Fransa Büyükelçiliği: Güvenlik Konseyi daimi üyeleri taraflar isterse konferansa katılır

banner37

Kıbrıs'taki Fransa Büyükelçiliği, geçtiğimiz günlerde Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) tarafından yayınlanan ve Büyükelçi Rene Troccaz'a atfedilen sözlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Fransa Büyükelçiliği: Güvenlik Konseyi daimi üyeleri taraflar isterse konferansa katılır
banner90
banner8

Osman KALFAOĞLU

TAK'ın Kıbrıs Rum basınından yaptığı çeviride, "Fransa’nın Lefkoşa Büyükelçisi Troccaz, Kıbrıs sorunuyla ilgili bir uluslararası konferansta Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin hem söz hem de rol sahibi olacağını söyledi" ifadeleri yer almıştı. Fransız Büyükeçli Troccaz, kendisine atfedilen sözleri geçtiğimiz Pazartesi AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'ya yaptığı ziyaret sırasında sarf ettiği iddia edilmişti.

KIBRIS'ın sorularını yanıtlayan Fransa Büyükelçiliği, BM Güvenlik Konseyi'nin hali hazırda sürece dahil olduğunu, altı ayda bir Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasını görüştüğünü ve müzakere süreciyle ilgili rapor aldığını belirtti.

banner134
Elçilik, Troccaz'ın Kiprianu'yu ziyareti sırasında "zamanı geldiğinde BM Güvenlik Konseyi sürece bir şekilde dahil olacaktır" dediğini ancak BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin Kıbrıs ile ilgili bir uluslararası konferansta rol alacağı veya söz sahibi olacağından bahsetmediğini aktardı.

Elçilik, Güvenlik Konseyi'nin rol alması veya söz sahibi olmasının, uluslararası uyuşmazlıkların çözümünde üstlendiği geleneksel rol çerçevesinde bir anlaşmayı tartışmak ve hatta destek belirtmek şeklinde olabileceğini ancak Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin, Kıbrıs ile ilgili uluslararası bir konferansa ancak tarafların ve BM'nin davet etmesiyle katılabileceğini belirtti.

Rusya, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde "Güvenlik ve Garantiler" başlığını ele almak için 9-12 Ocak arasında Cenevre'de garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin katılımıyla gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı öncesinde söz konusu konferansa katılmak istediğini açıklamıştı.

Kıbrıs Rum tarafından Rusya'nın bu isteği desteklenirken, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin de konferansta yer alması gerektiği ifade edilmişti. BM Güvenlik Konseyi'nin "P5" olarak bilinen beş daimi üyesi  Fransa, Rusya, Çin, ABD ve İngiltere'den oluşuyor.  

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75