Fiyatlar niye düşmüyor?

banner37

Memleketi kasıp kavuran dövizin ateşi, fiyatları astronomik olarak yükseltirken, dövizde son günlerdeki düşüş, her ne hikmetse fiyatlara yansımadı

banner87
Fiyatlar niye düşmüyor?
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Dövizin yükselmesiyle astronomik olarak yükselen fiyatlar, dövizin düşüşe geçmesiyle, her ne hikmetse düşmeyi bilmiyor.

Vatandaşları mahveden döviz kriziyle birlikte artan fiyatları, dövizin ateşinin sönmesiyle, aşağıya çekilip çekilmediğini denetleyecek mekanizma veya makam aranıyor.

Dövizin yükselmesiyle alım gücü eriyen ve aylardır pahalılık altında ezilen vatandaşlar, astronomik seviyeye çıkan fiyatların düşmemesinden dert yanıyor.
Çok sayıda vatandaş, Türk Lirası’nın değer kaybedip dövizin hızlı bir şekilde yükseldiği dönemde, başta temel tüketim maddeleri olmak üzere birçok ürüne zam geldiğini, ancak son günlerde dövizde yaşanan gerilemenin ardından fiyatların bırakın düşmeyi, zamlanmaya devam ettiğinden yakındılar.
KKTC Tüketiciler Derneği, dövizin, ağustos ve eylül aylarına göre düşmesine rağmen ürünlere indirim yerine zam yapıldığını savundu.
Vatandaşlardan yoğun şikayetler aldıklarını belirten Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, dövizdeki yükseliş nedeniyle ürünlere zam yapılmasına bir yere kadar anlam verdiğini, ancak dövizin düşmesine rağmen fiyatların yine zamlanmasını veya aynı kalmasına hiçbir anlam veremediğini söyledi.
Konuyla ilgili gerekli tepkilerini ortaya koyacaklarını belirten Işık, başta teşhir ve boykot olmak üzere her türlü mücadeleyi yapacaklarını kaydetti.
Hasan Yılmaz Işık, bundan sonra sadece marketçilerin ve satıcıların değil, tüccarların da üzerine gitmek için çalışma başlattıklarına işaret etti ve ülkemizde uygulanan serbest piyasa ekonomisinin “vurgun piyasa ekonomisine” dönüşmemesi gerektiğinin altını çizdi.
Süpermarket İşletmecileri Platformu Başkanı Tansel Nizam ise döviz yükselirken kendilerine zamlı fiyat listesi gönderen tüccarın, döviz düşmeye başladığında indirimli fiyat listesi göndermediğini söyledi.

Marketçilerin haksız yere günah keçisi haline getirildiklerini ifade eden Nizam, esas günah keçisinin, döviz düşerken indirim yapmayan tüccar ve hükümet olduğunu iddia etti.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ise, dövizde son günlerde düşüş olmasına rağmen gün itibarıyla yeniden yükselişe geçtiğini söyledi.
Dövizdeki artış nedeniyle akaryakıt ve enerji fiyatlarının da zamlandığına işaret eden Deniz, dövizdeki bu düşüşün, akaryakıt fiyatlarına da yansıması halinde iş adamlarının fiyatları aşağıya çekme konusunu değerlendirebileceklerini kaydetti.
 

Işık: Serbest değil vurgun piyasası
 

KKTC Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, dövizin, geçtiğimiz aya oranla düşüş göstermesine rağmen fiyatların hala yükselmeye devam ettiğinden yakındı.
Hasan Yılmaz Işık, fiyat artışlarının, Türk Lirası’ndaki değer kaybının çok üstünde olduğunu öne sürdü.
Zamların çok organize şekilde yapıldığını ifade eden Işık, “Allahın suyuna bile zam yapıldı. Sorsan, bu işletmeler personellerinin maaşlarına zam yapmamışlardır ama elektrik ve akaryakıt bahane edilerek, su fiyatına yüksek oranda zam yaptılar” dedi.
Hasan Işık, Tüketiciler Derneği olarak vatandaşlardan konuyla ilgili yoğun şikâyetler aldıklarını dile getirdi. Vatandaşların döviz bahane edilerek yapılan fahiş zamların, dövizin düşme eğilimine girmesine rağmen indirime gitmediğinden yakındıklarını anlatan Işık, buna dernek olarak tepkisiz kalmayacaklarını açıkladı.
Hasan Yılmaz Işık, dövizdeki yükseliş nedeniyle ürünlere zam yapılmasına bir yere kadar anlam verdiğini ancak dövizin düşmesine rağmen fiyatların yine zamlanmasını veya aynı kalmasına hiçbir anlam veremediğini dile getirdi.
Ürünün satış fiyatı ile toptancıdan alınan fiyatın etikette belirtilmesini isteyen Işık, tüketiciye, bunun hesabının verilmesi gerektiğini aktaran Işık, devletin temel tüketim maddelerini denetime tabi mallar olarak ilan etmesi gerektiğini açıkladı.
Hasan Işık, bundan sonra bu gibi durumlarda teşhir yoluna gideceklerini ve boykot kapsamına alacaklarını dile getirdi.
Yalnız marketlerin veya satıcıların değil, tüccarların da üzerine gidecek bir çalışma başlattıklarını ifade eden Işık, tüketicilere, özellikle sakıncalı gördükleri marka üzerinde boykot çağrısı yapacaklarını söyledi.
Hasan Işık, ciddi şeklide mücadele etmeleri gerektiğini işaret etti ve serbest piyasa ekonomisinin “vurgun piyasası ekonomisine” dönmemesi gerektiğini belirterek sözlerine son verdi.
 

Nizam: Döviz düşüyor ama indirimli liste gelmedi
 

Süpermarket İşletmecileri Platformu Başkanı Tansel Nizam, hiçbir marketin başka bir marketten daha pahalı olmayı istemeyeceğini söyledi.
Tansel Nizam, ağustos ayında mal aldıkları tüccarların kendilerine zamlı fiyatlardaki listeleri gönderdiklerini kaydetti.
Hatta bazı tüccarların hızlarını alamayıp kısa süre içerisinde 3 kez zamlı fiyat listesi gönderdiğine değinen Nizam, birçok marketin bu zamlı fiyatları uygulamamak için büyük çaba sarf ettiğini ve stoklarındaki malları kullanıp, zamları tüketiciye yansıtmadıklarını açıkladı.
Tansel Nizam, örneğin 29.90 olan tuvalet kâğıdının tüccarın gönderdiği listede 33 TL olarak görüldüğünü ancak birçok marketin, stokundaki tuvalet kâğıdını kullanarak 29.90’dan satamaya devam ettiğini söyledi.
Marketler arasında aynı ürünün fiyat farkının bulunmasının da bundan kaynaklandığına işaret eden Nizam, stokunu kullanan markette aynı ürünün daha ucuz, ancak stoku bulunmayan ve yeni ürün alan markette bu ürünün fiyatının daha pahalı olduğunu kaydetti.
Tansel Nizam, döviz yükselirken zamlı fiyat listesi gönderen tüccarın döviz düşmeye başladığında indirimli fiyat listesi göndermediğini bildirdi.
Tüccarın, döviz yükselmeye başladığında deposundaki mala zam yaptığını, tüccarın deposundaki malı yerine koyabilmesi için zam yapmasını kabul edebileceğini ancak bu zammın da ölçülü miktarda olması gerektiğinin altını çizen Nizam, “Şimdi döviz düşüyor. İndirim olması lazımdır. Ama olmuyor. Bunun nedeni marketçi değildir. İşin başı olan tüccar ve hükümettir” dedi.
Tansel Nizam, hükümetten 100 çeşit temel gıda ve temizlik malzemesine kur sabitlemeye gitmesini istediklerini söyledi. Hükümete, fiyatların artmaması için gerekirse sübvansiyeye gitmesi önerisini yaptıklarını anlatan Nizam, marketlerin, cephenin her zaman önünde olduğunu, her zaman günah keçisi olduğunu ancak esas günah keçisinin tüccar ve hükümet olduğunu iddia etti.
 

Deniz: Akaryakıt düşerse değerlendirilir
 

Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ise dövizin son zamanlarda düşüşe geçtiğinin görüldüğünü ancak gün itibarıyla yeniden yükselişe geçtiğini söyledi.
Turgay Deniz, her birkaç günde bir fiyat değişikliği yapmanın kolay olmadığının aşikâr olduğunu kaydetti. Dövizdeki düşüşün stabil hale gelmesi durumunda fiyatların yeniden değerlendirilip indirime gidilebileceğini anlatan Deniz, piyasanın serbest rekabet kurallarında oluştuğunu ve ithalatçılar arasında muazzam bir rekabetin söz konusu olduğunu bildirdi.
Turgay Deniz, böylesi pazar savaşında kimsenin ürününü pahalı satamayacağını aktardı. Deniz, vatandaşların gelirlerinde artış olmadığı için sıkıntı yaşandığına vurgu yaptı.
Dövizdeki artış nedeniyle devletin akaryakıt ve enerjide fiyat artışına gittiğini, hatta akaryakıtın fiyatının belirlenmesinin otomatiğe bağlandığını ifade eden Ticaret Odası Başkanı Deniz, “Eğer dövizdeki düşüş akaryakıta da yansırsa, iş adamları fiyatları aşağıya çekme konusunu değerlendirecektir” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108