Fuara da ciddi el atmak şart

banner37

“43. KKTC Uluslararası Fuarı’na katılan firmalar, fuar alanının eski olması ve iyi tanıtım yapılmamasından yakındılar

Fuara da ciddi el atmak şart
banner90
banner8

“YENİ BİR ALAN LAZIM”… Organizasyonun yapıldığı Lefkoşa Atatürk Kültür Parkı ve Fuar Alanı’nın fiziki koşullarının yetersiz ve çağın gerisinde olduğunu savunan bazı firma yetkilileri, “Firma sayısı da her yıl katlanarak artıyor. En büyük sıkıntı, fuar alanındaki binaların eski olması. Biraz daha ‘çağa uygun’ bir alana ihtiyacımız var. Bunu bir kez daha gördük ki bize yeni bir fuar alanı lazım” dedi. Katılımcı firmalara tahsis edilen bölümlerin eski ve kalitesiz olduğunu iddia eden bazı kişiler ise, “Fuar yerindeki binalar, ne yazık ki gecekonduya benziyor. Böylesi görüntüler, ülkemize yakışmıyor” şeklinde konuştu.

“FUARIN REKLAMI LAYIKIYLA YAPILAMADI”… Organizasyonun reklamının yeterince yapılmadığını ve bunun da halk özelinde katılımı düşürdüğünü söyleyen şirket direktörleri, “Fuarın reklamı iyi yapılmadı ve bu da ziyaretçi sayısını düşürdü. Böylesi bir organizasyonun reklamı, çok daha profesyonelce yapılmalıydı. Kırsaldaki insanların çoğunun, başkentte 10 gün sürecek böylesi bir organizasyonun varlığından haberi bile yok” dedi.

Ali ÇATAL

   KKTC Uluslararası Fuarı, bu yıl 43’üncü kez kapılarını açtı. Ancak fuara katılan bazı firmaların yetkilileri, fuar yerinin yetersizliğiden ve iyi tanıtım yapılamamasından şikayet etti.

   Organizasyonun açılışını “görkemli” olarak nitelendiren ancak fuarın tanıtımının kamuoyu nezdinde yapılmadığından yakınan firma yetkilileri, “Daha fazla katılım olması gerekiyor” mesajı verdi.

   23 Haziran’a kadar sürecek fuarda KKTC’den 115,  Türkiye’den 36 katılımcı firma veya kuruluş, ürün ve hizmetlerini tanıtacak.

   Fuara KKTC’den 57 sanayici-imalatçı, 53 ithalatçı ve 5 de tanıtım amacıyla olmak üzere 115 firma veya kuruluş katılacak.

   Lefkoşa’da Atatürk Kültür Parkı ve Fuar Alanı’nda yer alan Fuar, 10 gün sürecek. Ülkenin en önemli ekonomik organizasyonlarından biri olan KKTC Uluslararası Fuarı, ülkenin sanayi ve ticari yaşamında prestij açısından önemli yer tutuyor. Fuar, pazar, pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günler 19.00 - 23.00; cuma ve cumartesi günlerinde ise 19.00 - 24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

   Türkiye Cumhuriyeti katılımcıları bu yıl yine geçmişte olduğu gibi, Akdeniz İhracatçı Birliği tarafından organize edildi. Türk Malı imajının öne çıkarılması amacıyla milli katılımla organize edilen fuarda Türkiye’den 36 firma yer alacak.

Firma ve şirket direktörleri ne dedi?

Mahdi Lotfalizadeh:

İranlıyım. Fuara ilk kez katılıyorum. Doğruyu söylemek gerekirse daha yoğun bir katılım bekliyordum”.

Şenol Gökkaya:

Fuara ilk kez katılıyorum. Şunu mutlaka söylemeliyim ki fuarın reklamı iyi yapılmadı ve bu da ziyaretçi sayısını düşürdü. Böylesi bir organizasyonun reklamı, çok daha profesyonelce yapılmalıydı”.

Mehmet Ali Aksay:

Fuara yıllardır katılıyoruz. Fuarla birlikte, organizatörler de gittikçe profesyonelleşiyor. Muhteşem bir açılış izledik. Firma sayısı da her yıl katlanarak artıyor. En büyük sıkıntı, fuar alanındaki binaların eski olması”.

Ahmet Çalışkanlar:

Fuara altıncı kez katılıyoruz. Köklü ve tanınmış firmayız yani reklama ihtiyacımız yok fakat burada olmak çok güzel”.

Dilaver Devrim:

Fuar yerindeki binalar, ne yazık ki gecekonduya benziyor. Böylesi görüntüler, hele bu devirde, ülkemize yakışmıyor. Uluslararası diğer fuarlara katılanlar, ne kastettiğimi gayet iyi anlayacaktır”.

Mustafa Avukat:

Genel anlamda, fuardan ve organizasyon komitesinin yaklaşımlarından memnunum fakat biraz daha ‘çağa uygun’ bir alana da doğrusu ihtiyacımız var”.

Mehmet Dural:

Özellikle bizler gibi yerli firmaların ürünlerine ilgi yoğun. Muazzam bir emekle meydana getirilen mamullerin takdir görmesi de insanı ayrıca mutlu ediyor. Organizasyonda görevli arkadaşların çabaları da takdire değer”.

Mustafa Ali Durmuş:

Çok güzel ve müthiş eğlenceli bir fuar geçiriyoruz. Her şey her yıl daha da güzelleşiyor. Çağımız, inovasyon çağı. Biz de buna katkı koymaya çalışıyoruz”.

Sevil Özel:

Geçen yıl, açılışın Ramazan periyoduna denk gelmesinin de etkisiyle katılım bu yıla nazaran azdı. Geçtiğimiz yılkine göre çok daha renkli bir açılış yaşadığımızı düşünüyorum”.

Ali Çoşkun:

Her şey, geçen yıla göre çok daha güzel. Açılış töreni de yine eskilere nazaran daha bir renkli”.

Şenel Uçar:

Geride bıraktığımız dönemlere nazaran daha güzel bir açılış oldu ama bunu bir kez daha gördük ki bize yeni bir fuar alanı lazım. Ayrıca fuar süresi de çok uzun”.

Mehmet Çıldır:

Açılış bütün zamanların en güzeliydi ama fuarın tanıtımı son derece kötü yapıldı. Kırsaldaki insanların çoğunun, başkentte on gün sürecek böylesi bir organizasyonun varlığından haberi bile yok”.

Nezih Onal:

Öncelikle, muhteşem bir açılış töreni yaşandığını söylemeliyim fakat halkın fuara katılımı da az çünkü organizasyonun reklamı iyi yapılmadı. Güvenlik ve temizlik başta olmak üzere, organizatörlerin çalışmaları da gerçekten çok güzel”.

Mehmet Akyürek:

Fuar, doğruyu söylemek gerekirse harika başladı ancak köylerde hiçbir reklam yapılmadı. Bu da halkın katılımını düşürdü. Keşke buna biraz daha önem verselerdi”.

İzzet İzci:

Açılış son derece görkemliydi ama reklamlar da bir o kadar kötü ve yetersizdi. Fuarın reklamının layıkıyla yapılmaması, etkinliğe ilgiyi de düşürdü”.

Çağatay Doğru:

Fuar gayet iyi gidiyor. Olumsuz anlamda getirebileceğim neredeyse hiçbir konu şimdilik yok”.

Kağan Denizalp:

Fuarın açılışının muhteşem olduğu da bir gerçeklik, reklamının çok kötü yapıldığı da. Söylemek istediğim en önemli şey de -ki bunu Sayın Başbakan’a da ilettim- bu fuarın devam ettiği 10 gün zarfında, diğer bütün festivaller iptal edilmeli. Yoksa katılımcı sayısı hiçbir zaman beklenen seviyeye yükselmeyecek”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75