banner6

Fiyatlar yükseldikçe yoksullaşıyoruz

banner37

Peş peşe yapılan zamlar karşısında geçim sıkıntısına düşen Gazimağusalılar, isyan etti

Fiyatlar yükseldikçe yoksullaşıyoruz
banner8

“ÇIRPINDIKÇA BATIYORUM”… Özellikle asgari ücret maaşıyla ya da gündelikçi serbest çalışanların pahalılık karşısında gündelik temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldiğinin altını çizen Gazimağusalı vatandaşlardan biri, “çırpındıkça batıyorum” diyerek içinde bulunduğu durumu dile getirdi. Gazimağusalıların geneli ise “Yürüdüğümüz yol gün geçtikçe karanlıklaştı. Karanlıktan aydınlığa çıkmak için destek istiyoruz. Geçim sıkıntısı, başka sorunlar yaratacak. Aile içi şiddet, hırsızlık ve adli olaylar artacak. İlgililer, bu duruma el atmalı, yoksullaşan vatandaşa yaşam hakkı vermeli” diyerek yaşadıkları çaresizliği dile getirdi.

Sedef BOŞNAK


KKTC’de halk, dövizin baş döndüren yükselişinin yanı sıra, akaryakıta, ekmeğe, süte, yumurtaya, tüp gaza ve daha birçok temel ihtiyaca peş peşe yapılan zam karşısında geçim sıkıntısı çekiyor.


Gazimağusa’da özellikle asgari ücret çalışanıyla ve gündelikçi serbest çalışan vatandaşlar, sık sık yapılan zam karşısında tepkilerini ortaya koydu.


İsyan bayrağı çeken vatandaşlar, ülkedeki ilgilileri sert bir dille eleştirdi ve “Zam şampiyonu olduk. Zam vatandaşı ezdi. Altında kaldık. Yoksullaştık. Çare bulun. Dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.


Sık sık artan fiyatlarlar karşısında vatandaş, beslenme, sağlık, ev kirası, elektrik, su, telefon, akaryakıt gibi gereksinimlerini karşılamakta büyük zorluk çekmeye başladı.


Günlük ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelen vatandaş, haftalık mutfak giderleri için, maaşlarının neredeyse yarısına ihtiyaç duyduklarını belirtti.


Pahalılıktan bezen vatandaş, gerekli önlemin bir an evvel alınmaması halinde toplumda ciddi sorunlar yaşanacağına vurgu yaptı ve ekledi:


“Yürüdüğümüz yol gün geçtikçe karanlıklaştı. Karanlıktan aydınlığa çıkmak için destek istiyoruz. Geçim sıkıntısı, başka sorunlar yaratacak. Aile içi şiddet, hırsızlık ve adli olaylar artacak. Çağdaş bir ülke için önlem şart. Aksi halde birçok kişi göç edecek. İlgililer, bu duruma el atmalı, yoksullaşan vatandaşa yaşam hakkı vermeli.”

Vatandaşlar ne dedi?… Vatandaşlar ne dedi?… Vatandaşlar ne dedi?…

Erol Manyera:


Bıktım usandım artık. Zam üstüne zam. Ne söylesem az. Emekli maaşımla geçinemez hale geldim. Bizi bu hale koyanlar utansın. 2 evladım var. 1’i İngiltere’ye gitti diğeri işsiz. Daha ne söyleyeyim.

Suna Garapli:


Döviz saat başı yükselişte. Keza, marketteki ürünler de aynı. Bir paket Türk kahvesi 15 TL. Tüp gaz, ekmek, akaryakıt uçuyor. Kuruyemiş satarak kazanç elde ediyorum. Sattığım ürünü yerine koyamıyorum. Tüccarların maaşlı işçisi olduk. Kârımız yok. Sabah 3 akşam 9 çalışıyoruz. Aldığımız ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetmiyor. Zamlar karşısında yetiştiremiyoruz.

Mustafa Kanatlı:


“Evliyim. İki çocuk babasıyım. Gün olur, cebimde çocuklarıma harçlık para bulamıyorum. Ekmek, aslanın midesinde de değil artık. Bir süre sonra aldığımız para, ekmek almaya da yetmeyecek. Elektrik, su, kirayı ödediğinize şükrediyoruz. İşimiz çok zor, çok.

Yavuz Umar:


Önlem alınacak, başka çare yok. Kasten yapılıyor. Vatandaş fakirleştirilmek isteniyor. Tüm bunlar siyasi bir oyun. Halkı yıldırmak istiyorlar. Türkiye bizi besleme diye bir kenara atamaz. Kıbrıs’ı almakla Akdeniz’in sahibi oldu. Bedeli ne ise ödemeli, destek çıkıp, bizi Güney ile aynı seviyeye getirtmeli.

Savaş Umar:


Döviz tırmanıyor. Alım gücü düşüyor. Vatandaş mutsuz. Dört kişilik bir ailede asgari ücretle çalışan bir vatandaş, borçlanmadan, günlük ihtiyacını karşılayamaz hale geldi. Para yoksa huzur da yok. Böyle giderse, parasızlık toplumda başka ciddi sorunlar baş gösterecek. Önlem alınmalı.

Kadir Yıldırım:


Cebinizdeki TL günden güne eriyor. Sıfırlandık. Tek sebep,  siyasi. İşler çok düştü. Gelir azaldı. Yapıcı ustasıyım. Dipkarpaz’da yaşıyoruz. 2’si asker 5 evladım var. Hanım ve benle 7 kişiyiz. Mutfak masrafına zar zor yetişiyorum.

Emrah Özer:


Tüp gaz, ekmek, akaryakıt gibi birçok ürün zamlandı. Hayat gün geçtikçe zorlaşıyor. Eve ekmek götürmekte zorlanıyorum. Tesisat ve kaynak işi yapıyorum. Yetişebilmek için gece gündüz çalışıyorum. Tek çalışanım, Allah’tan borcum yok, evim de kira değil. Karanlık bir kuyuda gibiyim. Çırpındıkça batıyorum.

Burhan Çapraz:


Düşünmüyorum artık. Düşün düşün kafayı yeyceyik. Ne yapsak olmuyor. Emekli maaşı zaten yetmiyordu, şimdi ödendiğimi dahi anlamıyorum. Aldığım gün para bitiyor. Ek iş olarak fidan satıyorum. Hoş insanlar artık fidan da almıyor. Kimsede para kalmadı. 1 kutu süt 10 TL olur mu? KKTC’de olur.

banner134

Ergün Erciyas:


Belediye işçisiyim. Belediye de biz de battık. Geçen ay maaş almadık. Kredi taksitlerini yatıramıyorum. Zar zor günü geçirmeye çabalıyorum. Çok zor. Vatandaş geçim, siyasiler seçim derdinde. Biz neyi konuşalım? Kime dert anlatalım? Anlayan var mı?

Serdinç Hayta:


Üreticiyim. Zamlar karşısında büyük zorluk yaşıyoruz. Neyi nereye yetiştireceğimizi bilemez durumdayız. Özellikle akaryakıta peş peşe yapılan zam bizi bitirdi. Maliyetler çok yükseldi. Ürettiğimizi satamıyoruz. Vatandaşın alım gücü düştü. Çaresiziz. Mutsuzuz. En kötü günlerimizi yaşıyoruz. Gereken yapılsın.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 13:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104