banner6

Fransa'nın Kıbrıs pozisyonu değişmeyecek

banner37

Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı Macron ile şekillenecek olan dış politikasında, Kıbrıs sorununun çözümüne destek devam edecek.

Fransa'nın Kıbrıs pozisyonu değişmeyecek
banner151

Emine DAVUT YİTMEN

Fransa’da Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte Fransa’nın, Kıbrıs sorununda tutum değişikliğine gitmesi beklenmiyor.

KIBRIS’a konuşan Fransız diplomatik kaynaklar, Fransız politikasının Kıbrıs sorunun çözümünü desteklemeyi sürdüreceğini söyledi. Kaynaklar, adada yeniden birleşme olmaması halinde, iki toplumun da kaybedeceğini ve bunun Kıbrıs için faydalı olmayacağına dikkat çekti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Macron’u arayarak kutladığı ve ikilinin AB zirvesi çerçevesinde biraraya gelmesinin beklendiği bilgisi de verildi.

Türkiye ilişkilerinde zorlu dönem beklentisi

Macron’u ilk kutlayanlar arasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğunu belirten kaynaklar, Türkiye - AB ilişkilerinde zorlukların olabileceğini aktardı.

Türkiye’nin AB ajandasındaki yerinin yukarılarda olduğunu ifade eden kaynaklar, Fransa’nın Türkiye ile yüksek gerilimli bir ilişkiye sahip olunmasının istemediğine işaret etti.

Kaynaklar, Fransa - Türkiye ilişkilerinde yeniden şekillenmenin ve değişikliklerin mümkün olabileceğini kaydetti.

Total çalışmalarını sürdürecek

Kaynaklar, TOTAL’in Kıbrıs açıklarında devam eden doğalgaz keşif çalışmalarının planlanan programa göre yürütüleceğini, dolaysıyla şu anda bir aksaklık yaşanmasının beklenmediğini belirtti.

ΤΟΤΑL şirketinin, 11’inci parselde 13 Temmuz’da sondaj çalışmalarına başlaması bekleniyor. Sorunlu olan 6’ncı parselin ihalesini TOTAL ve İtalyan ENI ortaklığı almıştı. Bu parselde, Güney Kıbrıs ile Türkiye arasında Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sıkıntısı yaşanıyor.

Türkiye, geçeğimiz yıl 6’ncı parselin önemli bir bölümünün, Türkiye’nin kıta sahanlığının Birleşmiş Milletler nezdinde kayda geçirilen dış sınırlarının içinde yer aldığını duyurmuştu.

Fransa’nın dış politikasında Avrupa önem kazanacak

Macron’un şekillendireceği dış politikada, Avrupa’nın ağrılıklı olarak önem kazanacağı vurgulandı. Ayrıca, ortak savunma politikası, Güney Avrupa ülkeleriyle ilişkilerin hız kazanması, Fransa’nın Yunanistan’ın borcuna da yardım etmesi öngörülüyor. Ayrıca terörizme karşı savaş da güvenlikte öncelik konuları arasında yer alacak.

Kaynaklar, ortak savunma politikasının güçlendirilmesi öne çıksa da bunun NATO’dan ayrılma anlamı taşımadığını belirtti.

Fransızlar için NATO’nun De Gaulle’den Mitterand’a kadar bir gelenek olduğu vurgulanarak, böyle bir birlikten çıkışın mümkün görülmediği ifade edildi. Fransa, NATO’nun güvenilir bir ortağı olarak kalmak istiyor.

Siyasi sistem değişti

Macron’un, En Marche (Yürüyüş) hareketinin bu noktalara kadar gelmesinin beklenmediği belirtildi.  AB yanlısı olan Macron’un seçilmesiyle birlikte Fransa’daki siyasi sistemin de değişmiş olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Macron’un bu başarısının ardından, En Marche hareketini, siyasi bir partiye dönüştürüp dönüştürmeyeceği önem taşıyor. Macron’un cumhurbaşkanı olarak rahat hareket edebilmesi için hareketinin, 11 ve 18 Haziran’da yapılacak olan parlamento seçimlerini kazanması gerekiyor.

Macron’un iç siyasete yönelik düşüncelerinden biri olan çalışma yaşamını yenilemek ön plana çıkıyor. Kaynaklar bunun güçlüğünden söz etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2017, 09:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104