banner6

Fiyatı TL olan ürün TL olarak satılacak

banner37

Türkiye’de üretilen ve girdisi de Türk Lirası olan birçok ürünün Türkiye’den KKTC’ye döviz olarak satılmasının önüne geçecek uluslararası sözleşme hazır. Bu sözleşmenin yürürlüğe girmesi içinse Bakanlar Kurulu’nun onayı bekleniyor

Fiyatı TL olan ürün TL olarak satılacak
banner99

Ceren ÖZBİL

Türkiye’de üretilen ve girdisi de Türk Lirası (TL) olan birçok ürünün Türkiye’den KKTC’ye döviz olarak satılmasını engelleyecek uluslararası sözleşme hazır. Sözleşmenin yürürlüğe girmesi içinse Bakanlar Kurulu’nun onayı bekleniyor.

banner134

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı süreç hakkında bilgi verdi. Arıklı, Türk Lirası ile alışveriş konusunda Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı ile kendisi arasında imzalana bir eylem planı olduğunu ifade etti ve bu planda da Türkiye’de üretilen ve girdisi de Türk Lirası olan ürünlerin KKTC’ye TL olarak satılmasının da yer aldığını belirtti.

“Bakanlar Kurulu’nun gündeminde”

Arıklı bu planın işlevselliğe kavuşması gerektiğini söyledi ve şu şekilde konuştu:

“O protokolün Bakanlar Kurulu’ndan geçmesi gerekiyor. Bu protokol de Bakanlar Kurulu’nun gündemindedir. Bu protokol geçtiği anda Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne alışverişler TL üzerinden yapılacak. Bu konuda gereken adım atıldı ve Türkiye’de bu adımı atmaya hazırdır. Bakanlar Kurulu bu eylem planını onayladığı anda herhangi bir sıkıntıya uğramadan iki ülke arasındaki ticaretin TL ile yapılması konusunda gereken son noktayı koymuş olacağız. Büyük bir ihtimalle salı günü biter.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104