banner6

Fotiu: Kayıp Şahıslar Komitesi tehlikede

banner37

Kıbrıs Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Kıbrıslılar Komiseri Fotis Fotiu, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin işleyişinin tehlikeye girebileceğini iddia etti.

Fotiu: Kayıp Şahıslar Komitesi tehlikede
banner8

Politis gazetesi, “Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Buluntuları Azalıyor” başlığıyla verdiği haberinde, Fotiu’nun, Kıbrıs Rum Başkanlığı’nda bazı öğrenci ve öğretmenlere kayıplar ve KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Rumlarla ilgili bilgi verdiğini yazdı.

banner134

Habere göre, saptanan kalıntıların sayısında yılda yıla tehlikeli bir düşüş olduğunu ileri süren Fotiu, bu sebeple, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin programının işleyişine devam edememe riskinin bulunduğunu savundu.

Komitenin önemli bir çalışma yaptığını ve bunun değerinin düşürülmemesi gerektiğini belirten Fotiu, komitenin 10 yıldır faaliyet göstermesine rağmen yaklaşık bin kaybın akıbetlerinin hala belirlenemediğini söyledi.

Türk ordusunun, kayıplar ve kalıntıların yerlerinin değiştirilmesiyle ilgili bilgilerin olduğunu savunduğu arşivlere erişime izin verilmediğini iddia eden Fotiu, Türk ordusunun, kazı yapılmasına izin verdiği 10 askeri bölgeden sadece 9’unda kalıntı bulunduğunu iddia etti.

Kıbrıs Rum hükümeti inancına göre, Türkiye isterse kayıplar konusunun kesin ve doğru olarak çözülebileceğini savuna Fotiu, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, gerekse diğer dairelerin iyi niyet, irade ve kararlılıkla sorunun çözülmesi için çalıştığını vurguladı.

Fotiu, ayrıca Karpaz’da 338 Kıbrıslı Rum, Maronit köyleri Karpaşa ve Koruçam’da ise 105 Maronit’in yaşadığını öne sürdü.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104