Fransa, dev savaş gemisini Kıbrıs’a gönderiyor

banner37

Fransa, dev savaş gemisini Kıbrıs’a gönderiyor
banner90
banner8

Fransa, dev savaş gemisini Kıbrıs’a gönderiyor. Fransız askeri uçak gemisi, önümüzdeki ay Limasol’a demirleyecek. Fransa’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Dumont, Türkiye’nin faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi

Fransa’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi İsabelle Dumont dün Rum Haber Ajansı’na açıklamada bulundu ve Türkiye’ye mesaj verdi.
Dumont söyleşisinde, Fransa’nın uluslararası hukuktan yana olduğunu ve Türkiye’nin de Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde gerçekleştirdiği faaliyetlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia ederek sorunun tek çözümünün siyasi olabileceği görüşünü dile getirdi.
Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmayı “sahte anlaşma” şeklinde nitelendiren ve anlaşmayı kınayan Dumont, bu anlaşmanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu.
Dumont, EastMed projesinin “çok ilgi çekici bir girişim olduğu ve AB’nin, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi girişiminin bir parçası olabileceği” iddiasında bulunurken, ülkesinin kuruluş tüzüğü Güney Kıbrıs, Mısır, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün ve Filistin tarafından imzalanan “East Med Gas Forumu’na” katılabileceğini de vurguladı.

banner134
Dumont, Fransız “Charle De Gaulle” uçak savaş gemisinin birkaç gün içerisinde Doğu Akdeniz’e de geleceğini ve görevinin DAEŞ’e karşı bölgede mevcut uluslararası ittifak çerçevesinde istikrarı sağlamak olduğunu belirtirken geminin görevinin son aşamasında, Şubat ayı sonlarında, Limasol limanına demirleyeceğini ifade etti.
Dumont, geminin Limasol limanını ziyaret edecek olmasının, iki ülke arasında mevcut çok güçlü ilişkilerin göstergesi olduğunu da sözlerine ekledi.
Öte yandan  Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, Türkiye-Libya anlaşması ve Fransız savaş uçağı gemisinin Akdeniz’e gelişine ilişkin açıklama yaptı.

Kusios, Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmanın “uluslararası hukuka aykırı olduğu, herhangi bir sonuç üretmeyeceği ve üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ettiği” şeklindeki iddialarını yineledi.
Fransız “Charles de Gaulle” askeri uçak gemisinin Doğu Akdeniz’e gelişinin, Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki varlığını vurgulamak amacını taşıdığını düşündüklerini ifade eden Kusios, geminin gelişinin Libya ve bölge ülkelerinin egemenlik haklarının ihlali sorunları çerçevesinde de öneme sahip olduğunu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75