banner6

Fiyat sorup kaçıyorlar, alışveriş yapan yok

banner37

Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı, esnafa da dibe vuruşu yaşattı… Arasta esnafı, dert yandı:

Fiyat sorup kaçıyorlar,  alışveriş yapan yok
banner150 banner150 banner151 banner152

CemreCEMALİ

Ülkemizde bir yandan Koronavirüs salgını, diğer yandan Türk Lirası’nın (TL) döviz karşısında değer kaybetmesi zaten zor durumda olan esnafa dibe vuruşu yaşattı.

Geçimini günlük kazancı üzerinden sağlayan esnaf, iğneden ipliğe hemen her şeyin her gün zamlandığı ülkemizde vatandaşların çarşıya uğrayamadığından yakınıyor.

Başkent Lefkoşa’nın tarihi Surlariçi bölgesindeki Arasta esnafı, KIBRIS’a dert yandı.

KIBRIS muhabiri, Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybıyla birlikte dövizin yükselmesinin esnafın satışını nasıl etkilediğini sordu, bin ah işitti.

Arasta esnafı, “Bir haftada paramız eridi”, “Vatandaş fiyat sorup kaçıyor, hiçbir şey almıyor” şeklinde serzenişte bulundu.

Esnaf, özellikle asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşların alım gücünün dibe vurduğunu belirterek, “Vatandaşlar evine ekmek götüremiyor. Bizden nasıl alışveriş yapsın? Battık, bittik” dedi.

Esnaf ne dedi?

Olgun Şila:

“Dövizin yükselişi bizi oldukça fazla etkiledi. Daha önce 30 Euro’ya sattığımız ayakkabıyı artık maalesef 10 veya 15 Euro’ya satıyoruz. Buna rağmen Rumlar,‘gelecek hafta yine gelelim, uyguna alalım’ diyor. Bu bizi üzüyor… Bir hafta içinde paramız oldukça eridi. Her geçen gün yerli halkımız da etkileniyor. Bir ürünü bir hafta 100 TL’ye satarken bir sonraki hafta 130 TL’ye satıyoruz. Durum böyle olunca insanlar ‘dün sorduk başka fiyattı, bugün başka fiyat’ şeklinde sitem ediyor.”

Ercan Ercantan:

“Ben 60 yıldır burada çalışıyorum. Geçen yıl pandemi nedeniyle hiç iş olmadı. Kapılar açıldıktan sonra insanlar sırf meraktan bu tarafa geldi. Çarşı biraz işledi ama hâlâ çok tatminkâr değil… Dövizin yükselişinden sonra işlerimiz çok daraldı. İnsanların alım gücü düşmüş durumda. Yerli halk bir şey alamıyor, herkes geçim derdinde, insanlar boğazını düşünüyor. Eskiden bu çarşıda Rumlar dolup taşardı. Şimdi onlar bile gelmiyor.”

Aydan Lisaniler:

“Ben dükkânımda hediyelik ve Kıbrıs kültürünü yansıtan eşyalar satıyorum. İnsanlar ekmek, süt almaya çalışırken hediyelik eşyayı ‘almasa da olur’ diye düşünüyor. Bu nedenle satışlarımız sıfırlandı diyebiliriz. Güney’den fiyatlarımızı uygun bulup gelen insanlar var. Onlar da olmasa dükkânımıza kilit vurur, evde oturur torun bakar başka işler yapardık. Çünkü açsak da açmasak da durum aynı. Pandemiden dolayı zaten her şey kötüydü, şimdi de döviz krizinden dolayı işlerimiz daha da kötüye gidiyor.”

Günay Keçeci:

“Şu anda fiyat konularında sıkıntı çekiyoruz. Kapılardan geçişlerde test zorunluluğu getirildikten sona çarşıya gelip giden de olmuyor. Bir dedövizin yükselişi ve sürekli değişmesinden dolayı ürünlerimizin satış fiyatıyla ilgili karmaşıklık yaşıyoruz. Yani duruma göre satış yapıyoruz.

Türk insanına ürünlerimiz pahalı geliyor. İnsanlar Büyük Han’a geldiğinde sürekli şikâyet ediyor. Araçlarını park edecek yer bulmakta zorlanan insanlar ücretli otopark kullanmak zorunda kalıyor. Hatta her saat başı park ücretinin artması yüzünden de burada durmak istemiyor.

Şenay Erkut:

“Geçmişte iyi kötü bir alışverişimiz vardı. Şimdi maalesef satışlarımız durdu. Ben emekli öğretmenim. Buranın masraflarını emekliliğimden karşılıyorum. Burası, evden çıkıp gelmek için vesile oluyor bana…

Vergilerimizi, kiramızı ödüyoruz. Faturalarımızı, temizlik aidatlarımızı da veriyoruz. Her ay masraflarımız oluyor. Ama satış yapamıyoruz. Satıştan çok giderlerimiz oluyor. Bir kazanç olmayınca da bunları karşılamak mümkün olmuyor.”

Ömer Cabacaba:

“İnsanların cebinde parası yok. Döviz böyle yükseldiği için de hiçbir şey alamıyor. Herkes kirasını, borcunu, taksitini ödemeye çalışıyor. Yani insanlar mal almayı bıraktı, yaşam mücadelesi vermeye başladı. Ama mal sahipleri de kirayı epeyce artırdı, satışlar düştü. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Dükkânın aylık bin TL kirası var onu bile ödemekte zorlanıyorum. Bu kötü günler nasıl geçecek bekleyip göreceğiz.”

Derviş Yağcıoğlu:

“Memleket göç halinde… Ben de Güney Kıbrıs’a göç etmeyi düşünüyorum. Mal alamayacak durumdayız. Satamadığımız için mal da alamıyoruz… Mal aldığımız zaman dolarla alıyor, TL’yle satıyoruz. Asgari ücretle geçinen insanlar nasıl bizden alışveriş yapsın? Ev kirasını ödeyemeyen arkadaşlarımız var. Sterlin 12 TL’den 18 TL’ye çıktı. Yüzde 50 devalüasyon var. Benim dükkânım aile bireylerine ait olduğu için kira ödemiyorum. Ama kiram da olsaydı çoktan göç etmiştim. Burası sadece dursun diye geliyorum, para kazanmıyorum.”

banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110