı.

Vatandaşlar, sosyal medya aracılığıyla, dünyanın birçok yerinde çok sayıda ölüme neden olan korona virüsünün yarattığı paniği ülkemizde fırsata çevrilmesine isyan etti.

Vatandaşlar, N95 markalı maskelerin 30 TL civarında iken, virüs paniğinin yaşanmasıyla 60 TL’ye satılmaya başladığını, kutu maskelerin de 140-200 TL’ye fırladığını vurguladı.

Bu tepkiler üzerine Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, fırsatçılığın önleneceğini belirtti.

Taçoy, ülkede de görülen, tüm dünyada ciddi tedbirlerin alındığı korona virüsüyle ile ilgili özellikle piyasada başta “korunmak için kullanılan maskeler” olmak üzere bazı tıbbi ekipmanların fırsatçılık anlayışıyla pahalıya satıldığı şikayetleri aldıklarını ifade ederek, Ticaret Dairesi’nin şikayetleri değerlendireceğini ve fırsatçıların önüne geçileceğini açıkladı.

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz de virüs paniğiyle eczanelere koşan hastaların eczacılar tarafından sömürüldüğü, satışa sunulan maske ve tıbbi malzemelerin fırsatçılık zihniyetiyle pahalıya satıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını savunarak, ecza depolarından sipariş ettikleri maskelerin pahalıya temin edilmesi nedeniyle vatandaşlara pahalıya satıldığını bildirdi.

Taçoy: Fırsatçılıkla mücadele edeceğiz

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, açıklamasında, bu konuda, “ALO 171 Tüketici Şikayet Hattının” devrede olduğunu belirterek, Ticaret Dairesi’ne gelen her şikayeti hassasiyetle değerlendireceklerini vurguladı.

Bakan Taçoy, “Yaşanan krizi, dayanışma içerisinde atlatmamız gerekirken, bunun birileri tarafından fırsata çevrilmesine bakanlık olarak izin vermeyeceğiz. Bir taraftan fiyat denetimlerini artırırken, diğer yandan da gelen şikayetler anında değerlendiriliyor” ifadelerini kullandı. Taçoy,  halkı, hükümetin aldığı tedbirlere uymaya davet etti.

Taçoy, korona virüsünün görüldüğü bölgelere seyahat edenlerin ve ateş, öksürük, nefes darlığı gibi hastalık belirtileri olanların başkalarıyla temas etmekten kaçınması ve evden çıkmadan önce KKTC Sağlık Bakanlığı salgın hattı 05338501188 veya 05488501188 numaralı telefonlarının aranmasını önerdi.

Öksüz: Sipariş ettiğimiz maskeler pahalı oldu

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, korona virüsü paniğiyle eczanelere koşan hastaların eczacılar tarafından sömürüldüğü, satışa sunulan maske ve tıbbi malzemelerin fırsatçılık zihniyetiyle pahalıya satıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Öksüz, stoklarında bulunan N95 marka maskeleri 35 TL’ye sattıklarını kaydetti.

Öksüz, insanların özellikle maskelere aşırı ilgi göstermesi nedeniyle ellerindeki maskelerin tükendiğini dile getirerek, sipariş ettikleri maskelerin ise ecza depoları tarafından eczacılara pahalı bir şekilde satıldığını vurguladı.

Maskelerin pahalı bir şekilde temin edilmesine paralel olarak vatandaşa da pahalıya satıldığını açıklayan Öksüz, eczacıların para kazanmak gibi bir düşüncesinin olmadığına ve bunun aksine kendi kârlarını düşünmeden maskeleri olabildiğince düşük fiyatlara satmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

Öksüz, hırdavatçıların da bu tip maskeleri 15-20 TL’ye sattığına işaret ederek, bunun yanında bu şikayetler üzerine Ticaret Dairesi’nin eczaneleri denetlemeye başladığını bildirdi.

Öksüz, bu tür şikayetleri kendilerinin de aldıklarını ifade ederek, “Biz eczacılar olarak para kazanmak gibi bir dertte değiliz. Bizim derdimiz, bize gelen hastalara yardımcı olabilmek, hizmet sunabilmektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75