Fona dokunmayın seyrüsefer gelirini kullanın

banner37

Seyrüsefer ve sabit radar gelirlerini trafikte güvenliği sağlamak için kullanamayan hükümet, gözünü İstihdam Destek Merkez Fonu’na dikti. Hükümetin bu kararına birçok kesimden tepki yağdı:

banner87
Fona dokunmayın seyrüsefer gelirini kullanın
banner90
banner99

“ÇÖZÜM BU DEĞİL… Seyrüsefer ve sabit radar gelirlerinin tamamını trafik güvenliğini sağlayacak bariyer ve oto korkuluk yapımı için kullanamayan hükümet, gözünü Yerli İstihdam Destek Merkezi Fonu’nda 10 yıldır biriken 260 milyon TL’ye dikti. Hükümet, yasal değişikliğe giderek Yerli İstihdam Destek Merkezi Fonu’nda biriken bu parayı kullanma yetkisini Bakanlar Kurulu’na vermeyi hedefliyor.

ÇELER: GENÇLERİN ÖNÜNE BLOK KOYULUYOR… Eski Çalışma Bakanı Zeki Çeler, İstihdam Destek Merkezi’nde biriken paranın; Kıbrıslı gençlerin, KKTC vatandaşlarının yerel iş gücü piyasasına girmesi, yerel iş gücünde çalışırken daha yüksek maaş alabilmeleri ve yatırım yapabilmeleri için biriktirilen paranın başka yerlere kullanılmasının gençlerin önüne blok koymak demek olduğunu vurguladı. Çeler, hükümetin gerekli yerlerden vergi toplayamayıp emekçinin ensesinden biriken paranın kullanılmak istediğini kaydetti.

SENDİKALAR KILIÇLARI ÇEKTİ…  KTAMS Başkanı Bengihan, Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Hür-İş Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu ve KES Başkanı Buran Atakan, hükümetin bu kararını sert bir dille eleştirdi. Seyrüsefer paralarının nereye kullanıldığını soran sendika başkaları, hükümetin geri adım atmaması halinde hukuksal ve eylemsel her türlü mücadeleye hazır olduklarını açıkladı.

Serap ŞAHİN

Seyrüsefer ve sabit radar gelirlerinin tamamını trafik güvenliğini sağlayacak bariyer ve oto korkuluk yapımı için kullanamayan hükümet, gözünü Yerli İstihdam Destek Merkezi Fonu’nda 10 yıldır biriken 260 milyon TL’ye dikti.

Hükümet, yasal değişikliğe giderek Yerli İstihdam Destek Merkezi Fonu’nda biriken bu parayı kullanma yetkisini Bakanlar Kurulu’na vermeyi hedefliyor. Ancak sendikalar da hükümet geri adım atmazsa “gerek hukuksal, gerek eylemsel her türlü mücadeleyi yaparız” diyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Zeki Çeler, KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Hür-İş Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu ve KES Başkanı Buran Atakan hükümetin bu kararını KIBRIS Gazetesi’ne değerlendirdi.

Çeler: Hükümet toplumun zafiyetini kullanmaya çalışıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Zeki Çeler, toplumun en hassas olduğu noktalardan olan trafik güvenliği, yolların durumu, sağlık ve eğitim konusu olduğuna işaret ederek, “Gelmiş geçmiş hükümetlerin vergi toplayamamasından kaynaklı siyasi rant uğruna belli başlı iş imkanlarına, şirketlere, otel ve gazinolara aflar çıkartma veya toplanan gelirleri düzgün kullanamamaları sebebiyle memleketin alt yapısı ortada” ifadelerini kullandı.

Çeler, yıllardır yaşanan ölümlü trafik kazaları sonucunda insanların ciddi anlamda duygusal olarak dolu olduğunu ve acil önlem alınmasını istediğine dikkat çekerek hükümetin bu zafiyeti kullanmaya çalıştığını vurguladı.

Ulaştırma Bakanı’nın da bu konuda haklı bir isyanda olduğunu belirten Çeler, “Sadece bu yıl seyrüseferlerde 205 milyon TL toplandı. O paranın 5’te biri Ulaştırma Bakanlığı’na veriliyor. Hal böyleyken yol yapılamaz, trafik güvenliği için gerekli önlemler alınamaz. Şu anki hükümet bunu düzeltmenin yolunu başka amaçlar uğruna biriken parayı kullanmaya yöneliyor. Bu aslında hazıra konmaya çalışmaktır. İstihdam Destek Merkezi’nde biriken para 10 kusur yılda toplanan paradır. Seyrüseferlerden toplanan parayı maliye başka yere kullanıyor. Bu kabul edilemez bir durumdur” şeklinde konuştu.

Eski Bakan Çeler, İstihdam Destek Merkezi’nde biriken paranın; Kıbrıslı gençlerin, KKTC vatandaşlarının yerel iş gücü piyasasına girmesi, yerel iş gücünde çalışırken daha yüksek maaş alabilmeleri, yatırım yapabilmeleri için biriktirilen parayı başka yerlere kullanmanın gençlerin önüne blok koymak olduğunu vurguladı.

“Özel sektörün alacağı 2 kuruşa göz koyuyorlar”

Çeler, 4’lü koalisyon döneminde özel sektördeki gençlerin daha çok çalışabilmesi, çalışırken haklarını alabilmeleri ve ekstradan da maaş alabilmeleri için tüzük düzenlediğinde ortalığın ayağa kalktığını ve yerel iş gücünün desteklenmesinin engellendiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

“Bugüne kadar yerel iş gücü hep işverene teşvik olarak desteklendi. İlk kez bizim dönemimizde işçiye de katkı sağlanıyordu, bunu kabul etmediler. Ülkede yaklaşık 60 bin kayıtlı yabancı işçi var. Aldıkları maaşı yurtdışına gönderdiklerini varsaydığımızda yılda 1.7 trilyon TL’yi memleketten dışarı gönderiyoruz. Devlet bütçesinin neredeyse büyük kısmı dışarıya gidiyor. Biz bu paranın bir kısmını olsun içerde tutabilseydik, o da aslında bu İstihdam Destek Merkezi’ndeki parayla yerel iş gücünün piyasaya yönlendirilmesi sayesinde oluyordu. Kendi insanımız çalıştığı için para içerde kalıyordu. Gerek dolaylı vergilerden, gerekse diğer harcanacak olan bu paradan otomatik olarak içerde para birikiyor. Bu parayı da siz diğer alanlarda kullanabilirsiniz. Ama şimdi yerel iş gücünü desteklemeyeceksiniz, yerel iş gücünü özel sektöre yönelmesi için gerekli önlemleri alıp katkı sağlamayacaksınız ve orada bu amaç için yasayla sınırlandırılmış parayı yola, hastaneye ve okula dökeceksiniz. Kendi insanlarımıza özel sektörde desteklemezsek ve yabancı iş gücüne yönelim olursa iç ekonomi canlanamaz.”

Hükümetin, gençlerin ve geleceğin birikimini harcamak istediğini vurgulayan Zeki Çeler, “Evet o para gene bize harcanacak diyorlar ama aslında insanlardan, kurumlardan, şirketlerden toplayacakları vergileri toplamayıp gene emekçinin ensesinden biriken parayı kullanmak istiyorlar. Otellere, casinolara af çıkaracaklar ve özel sektörün alacağı 2 kuruşa göz koyup onu engelleyecekler” dedi.

Seyrüseferden toplanan parayı kamu çalışanlarının maaşına kullanıldığına işaret eden Çeler, sağlık için dünya kadar vergi kesildiğini ancak bu parayla hastane yapmak yerine başka yerlere harcandığını savundu.

Serdaroğlu: Fonun kurulma amaçlarının dışında

kullanılması itibarsızlaşmaya yol açacak

Hür-İş Federasyonu, İstihdam Destek Merkezi (İDM) fonunda biriken 260 milyon TL’nin büyük bir kısmına, İhtiyat Sandığı yönetimine hiçbir bilgi verilemeden el koyulmak istendiğini ileri sürdü ve bundan duydukları rahatsızlığı ifade etti.
   Hür-İş Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu yazılı açıklamasında, bu fonun kurulma amaçlarının dışında kullanılmasının kurulan fonların itibarsızlaşmasına yol açacağını belirtti ve gençlerin geleceğine yönelik kullanılan bu fondaki paranın tüketilmesinin, istihdama yönelik projelerin önünün tıkanmasına yol açacağını kaydetti.
   Paranın söylendiği şekilde kullanılacağına inanmadıklarını da ifade eden Serdaroğlu, “Çünkü bugüne dek sağlık, eğitim ve yollar için açılan ihalelere ödenen paralar boşuna gitmiştir. Hükümetimiz, Hükümete gelirken yollarla ilgili, sağlıkla ilgili, eğitimle ilgili yatırım yapılamamasının sebebinin bir önceki Hükümetin beceriksizliği olduğunu savunarak, kendilerinin hükümete gelmesi durumunda mali kaynak akışının başlayacağından bahsederek göreve geldiklerini hatırlatmak isteriz” ifadelerini kullandı.
   Serdaroğlu, hükümeti asli görevi olan eğitim, sağlık ve ulaşımdaki sıkıntıları devlet politikası üreterek çözme becerisini göstermeye de davet etti.

Bengihan: UBP fonda biriken paraya göz dikti

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, İstihdam Destek Merkez Fonu’nun amacının yerel istihdamın desteklenmesi ve ülkedeki işsizliği önleme, gençlerin bu topraklarda tutunabilmesi için gerekli bir kaynak olduğuna dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu fonun ihtiyat sandığı yasasının 8. maddesinin c bendinde kuruluş amacına kadar kimler tarafından ne şekilde yönetileceğine, kimlerin yararlanacağına dair açıklama var. Bu fonda biriken paralar eski çalışma bakanlarından Sonay Adem’in döneminde başlatılan uygulamaydı.”

Fonun, yerli halkın bu topraklarda kendi ayakları üstünde duran ekonomik yönden iş hayatından gelişmesine ve büyümesine etki edeceğini vurgulayan Bengihan, “Seçimlere az bir süre kala Ulusal Birlik Partisi (UBP) bu fonda biriken paraya göz dikti. Biz KTAMS olarak, hükümete bu fonda biriken paranın kullanım hakkının verilmesinin endişe verici olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda hukuksal anlamda ve eylemsel anlamda mücadele vereceğiz. Yasaya aykırı amacının dışında kullanılmasına karşıyız” ifadelerini kullandı.

Bıçaklı: Hükümet fondaki paraya el koymak istiyor

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, hükümetin İstihdam Destek Merkezi Fonu’nda biriken 260 Milyon TL’ye el koymak istediğini savundu.

Türk-Sen Genel Başkanı Bıçaklı yaptığı yazılı açıklamada, “2010 yılından beridir uygulamada olan İstihdam Destek Merkezi Fonu ile ülkemizdeki gençlerin başka ülkelere göçünü durdurma ve kendi ülkemiz gençlerine istihdam sağlamayı teşvik maksadı ile kurulan ve şu anda bu çerçevede istihdam edilen toplam yılda 60 bin çalışana katkı koyan bu fondan İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunun hiç bir bilgi ve onayı olmadan İhtiyat Sandığı yasasında ilgili kapsam maddesini hükümet edenler değiştirerek fonda şu ana kadar biriken 260 milyon TL’ye el koymak istemektedir” dedi.

“Türk-Sen olarak böyle bir uygulamanın yapılmasına şiddetle karşı olduğumuzu duyururuz” diyen Bıçaklı, hükümeti bu yanlıştan ya da ülke yönetiminden vazgeçmeye çağırdı.

Bıçaklı, bu konunun takipçisi olunacağının ve gerekirse yasal haklarının kullanılacağının bilinmesini istedi.

KES: Seyrüsefer paraları nereye kullanıldı?

Kıbrıs Türk Kamu Emekçileri Sendikası (KES) Başkanı Buran Atakan, Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın dün basına yansıyan “Yerli İstihdam Destek Fonu’na” ayrılan kaynağı kullanmak istediğine dair açıklamasını eleştirdi.

Atakan yaptığı yazılı açıklamada, bunun hızlıca hazırlanan bir taslakla ve orda var olan bir yönetim kurulu varken yapıldığına işaret ederek, başta İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu’nu ve bağlı oldukları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı göreve davet ederek, bu alelacele yapılmaya çalışan uygulamaya engel olmalarını beklediklerini kaydetti.

Halktan alınan seyrüsefer paralarının nereye kullanıldığını ve depolarda imha edilen ilaçların hesabını kimin vereceğini soran Atakan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’na da bir tavsiyemiz olacak. Param yoktur diye ağlamayı bıraksın. Parası yoksa yolun tamamına değil sıkıntılı olan noktalara çözüm üretsin. Yolun tamamını para bulunca neticelendirir. Şimdi yapmaya başladığı gibi...”

Atakan, bu ülkenin en büyük sorunlarının başında, gençlerin ülkeden göçünün yer aldığına işaret ederek, gençlerin ülkede tutunabilmeleri için var olan, engellilerin daha güzel imkânlara sahip olması için kullanılan ve kadınları için kullanılan bir fonu niye kullanmak istiyorsunuz diye sordu.

Atakan, Kamu Emekçileri Sendikası olarak, konuyla ilgili her türlü mücadeleye hazır olduklarını kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Vatansever
Hasan Vatansever - 3 ay Önce

Gumruk ve Seyrusefer harclari bazi firmalara veya sahislara ayricalik yapilarak alinmaz.

SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108