banner6

Fırtına kırdı geçirdi, alevler yaktı kavurdu

banner37

Ülke genelinde dün etkili olan şiddetli fırtına hayatı olumsuz etkiledi… Denizlerimizde dalgalar metrelerce yükseldi; hızı saatte 117 kilometreye ulaşan rüzgarın etkisiyle elektrik tellerinin birbirine çarpması sonucu çıkan kıvılcımlar da 7 farklı bölgede yangına neden oldu

Fırtına kırdı geçirdi, alevler yaktı kavurdu
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ- Erol KANLIADA- Ahmet UÇAR

Ülkemizde dün etkili olan şiddetli fırtına ortalığı kırdı geçirdi. Fırtına nedeniyle yaşanan olumsuzlukların yanı sıra Lefkoşa’da 2, Girne’de de 5 ayrı bölgede neredeyse yakın zamanlarda çıkan yangınlar, hızı saatte 117 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle çok geniş alana yayıldı.

Lefkoşa’da Ortaköy ve Haspolat’ta; Girne’de de Cratos Hotel yakınlarında, Göçeri’de, Kozanköy’de, Karaoğlanoğlu’nda ve Esentepe’de çıkan yangınlar, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayıldı.

Özellikle Esentepe’deki yangın,fırtınanın etkisiyle bir anda yayıldı ve alevler evlerin dibine kadar ulaştı.


Yangınlara, polis, itfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ekipleri ile vatandaşlar müdahale etti.


Yangınların fırtına nedeniyle elektrik tellerinin birbirine çarpması sonucu atılan kıvılcımların kuru otları tutuşturması sonucu çıktığı tahmin ediliyor.


Birçok bölgede uzun süren elektrik kesintileri oldu.

Lefkoşa’da yangın

Şiddetli rüzgar Ortaköy ve Haspolat’ta yangına sebep oldu.

Polis Basın Bülteni’ne göre, dün saat 12.00 sıralarında Ortaköy'de rüzgarın etkisiyle elektrik tellerinin birbirine temas etmesi sonucu çıkan kıvılcımın çıkardığı yangında, bir palmiye ağacı kısmen, yaklaşık bir dönümlük alan içerisinde bulunan kuru otlar ile Turgay Akalın'a ait 29 adet çit ağacı ve bir köpek kulübesi kısmen yandı.

Aynı saatlerde Haspolat'ta yine rüzgarın etkisiyle kopan orta gerilim hatları nedeniyle çıkan yangın sonucu ise yaklaşık bir dönümlük alan içerisindeki kuru otlar, bir adet ahşap elektrik direği ve bir su kuyusuna ait elektrik tesisatı ile plastik sulama hortumları yandı.  Yangınlar itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Kozanköy’deyangın vadi içini sardı

Cratos Hotel yakınlarında dün öğle saatlerinde çıkan yangına kısa sürede müdahale edilirken; saat 14.20’de Göçeri köyünün kuzey kısmında dağlık arazide çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayıldı.


Ekiplerin uzun süren mücadelesi sonucu yangın kontrol altına alındı ve soğutma çalışması yapıldı.

Öte yandan saat 14.30’da bir yangın haberi de Kozanköy’den geldi…Ağıllar bölgesinde vadide başlayan yangın kısa sürede çok geniş bir alana yayıldı. Alevler, her yeri sardı ekipler müdahale sırasında büyük zorluk yaşadı.


Bölge halkının da ekiplere destek verdiği belirtildi.


Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğluda, bölgeye giderek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Esentepe’de alevler evlerin dibine girdi


Herkese korkulu anlar yaşatan bir başka yangın ihbarı ise Esentepe’den geldi…


Fırtınanın etkisiyle bir anda yayılan alevler, evlerin dibine kadar ulaştı.


Polis, itfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ekiplerinin yanı sıra bazı inşaat firmaları iş araçlarıyla yangına müdahale etti. Alevlerin ormanlık alanı tehdit etmesi nedeniyle Mağusa ve Geçitkale’den de itfaiye ekipleri destek için bölgeye çağırıldı.


Bölge halkı da ekiplere destek olmak için alevleri söndürme çalışmasına katıldı.

Öte yandan Karaoğlanoğlu’nda kamışlık alanda çıkan yangın da endişelere neden oldu. Bir anda alevlerin sardığı kamışlık alana ekipler müdahale etti ve alevler daha fazla yayılmadan kontrol altına alındı.


İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Girne bölgesinde yangın çıkan bölgelerde incelemelerde bulundu. Evren’e Girne Kaymakamı Sinan Güneş de eşlik etti.

Evren, Girne ilçesinin çeşitli yerlerinde çıkan yangınların şiddetli rüzgarla yayıldığını, ancak yetkililerin hemen müdahale ettiğini, yoğun bir şekilde gerçekleştirilen söndürme çalışmalarının yangınların erken söndürülmesinde etkili olduğunu kaydetti.

Girne Kaymakamı Sinan Güneş de, Girne’de beş noktadan yangın haberi aldıklarını, hepsine anında müdahale edildiğini ve söndürüldüğünü kaydetti.Güneş, anında müdahalelerin yangınların söndürülmesinde etkili olduğunu ifade ederek, yardım çağrılara duyarlı davranıp söndürme çalışmalarına destek veren köylülere teşekkür etti.

Dalgalar metrelerce yükseldi

Şiddetli fırtına denizlerimizde de yüksek dalgaların oluşmasına neden oldu.

Girne Limanı’nda metrelerce yükselen dalgalar hem korkuttu hem de güzel görüntüler ortaya çıkardı.

Rüzgara aldırış etmeden limanda dolaşanlar bu anları fotoğraflamak için saatlerce bölgede kaldı. Birçok kişi de, banklarda oturarak yükselen dalgaların kıyıya vuruşunu izledi.

Tehlikeli durum nedeniyle Girne Belediyesi, limanın bir kısmını girişe kapattı.

Trafikte zor anlar


Fırtına, trafikte seyir halinde olan sürücülere ayrıca yaya olarak dolaşan kişilere de zor anlar yaşattı.


Etrafa atılan çöplerin rüzgarın etkisiyle yolların içine savrulması sürücüler için tehlike oluşturdu.


Yolların içerisinde kartonlar, havada uçuşan naylon parçaları ve poşetler, sürücülerin seyir halindeyken dikkatini dağıtan tehlikeler arasında yer aldı.

Fırtına bugün de sürecek

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, Boğaz, Kalkanlı, Kaleburnu ve Serdarlı’da rüzgarın hızının 100 kilometrenin üzerine çıktığını belirtti.

Buran,rüzgarınbugün öğleden sonraya kadar kuvvetli, yer yer fırtına şekilde esmesinin beklendiğini kaydetti.

Cumartesine kadar hava tozlu

banner134

Meteoroloji Dairesi Ortadoğu üzerinden taşınan toz zerreciklerinin dünden itibaren üç gün boyunca etkili olacağını açıkladı.

Daireden yapılan açıklamada, “Ortadoğu üzerinden taşınan toz zerreciklerinin bölgemizde hava kirliliği yaratması beklendiğinden toza karşı hassasiyeti olan vatandaşların tedbirli olmaları tavsiye edilir.” ifadelerine yer verildi.

Kirli ve tozlu havanın 13 Kasım Cumartesi gece yarısından sonra Adayı terk etmesi bekleniyor.

 

Hava sıcaklığı düşüyor... Yağmur beklenmiyor


Hava sıcaklığı düşüyor. Geçtiğimiz günlerde 30 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığının ileriki günlerde 22-25 derece dolaylarında olması, dün etkili olan şiddetli rüzgarın bugün de “fırtınamsı” şeklinde esmesi bekleniyor.


Meteoroloji Dairesi’nin haftalık hava tahmin raporuna göre, hava, bugünden itibaren yüksek basınç sistemiyle serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak, açık az veya parçalı bulutlu olacak.


En yüksek hava sıcaklığı iç kesimlerde ve sahillerde genellikle 22 - 25 derece santigrat dolaylarında seyredecek.


Rüzgâr, genellikle Kuzey ve Doğu yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli, bugün fırtınamsı esecek.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104