banner6

‘Fiyat farkı uygulaması’ şart

banner37

‘Fiyat farkı uygulaması’ şart
banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, Türkiye’den KKTC’ye gelip yolları yapan veya başka işlere imza atan müteahhit ne kazanıyorsa, yerli müteahhidin de onu kazanmasını istediklerini söyledi.

   Gürcafer, firmaların batma riskini artıran bu çarpık yapının düzeltilerek, fiyat farkı uygulamasının getirilmesinin şart olduğunu vurguladı.

   Cafer Gürcafer, ülke müteahhitleri olarak aldıkları kamu ihalelerini boykot etme kararını KIBRIS’a değerlendirdi.

   Bu tavırlarının, salt ‘tepki’ olarak algılanmaması gerektiğini belirten Gürcafer, bugün KKTC’den herhangi bir müteahhidin ‘fiyat farkı uygulaması’ olmaksızın devlet ihalesine girmesinin zaten mümkün olmadığını söyledi.

   Kamu ihalelerinde devletin belirlediği keşif bedelinin üzerinde teklif verilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Gürcafer, keşif bedelini aşan tekliflerin ‘değerlendirme dışı’ bırakıldığını kaydetti.

   Devletin mevcut ‘hantal’ yapısı nedeniyle kamu ihalelerinde belirlenen keşif bedellerinin, piyasa ortalamasının her daim ‘çok altında’ kaldığına vurgu yapan Gürcafer, mevcut ortamda, risk faktörü yüzde 50’lere varan kamu ihalelerinde yerli müteahhitler için öngörülen kâr marjının ‘ancak yüzde 5’ seviyesinde olduğuna dikkat çekti.

   Firmaların batma riskini ‘ürkütücü derecede’ artıran bu sistemin daha fazla yürümesinin mümkün olmadığına işaret eden Gürcafer, bu çarpık yapının düzeltilmesinin elzem olduğunu ifade etti.

   Enflasyonun olduğu bütün ülkelerde ‘fiyat farkı uygulamasının’ da olduğunu ve Amerika’nın yeniden keşfedilmesini talep etmediklerini anlatan Gürcafer, şunları kaydetti:

   “Talebimiz, Türkiye’den KKTC’ye gelip yolları yapan veya başka işlere imza atan müteahhit ne kazanıyorsa, yerli müteahhidin de onu kazanması. Fiyat farkı uygulaması şart.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104