Fotiu: Müzakerelerin başarısız olmasının sorumlusu Türkiye

banner37

İnsani Konular ve Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar İçin Cumhurbaşkanlığı Komiseri Fotis Fotiu, Kıbrıs sorununa garantiler ve müdahale hakları içeren bir çözümün kabul edilmeyeceğini ifade ederek Türk ordusunun adada daima kalmasının da kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

banner87
Fotiu: Müzakerelerin başarısız olmasının sorumlusu Türkiye
banner90
banner99

1974 yılında öldürülen Kıbrıslı Rum asker Kyriakos Nearhou’nun cenaze töreninde konuşan Fotiu, şu ana kadar kayıp olan bin Kıbrıslı Rum askerin halen bulunamadığını ifade ederek, “bunların akıbetinin belirlenmesine kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Fotiu, kayıp kişilerin akıbetinin belirlenmesi için Türkiye’nin işbirliğinde bulunmasının önemine işaret ederek Türkiye’nin Kıbrıs sorununun insani meselesi olan kayıp kişilerden sorumlu olduğunu da belirtti.

“Türkiye’nin Kıbrıs sorununda takıp ettiği politika hayal kırıklığı yaratan bir politikadır” diyen Fotiu, Türkiye’nin adada garantiler ve müdahale haklarına sahip olmak istediğini vurguladı.

Fotiu, Türkiye’nin söz konusu politikasındaki ısrarlı tavrının devam etmesinden dolayı İsviçre’nin Crans Montana kasabasında yapılan Kıbrıs müzakerelerinin başarısız bir şekilde sonuçlanmasından sorumlu olduğunu da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 20:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108