“Fiyat tatminkâr değil”

banner37

Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Alioğlu, Cypfruvex’in alımını yaptığı valensiya, limon, yafa ve greyfurtla ilgili açıklanan ürün bedeli fiyatlarını eleştirdi

banner87
“Fiyat tatminkâr değil”
banner90
banner99

BU FİYAT ÜRETİCİYİ TATMİN ETMEDİ... Ali Alioğlu, “Bizi yönetenlere ve Cypfruvex’e sormak gerekirse yapılan bu fiyat üreticiyi tatmin eder durumda mıdır? Çünkü bize göre bu fiyat tatminkâr değildir. Narenciye bu ülkenin ihraç ürünüdür. Üretim fazlalığı değildir. Bu ülkeye en fazla döviz getirisi getiren ürün çeşididir” dedi.

“NARENCİYE BAHÇELERİ YOK OLUYOR”... İstatistiklere bakıldığında her geçen yıl içinde bin ile iki bin dönüm narenciye bahçesinin kuruyup yok olduğunu belirten Alioğlu, “bunun sebebi, birçok koşulların olduğu gibi KKTC’de üretimin ne kadar zor olduğu ve desteklenmediğidir. Üretici, her yıl üretimden koparak işinden vazgeçiyor, yok oluyor” ifadelerini kullandı.

Funda GÖLER ÖZSAKINÇ

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Cypfruvex’in yaptığı valensiya, limon, yafa ve greyfurt alımıyla ilgili ton başına bin TL olarak açıklanan ürün bedeli fiyatlarını eleştirdi.

KIBRIS’a konuşan Ali Alioğlu, belirlenen fiyatın üreticiye darbe vuracağına dikkat çekti.

Fiyat noktasında yapılan açıklamaların tatminkar olmadığına vurgu yapan Alioğlu, “Üreticinin memnun olup olmadığını anlaması için elbette ki üreticinin cebine giren parası olması gerekir” dedi.

Alioğlu, üreticinin hem üretim için motive olması gerektiğini hem ürününden elde ettiği gelir ile ailesinin bu ülkenin yaşam standartlarında geçindirmesi ve önümüzdeki yıl üretim maliyetini karşılayabilmesi gerektiğine işaret etti.

Alioğlu, “Bizi yönetenlere ve Cypfruvex’e sormak gerekirse, yapılan bu fiyat üreticiyi tatmin eder durumda mıdır? Çünkü bize göre bu fiyat tatminkâr değildir. Narenciye bu ülkenin ihraç ürünüdür. Üretim fazlalığı değildir. Bu ülkeye en fazla döviz getirisi getiren ürün çeşididir” şeklinde konuştu.

Alioğlu, şöyle devam etti:

“Dünyada şu an 120 milyon ton narenciye üretimi yapılmaktadır. Şu anda yetiştirdiğimiz ürün hacmi noktasında Türkiye iç piyasası ve üçüncü dünya ülkelerine KKTC topraklarında yetişen narenciye rekoltesinin yüzde 90’ı değerlendirilmektedir. KKTC ihraç noktasında 1. sırada ancak bunu söylerken üretici nedense her yıl üretimden koparak işinden vazgeçiyor, yok oluyor. Sebebi? Elbette ki para kazanamamasındandır. Üreticilerimizin bu noktada daha iyi bir yaşam sürmesi ve emeğinin karşılığını alabilmesi için K.T. narenciye üreticileri birliği olarak en iyi fiyatı vermelerini temenni ediyoruz. K.T narenciye üreticileri birliğinin görüşmeleri sonucunda Türkiye’nin en büyük ihracatçılar birliği ‘Akdeniz Sebze-Meyve İhracatçıları Birliği’ ülkemizi ve yakın zamanda bölgemizi ziyaret edecek. Bu ziyaretin üretici ile buluşması ve olumlu geçeceğine inancımız tamdır. Bu ziyaretin sonunda iyi bir hava ve ivme kazandıracağını umut ediyoruz.”

Ali Alioğlu, Cypfvruex’in misyonu gereği diğer tüccarlar gibi kâr marjı gözetmeksizin ve zarar etmeden bölgede aktif bir rol üstlenen misyona sahip olduğuna vurgu yaptı.

Alioğlu, şöyle devam etti:

“Cypfruvex bölge unsuru olarak üretici ve tüccar arasındaki fiyat istikrarını koruyandır. Hal böyle iken ülkemizde bulunan narenciye ile ilgili köprü vazifesi gören Cypfruvex yıllar itibarı ile narenciyede yaşanan olumsuz koşullar ve hükümetlerin yanlış politikaları sonucunda 44 bin dönüm narenciye bahçesinin yok olmasına neden olmuştur. Bugün ise 30-33 bin narenciye bahçesiyle ayakta durmaya çalışan Güzelyurt bölgesi kırsalına yayılmış, zengin, verimli topraklarımızda 30 bin insanın yüzde 70’ine ekmek vermektedir. Fakat yıllar geçtikçe ve istatistiklere bakınca, her geçen sene içinde bin ile iki bin dönüm narenciye bahçesi kuruyup yok oluyor. Bunun sebebi birçok koşulların olduğu gibi KKTC’de üretimin ne kadar zor olduğu ve desteklenmediğini de anlıyoruz.”

“Ürün bedelleri zamlarla orantılı olmalı”

Alioğlu, dört kişilik üretici bir ailenin geçimini sağlayabilmesi, ülke standartlarında yaşam kalitesi iyi olan aileler gibi geçinebilmesi için ürün fiyatının da aynı değerde olması gerektiğine işaret etti.

Ali Alioğlu, “Ada ülkesinde bizler üretim yaparken maliyetin yüksek olmasından dolayı, bu maliyetlerin altında eziliyoruz. ‘Piyasa yok, ürün güzel değil, satışı olmayacak’ gibi söylemlerle üreticinin elindeki ürününün maliyetinin altında almaya çalışan tüccarlara karşı Cypfruvex’in aktif rol üstlenmesi tam da bu noktada gerekmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108