Frank Lloyd Wright'ın eserleri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde

banner37

Frank Lloyd Wright'ın eserleri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde
banner99

Mimar Ayşe Ufuk

Ünlü Amerikalı mimar Frank Lloyd Wright'ın eserlerinden sekizi geçtiğimiz günlerde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi. Wright'ın binaları, Çin Seddi ve Tac Mahal gibi kültürel değerleriyle tanınmış isimlerle aynı listeye katılmış oldu.

Ünlü mimarın eserlerinin listeye eklenmesi ile ABD ilk defa modern mimari eserlerle Dünya Mirası Listesi’nde yerini aldı.

Mimarlık eğitimi almış olan her öğrencinin muhtemelen Frank Lloyd Wright ismi ile ilk bağdaştıracağı iki projesi; Mill Run Pennsylvania'daki Fallingwater Evi (doğa ile yapının bir uyum içinde olması gereğini gözler önüne seren Şelale Evi) ve (mimarlıkta doluluk boşluk ilkesinde hep nedense ilk hatırladığım;  organik ve kıvrımlı mimarisi ile Manhattan’ın alışılmış dikdörtgensel, katı mimarisinden tamamen ayrı bir dil kullandığı) New York'taki Solomon R. Guggenheim Müzesi bu listenin başını oluştuyor.

Frederick C Robie Evi, Illinois, Hollyhock Evi, Kaliforniya, Herbert ve Katherine Jacobs Evi ve Wisconsin, Oak Park'taki Unity Tapınağı ve Wisconsin ve Taliesin West, Arizona’da Wright'ın Taliesin'deki evleri ve stüdyoları,  da bu listede yer almaktadır.

banner134
“Frank Lloyd Wright Bina Koruma” CEO'su Barbara Gordon, “UNESCO tarafından seçilip koruma altına alınan sekiz eserin, Frank Lloyd Wright'ın dünyadaki modern mimarinin gelişimi için ne kadar önemli olduğunu tekrar doğrulamamızın önemli bir yoludur” ifadelerini kullanıyor.

Gordon, Wright’ın tasarladığı yaklaşık 400 yapının sekiz tanesinin koruma listesine alınmasının yanında,  mimarın tüm yapılarının sanatsal, kültürel ve mimari miras olarak korunmasının önemine ilişkin farkındalık yaratmasını umduklarını da ifade ediyor.

20. yüzyılın en önemli mimarlarından biri olan Wright, 70 yıl süren kariyerinde, otel, müze, kilise gökdelen ve özel ev tasarımları ile ortaya koyduğu çalışmalarında, mimarlığın ötesinde bir şehir plancısı ve iç mimar olarak da bir bütüncüllük anlayışı sergilemişti.

Ünlü mimarın çok sevdiğim şu sözü mimarlığın aslında doğa ve yaşamın içinde ne olduğuna dair bir fikri de özetle ifade ediyor:

“Biz, binaları yarattık ve sonra onlar bize yön verdi. Ve dahası biz çevreyi ve toplumu şekillendirdik ve sonra onlar bizim hayatımız oldu”.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75