Fransız savaş gemileri Kıbrıs etrafında

banner37

Fransız savaş gemileri Kıbrıs etrafında
banner90
banner99

Fransa’nın iki savaş gemisi şu anda 7’nci parselde bulunuyor. İtalya da Fransa ve Rum Yönetimi ile birlikte bölgede tatbikat yapacak. Rum Yönetimi ile Yunanistan da Yunan savaş uçaklarının katılımıyla ortak tatbikat gerçekleştirecek

Rum Yönetimi’nin, sözde “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki “Türk tahriklerini” diplomatik ve askeri önlemlerle göğüslemeye çalışacağı bildirildi.
Güney’de yayımlanan Fileleftheros gazetesi, Rum Yönetimi’nin Brüksel’de perşembe günü yapılacak olan AB Konseyi toplantısında izleyeceği stratejiler ve 7’inci parselde yapacağı askeri tatbikatlarla, iki cepheden hareket edeceğini yazdı.
Gazete, geçen hafta başlayan diplomatik hareketliliğin, kritik addedilen AB Konseyi toplantısının ardından da devam etmesinin beklendiğini ve her ne kadar Suriye’deki harekat gündemde olsa da, Rum Yönetimi’nin “Türk tahrikleriyle” ilgili bir öncekinden daha güçlü bir mesaj çıkacağı beklentisi içinde olduğunu kaydetti.
Rum Yönetimi’nin bu konudaki iyimserliğinin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Avrupalı liderlerle yaptığı görüşmelerde aldığı mesajlardan kaynaklandığını belirten gazete, Fransa’nın daha da güçlü bir mesaj verdiğini ve bu mesajının da sözde kalmayarak, tatbikatlarla eyleme geçtiğini yazdı.

banner134
Haberde, Fransa’nın “Lafaette” ve “Auvergne” adlı savaş gemilerinin şu anda 7’inci parsel bölgesinde bulunduğu belirtilirken, tatbikatın, bizzat Fransa Savunma Bakanı Florance Parley tarafından ilan edilmesinin de ayrı bir önem taşıdığına işaret edildi.
Gazete, Fransa’nın 7’inci parsel ve çevre bölgesindeki askeri varlığını muhafaza etmesinin önemine işaret ederken, İtalya’nın da, Fransa ve Rum Yönetimi ile birlikte önümüzdeki günlerde bölgede tatbikat yapacağını belirtti.
İlerleyen dönemde, Rum Yönetimi ile Yunanistan’ın ortak tatbikat yapacağını kaydeden gazete, Yunan savaş uçaklarının da tatbikata katılacağını yazdı.
Gazete, bir diğer haberinde ise, Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in, Fransa’nın bölgedeki varlığının “Kıbrıs Cumhuriyeti”ne ve “MEB içerisindeki egemenlik haklarına” verdiği desteği gösterdiğini söylediğini yazdı.
Habere göre Angelidis, tatbikatın ve Fransız kuvvetlerinin bölgedeki varlığının ne zaman sona ereceğiyle ilgili olarak ise, tatbikatın bitiminin ardından, Fransız kuvvetlerinin bir süre daha bölgede kalacağını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75