‘Füze’ mesaisi

banner37

Suriye’nin İsrail’e attığı S-200 füzelerinden birinin Taşkent-Güngör arasındaki bölgeye, Dikmen ve Görneç’e düşmesi, KKTC ve Türkiye’deki devlet, hükümet yetkilileri ile askeri yetkilileri harekete geçirdi

banner87
‘Füze’ mesaisi
banner90
banner99

İsrail ile Suriye arasındaki savaş, Kıbrıs’ı da tehdit etmeye başladı.

İsrail’den yapılan yoğun saldırılar karşısında Suriye’nin bataryalarını serbest atış şeklinde, kontrolsüz ve yoğun biçimde yönlendirmesi sonucu NATO sistemi içinde SA-5 modeli denilen Rusya sistemi içinde S-200 füzesinin havada infilak etmesi sonrası parçalarının, Taşkent-Güngör arasındaki bölgeye, Dikmen ve Görneç’e düşmesi, dün ülke gündeminde de bomba etkisi yarattı. Dün gün boyu, ülkede konuşulan tek konu bu oldu.

Büyük korku ve paniğe neden olan bu durum, devlet ve hükümet yetkilileri ile askeri, olağanüstü duruma geçirdi.

Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) Tuğgeneral Tevfik Algan, konuyu Bakanlar Kurulu toplantısında görüştü.

TC Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’le de yapılan görüşmede Güler’in panik yapacak bir durum olmadığını, istisnai bir durumun yaşandığını, kazayla bu durumun yaşanmış olabileceğini teyit ettiği bildirildi.

Hükümet yetkilileri, herhangi bir zehirli gaz veya kimyasal maddenin söz konusu olmadığını da açıkladı.

KKTC basını yanında Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan gazeteciler de olay yerindeki gelişmeleri duyurmak için görev yaptı.

Güney Kıbrıs Savunma Bakanı Savvas Angelidis, Beşparmaklardaki (Taşkent’teki) patlama için ilgili tüm birimlerin teyakkuzda olduğunu söyledi. Angelidis, hükümetin, BM ile istişare halinde olduğunu ifade etti.
   Patlamaya neden olan cisim konusunda çeşitli senaryoların bulunduğunu söyleyen Angelidis, konu hakkında bir sonuca varıncaya kadar herkesin sabırlı olmasını da istedi.
 

Özersay: Türkiye, komşu ülkelere telkinlerde bulunacak
 

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefon görüşmesi yaptı.
   Özersay, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “Türkiye kısa süre içinde bölgedeki komşu ülkelere bu konuda birtakım telkinlerde bulunulacak. Öte yandan biz de ilgili ülkeler konusundaki rahatsızlığımızı uluslararası düzeyde girişim yaparak dile getiriyoruz” ifadelerini paylaştı.
 

Ankara’da Kıbrıs toplantısı
 

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve MİT Başkan Yardımcısı Cemalettin Çelik'i kabul etti.
   Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabul 1,5 saat sürdü.
   Oktay, Orgeneral Güler ve Çelik ile Libya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 

Tatar: Herhangi bir zehirli gaz veya kimyasal madde söz konusu değil

Bakanlar Kurulu toplantısında sırasında, ara veren Başbakan Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, KTBK Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ile GKK Tuğgeneral Tevfik Algan ile birlikte basına açıklama yaptı.

Başbakan Ersin Tatar, S-200 füzesinin bir parçasının Taşkent-Güngör arasındaki bölgeye düştüğünü ve tahribat yarattığını söyleyerek, herhangi bir zehirli gaz veya kimyasal maddenin söz konusu olmadığını açıkladı.

Tatar, füzenin İsrail ve Suriye arasında artan gerginlik ve çatışma üzerine Suriye’nin füze sisteminin ateşlenmesiyle bir kaza sonucu ülkeye düştüğünü belirtti.

Olayın detaylarının Ankara’ya Genelkurmay Başkanlığı’na iletildiğini, orada da detaylı inceleme yapıldığını kaydeden Tatar, “Ankara’da yapılan incelemelerde ve KTBK ve GKK komutanlarının bize verdiği bilgilere göre bu kesin olmamakla birlikte İsrail ve Suriye arasında artan gerginlik ve çatışma üzerine Suriye’nin füze sisteminin ateşlenmesiyle bir aksilik, bir kaza ile raydan çıkması ve buralara intikal etmesidir” dedi.

Herhangi bir zehirli gaz veya kimyasal maddenin söz konusu olmadığını, bunun Genelkurmay’dan da teyit edildiğini söyleyen Tatar, “Halkımızın bu bakımdan müsterih olmasını paylaşmak istiyorum.  Bunun yakın zamanda tekrarlanacağı veya bölgemizin risk altında olduğu yönünde abartılmaması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Özersay: Önemli ama panik yapmayı gerektirecek bir durum yok

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, ülkede bulunan bazı yabancı büyükelçilerle yaptığı temaslar sonucunda gelen bilgilerin, ülkedeki yetkililerin saptamalarıyla örtüştüğünü söyledi.

Özersay, “Önceki akşam İsrail’den yapılan yoğun saldırılar karşısında Suriye’nin bataryalarını bir serbest atış şeklinde, kontrolsüz ve yoğun bir biçimde yönlendirmesiyle birlikte kaza sonucunda bir füzenin buraya düştüğü anlaşılmaktadır. Bilgiler örtüşmektedir” diye konuştu.

Özersay, Temmuz 2018’de Gaziantep bölgesine benzer nitelikte bir cisim düştüğünü dile getirerek, bu cisim üzerindeki yazı ve bilgilerin önceki akşam ülkeye düşen füze parçasındaki bilgi ve yazılarla birebir örtüştüğünü de bildirdi.

İlk yapılan değerlendirmelerin bunun NATO sistemi içinde SA-5 modeli denilen Rusya sistemi içinde S-200 olarak isimlendirilen bir füze kalıntısı olduğunu gösterdiğini dile getiren Özersay, “Bu tabii ki önemli bir olaydır ama panik yapmayı gerektirecek bir durum yoktur. Kuşkusuz başta Suriye rejimi olmak üzere İsrail ve diğer bölge ülkelerini komşu ülkelerdeki can ve mal güvenliğini dikkate alarak bu konularda gerekli tedbirleri almaya ve herkesi sakin bir biçimde davranmaya davet ediyoruz” dedi.

Sağlık açısından panik yapacak bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Özersay, TC Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile yaptığı görüşmede de Güler’in panik yapacak bir durum olmadığını, istisnai bir durumun yaşandığını, kazayla bu durumun yaşanmış olabileceğini teyit ettiğini belirtti.

Taçoy: Gerginlik, ilk kez bir füzenin hedefi olmamıza sebep oldu
 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Taşkent – Güngör bölgesinde önceki gün yaşanan patlamanın ürkütücü olduğunu belirterek, “güzel ülkemizi de barındıran coğrafyanın gerginliği ilk kez bir füzenin hedefi olmamıza sebep oldu” dedi.  Bakan Taçoy şunları söyledi:
   “Taşkent – Güngör bölgesinde sabaha karşı yaşanan ürkütücü patlamayla ilgili olarak uzman askeri personelimiz çalışmalarını sürdürmektedir. Henüz kesin olarak patlamaya sebep olan füzenin ne olduğu netleşmese de, bakanlığımızın askeri yetkililerimiz ve uzmanlarımızdan elde ettiği bilgiye göre, patlamaya sebep olan füzenin, Rusya yapımı, hedefini şaşıran ve menzili dışında kendi kendini havada imha eden bir füze olması muhtemeldir. İlgili patlamayla zehirli bir ortamın oluştuğu iddiasının söz konusu olmadığı belirtilmiştir. Yine de vatandaşlarımızın tedbir amaçlı olarak bölgeden uzak durması, olası başka parçalar saptanması halinde de mutlaka güvenlik makamlarını uyarması elzemdir”

Siyasiler olay yerine gitti
 

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ve Taşkent Muhtarı Durmuş Aşandır, olay yerine gitti.

Tufan Erhürman, “Barış sağlanmadığı sürece hiçbir halk ve yurttaş kendini tam olarak güvende hissetme şansına sahip değil. Bölgede barışın ve istikrarın sağlanması için siyasi aktörlere görev düşüyor” dedi.
   Tufan Erhürman’a Taşkent’teki incelemelerinde CTP Girne Milletvekili Fikri Toros eşlik etti.
   Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, bölgede sıcak savaş olmamasını diledi; “İnşallah bu olay bir savaşın tetikleyicisi değildir ve arkası gelmez” diye konuştu. Ülkeleri soğukkanlı olmaya davet eden Töre, “Huzura ihtiyacımız var. Şu an güvenlik içinde yaşıyoruz, özgürüz, devletimiz var. 1974’te yaşadığımız acılar hala hatıralarımızda... KKTC, Türkiye ve Türk ordusu güvencemizdir” ifadelerini kullandı.
   UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, bölgede büyük tehlike atlatıldığını söyleyerek olaydan üzüntü duyduğunu ancak parçanın köy dışına düşmesinin ve can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu belirtti.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, önceki gece Taşkent ve bölgesinde yaşanan füze düşmesi olayından dolayı, başta Taşkent, Dikmen ve Görneç bölgesi olmak üzere tüm halka geçmiş olsun dileklerini iletti. Özyiğit, “Yaşanan bu olay, bölgemizde yaşanan gerginliğin ve savaşın bizi de olumsuz etkilediğinin en somut göstergesidir” dedi. Bölgedeki gerginlik ve savaş hali sürdüğü müddetçe, hiç istenmese de bu tür olayların yaşanma ihtimalinin olduğuna dikkat çeken Özyiğit, “Bu olay, bölgemizde yaşanan gerginliğin ve savaşın bizi de olumsuz etkilediğinin ve barış olmadığı sürece güvende olmadığımızın somut göstergesidir” dedi.
   Çok büyük bir tehlikenin ucuz atlatıldığını belirterek bu tür olayların adamızda ve diğer bölgelerde hiç yaşanmaması temennisinde bulunan Özyiğit, bunun için de hem adamızda, hem de bölgede kalıcı barışın ve istikrarın şart olduğunu vurguladı.
   Özyiğit, bölgelere düşen cisimlerin halk sağlığına olumsuz etkileri olup olmadığının uzman kişiler tarafından mutlaka araştırılması, gerekli bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması, koruma şeritlerinin de mümkün olduğunca genişletilmesi gerektiğini kaydetti.

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Esentepe’de de Görneç’te de parçalar bulunduğunu belirtti ve “Patlama yüksek bir yerde oldu ve parçalar büyük bir alanı etkiledi” dedi.
   Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Taşkent yakınlarına düşen füzenin “ister kaza ile isterse planlama sonucunda olsun, ülkenin bu tür olaylara karşı ne kadar savunmasız olduğunu gösterdiğini” kaydetti.

Denktaş: Ülkemizin ne kadar savunmasız olduğu ortada

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Taşkent’te gerçekleşen patlama ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Taşkent yakınlarına düşen cismin füze patlaması sonucunda olduğunun tahmin edildiğini basından ve yapılan açıklamalardan öğrenmiş bulunuyorum” diyen Denktaş, adanın etrafındaki korkunç paylaşım savaşlarından kaynaklandığı düşünülen bu ürkütücü olay sonucunda insan kaybının olmamasının kendilerini rahatlatan tek unsur olduğunu kaydetti. Denktaş, “İster kaza ile isterse planlama sonucunda olsun, ülkemizin bu tür olaylara karşı ne kadar savunmasız olduğu ortadadır” görüşünü dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu olay bizlere, çevremizdeki savaşların bizlere ne kadar yakın olduğunu ve tehlikenin büyüklüğünü göstermektedir. Üzerinden saatler geçmiş olmasına rağmen, yetkililerin cismin ne olduğu veya patlamanın nasıl olduğu konusunda kuşku bırakmayacak açıklama yapamaması, KKTC olarak teknik yetersizliğimizin de göstergesidir.”

Serdar Denktaş, Başbakanın “abartmaya gerek yok” şeklinde açıklamasını da; “tecrübesizliğin ve beceriksizliğin bir kez daha açığa vurması” olarak niteleyerek, “Sayın Başbakan ne olduğunu dahi bilmediği bir tehlikenin ardından ‘abartmaya gerek yok’ rahatlığı içerisindeyse, bir zahmet lütfen bize ne olduğunu da açıklasın” dedi. Denktaş, “kabul edilmesi gereken gerçekleri” de şöyle sıraladı:

“KKTC, çevremizdeki ülkelerin en son teknoloji ürünü olan gelişmiş füze sistemlerine karşı ne kendini koruma kapasitesine ne de erken uyarı sistemi teknolojisine sahiptir. KKTC böylesi bir olayı aydınlatma, ne olduğunu anlamak ve anlatmak kapasitesine sahip değildir. Etrafımızdaki paylaşım savaşları ülkemiz için çok ciddi tehdit oluşturmaktadır. Her konuda olduğu gibi bu konuda da Anavatan Türkiye’nin koruma desteğine ne kadar ihtiyacımız olduğu aşikardır. ‘Duyumlara’ göre açıklamaların veya komplo teorilerinin hiçbir şekilde Kıbrıs Türklerinin yararına olmadığı aşikarken, ülkemiz turizminin bundan etkilenme riski ortadayken, hala daha resmi açıklamanın olmaması ciddi olarak sorgulanması gereken gerçekliklerimizdir. Ve son olarak ülkemizde barış içerisinde sürdürülebilir bir çözümün gerekliliği bir kez daha üzücü bir olayla teyit edilmiştir.”

Arıklı: KKTC Türkiye hava savunma sistemine dahil edilmeli
 

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, KKTC ile TC arasındaki eski anlaşmanın tadil edilip yeni bir “Savunma İşbirliği Anlaşması” imzalanması, bu yeni anlaşma ile KKTC hava sahasının kontrol ve güvenliğinin Türkiye’ye bırakılması gerektiğini söyleyerek, böylece yakında Rusya’dan alınacak S 400 Hava Savunma Sistemine KKTC’nin de dahil edilmesinin mümkün olacağını kaydetti.
   YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı yaptığı yazılı açıklamada, Taşkent yakınlarına düşen ve Suriye tarafından fırlatılan bir S 200 Füzesi olduğu iddia edilen hava aracının ülkede ciddi bir korku ve endişeye yol açtığını belirtti.
   Doğu Akdeniz bölgesinin artık bir savaş bölgesi ve KKTC’nin de bu bölgenin tam ortasında olduğunu dile getiren Arıklı, “KKTC’nin kendi imkanları ile kara sahasında olduğu gibi deniz ve hava sahasını da koruması mümkün değildir. Bu yüzden KKTC ile TC arasında eski anlaşma tadil edilip yeni bir “Savunma İşbirliği Anlaşması” imzalanmalıdır” dedi.
   Arıklı, "Öte yandan Türkiye ile imzalanacak yeni Savunma İşbirliği Anlaşması tahtında Türkiye’ye Deniz Üssü verilmelidir. Böylece Güney Kıbrıs’a yönelik milli savunma sistemimizi, tüm Doğu Akdeniz’e teşmil etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.
   Taşkent yakınlarında meydana gelen patlama dolayısı ile başta bölge halkı olmak üzere tüm KKTC’ye geçmiş olsun dileğinde bulunan Arıklı, bir daha bu tür kazaların olmaması için gereken savunma tedbirlerinin alınmasını talep etti.
 

İzcan: Barış ve istikrarın önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Taşkent yakınlarına düşen S-200 füzesinin, herhangi bir can kaybına sebep olmamasından duyduğu memnuniyeti açıklayarak, halka geçmiş olsun dileğinde bulundu.
   “Kıbrıs’ın etrafının ateş çemberine döndüğü, enerji savaşlarının yaşandığı bir bölgede yaşıyoruz” diyen İzzet İzcan, “Yaşananlar barışın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.
   BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Anglo-Amerikan emperyalizminin, enerji bölgelerini yeniden tasarımlamak için yaşama geçirdiği Büyük Ortadoğu Projesi, milyonlarca insanın yaşamına mal olmuş, ülkeler parçalanmış ve milyonlarca insan yerinden yurdundan olmuştur” şeklinde devam etti.
   İzcan, “Filler savaşırken fareler ezilmeye devam ediyor”  dedi.
   Kıbrıs’ta barış ve istikrarın önemine dikkat çeken İzzet İzcan,  “Gün 24 saat savaş tamtamı çalan milliyetçi kesimlerin yaşananlardan dersler çıkarması temenni ediyorum” dedi.
 

Korkmazhan: Emperyalist saldırılar sürdükçe hiç kimse güvende olmayacak
 

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, bölge de yaşanan “emperyalist saldırı ve savaşların devam etmesi durumunda, çok daha büyük tehlikeler ile karşı karşıya kalınmasının an meselesi olduğunu ve hiç kimsenin güvende olmayacağını” savundu.
   “Suriye savunma sisteminin bir parçası olan füzenin, ülkemize kadar ulaşmış olması, emperyalist saldırı ve çatışmaların korkunç boyutunu göstermektedir” diyen Korkmazhan, Suriye ve bölge ülkelerine karşı saldırılara son verilmesini talep ederek,  ABD ve İsrail’i şiddetle protesto etti.
   Füzenin düştüğü bölge halkına ve tüm ülke ile geçmiş olsun dileklerini paylaşmak istediklerini kaydeden Korkmazhan, hükümet yetkililerinin yaşananları küçümsediğini ve karşı karşıya olunan tehditleri görmezden geldiğini, bu tutumunun kabul edilemez olduğunu iddia etti.
   Suriye’ye yönelik emperyalist saldırıların ve devam eden savaşın yedi yılı aşkın bir süredir devam ettiğini, Suriye’nin büyük bir kısmının harabeye dönüştürüldüğünü, yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiğini, milyonlarcasının mülteci olduğunu kaydeden Korkmazhan, “geçtiğimiz yedi yılda, Suriye’ye yönelik saldırılarda ülkemiz sıçrama tahtası olarak kullanılmıştır, kullanılmaktadır. İngiliz ve ABD üslerinden kalkan savaş uçakları pek çok kez Suriye’yi bombalamışlardır. Dinleme üslerinden casusluk faaliyetleri yürütülmüş, yürütülmektedir. Ne yazık istemesek de bu savaşın yıllardır tarafıyız” dedi.
   İngiliz-Amerikan üslerinin Kıbrıs’ı doğrudan büyük bir tehdit ile yüz yüze bıraktığını belirten Korkmazhan, üslerin Kıbrıs’tan sökülüp atılması ve Kıbrıs’ın asker ve silahlardan arındırılmasının hayati derecede önemli olduğunu söyledi.

CTP kadın örgütünden barış ve silahsızlanma çağrısı
 

CTP Kadın Örgütü, savaşların en çok kadın ve çocukları tehdit ettiğini belirterek, tüm siyasi aktörleri diyaloğa ve silahsızlanmaya çağırdı.
   CTP Kadın Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada, önceki gece Taşkent yakınlarına isabet eden füzenin büyük tedirginlik yaratırken, savaşın kötü yüzünü bir kez daha gösterdiği kaydedilerek, can ve mal kaybına neden olmaması teselli kaynağı olarak nitelendirildi.
   Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
   “Biz bir kez daha anladık ki savaş ve şiddet sandığımızın aksine çok yakınımızdadır… CTP kurulduğu günden beri barışı kurmayı temel ilke olarak benimsemiş gerek ülkemizde gerekse yakın coğrafyamızda çatışmalardan uzak, sorunların diplomasi ve diyalog yoluyla çözülmesi gerektiği konusunda tutarlı bir duruş sergilemiş, büyük bir mücadele vermiştir.
   Yaşadığımız coğrafyanın üzerimize yüklediği sorumlulukların bilinci ile yıllardır şiddetsiz sömürüsüz bir dünya, barışın hüküm sürdüğü, daha yaşanır bir ülke için mücadele veren CTP Kadın Örgütü çatışmaların önlenmesi ve bölge barışının sağlanması için tüm siyasi aktörleri diplomasi ve silahsızlanmaya çağırır.
   CTP Kadın Örgütü savaştan ve ölümden değil, barıştan ve yaşamdan yanadır. Çünkü savaşlar tüm insanlığı ama en çok da kadınları ve çocukları tehdit eder. Barış bizim için ekmek, hava ve su kadar yaşamsaldır.”
 

Bengihan: Yetkili makamlar çaresizlik içinde

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, adaya düşen füze karşısında yetkili makamların çaresizlik içinde olduklarını gördüklerini kaydetti. Bengihan, yetkili makamların derhal konu ile ilgili ayrıntılı çalışma yapıp olası tehlikelere karşı gerekli önlemleri alması ve halkı bilgilendirmesi gerektiğini belirtti.

Ülke insanının ekonomik kriz, işsizlik, iç güvenlik gibi sorunlarla boğuşurken bugüne yeni bir şokla uyandığını dile getiren Bengihan, bugün herhangi bir can kaybı yaşanmamasının sevindirici olmakla birlikte aslında her zaman var olan fakat farkında olunmayan bir gerçekliğin görüldüğünü kaydetti. Geçmişte savaş yaşamış, savaşın acı yüzünü görmüş bir ülke olarak savaş çığırtkanlığının insanlığa yapılacak en büyük kötülük olduğunu dile getiren Bengihan, barış mücadelesinin  insanlık için verilebilecek en kutsal mücadele olduğunu bir kez daha vurguladıklarını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75