banner6

Fransa'dan otomobil sektörüne 8 milyar Euro destek

banner37

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, COVID-19 salgınından etkilenen otomobil sektörüne 8 milyar Euro destek sağlanacağını bildirdi.

Fransa'dan otomobil sektörüne 8 milyar Euro destek
banner150

banner150

banner99

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınından etkilenen otomobil sektörüne 8 milyar euro destek sağlanacağını bildirdi.

Macron, Etaples semtinde bir fabrikaya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'nın 2025'ten itibaren yılda 1 milyon elektrikli, hibrit ve şarj edilebilir araç üretmesini ve Avrupa'da en çok araç üreten ülke haline gelmesini istediğini söyledi.

Salgının otomobil sektörünü çok etkilediğini ifade eden Macron, bu sektöre 8 milyar euro destek sağlanacağını belirtti.

Macron, salgın nedeniyle yaklaşık 500 bin aracın satışının yapılamadığını, bu nedenle 1 Haziran'dan itibaren 200 bin aracın satışında Fransızlara destekte bulunacaklarını ifade ederek, elektrikli araç satın alan kişilere 7 bin euro ve şirketlere 5 bin euronun yanı sıra hibritli araçlara 2 bin euro indirim yapılacağını bildirdi.

Macron, Fransız otomobil markası Renault'un 2022'ye kadar elektrikli araç üretimini 3 kat artıracağı bilgisini paylaştı.

Renault'un elektrikli araç için motor üreteceğini aktaran Macron, salgından olumsuz etkilenen Renault'a 5 milyar euro mali yardım yapılıp yapılmayacağının görüşmelerin ardından karar verileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104