Füzenin zehirli olması söz konusu değil

banner37

Suriye’den atıldığı tahmin edilen bir füzenin önceki akşam saatlerinde ülkemize düşmesi panik yarattı. Olayın etkileri dün de devam ederken, GAÜ Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Sadık Akyar konuyu KIBRIS’a değerlendirdi ve paniğe gerek olmadığını söyledi

Füzenin zehirli olması söz konusu değil
banner90
banner8
  • İSRAİL JETİNE ATILDIĞI TAHMİN EDİLİYOR… TaşkentGüngör arasındaki dağlık araziye önceki akşam düşen füzenin, Suriye’den İsrail jetine atılan “Angara” olarak da bilinen Rus yapımı S-200 model bir füze olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Eski teknoloji ile yapılan bu füzenin büyük bir ihtimalle güdümden çıkıp, Kuzey Kıbrıs’a düştüğü tahmin ediliyor
  • FÜZELERİN ZEHİRLİ KISIMLARI BAŞLIKLARI… GAÜ Güvenlik Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Sadık Akyar, paniğe gerek olmadığını söyledi. Akyar ayrıca, bu füzenin zehirli olması gibi bir durumun da söz konusu olmadığını belirterek, füzelerin biyolojik, kimyasal ve nükleer kısımlarının başlıkları olduğunu belirtti
  • EĞİTİME İHTİYAÇ VAR… Akyar, sivil savunmanın bu konuda eğitime ihtiyacı olduğunu söyledi ve olay olur olmaz halkın söz konusu bölgeye girip, sivil savunma ekiplerinin de hiçbir koruma olmadan orada görev yaptığını ifade etti. Sadık Akyar, “Olayın ardından sivil halkın oraya girmesi yasaklanmalı ve sivil savunma ekipleri ya da görev yapacak diğer ekipler de özel korumalı kıyafetlerle girmeliydi” dedi.

Ceren ÖZBİL

   Suriye’den atıldığı tahmin edilen bir füzenin önceki akşam saatlerinde Taşkent-Güngör arasındaki dağlık araziye düşmesi ve bölgede patlama olup, ardından yangın çıkması nedeniyle ülkede yaşanan panik, dün de devam etti.

   Füzenin, Suriye’den İsrail jetine atılan “Angara” olarak da bilinen Rus yapımı S-200 model bir füze olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

   Eski teknolojiyle yapılan bu füzenin büyük ihtimalle güdümden çıkıp, Kuzey Kıbrıs’a düştüğü tahmin ediliyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Sadık Akyar, paniğe gerek olmadığını söyledi.

   Akyar ayrıca, bu füzenin zehirli olması gibi bir durumun da söz konusu olmadığının altını çizerek, füzelerin biyolojik, kimyasal ve nükleer kısımlarının başlıkları olduğunu belirtti.

Akyar: Büyük bir ihtimalle Rus yapımı Suriye füzesidir

   GAÜ Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Sadık Akyar, bu füzenin çok büyük ihtimalle Rus yapımı bir Suriye füzesi olabileceğini kaydetti.

   “Angara” olarak da bilinen bu füzelerin menzilinin 250-300 kilometre olduğunu hatırlatan Akyar, bu füzelerin teknolojilerinin ve güdüm sistemlerinin eski olduğunu belirtti.

   Akyar, bu füzelerin 1950-1960 teknolojisi ile yapılan füzeler olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

   “Eski bir teknoloji ve güdüm sistemine sahip bu füze çok büyük bir ihtimalle güdümden çıktı. Büyük bir ihtimalle de Suriye’ye giriş yapmaya çalışan İsrail jetine atılmış bir füzedir. Güdümden çıkınca da buraya düştü. Ben, füzenin havada patladığını duydum. Eğer böyle olduysa da büyük bir ihtimalle kendi kendine düşüşe geçince de kendi kendini imha etti”.

“Zehirli olması gibi bir tehlike yok”

banner134
   Füzelerin zehirli yani biyolojik, kimyasal ya da nükleer kısmının başlığı olduğunu söyleyen Akyar, “Eğer düşen bu kısmı olsaydı, şu anda bunları konuşmamız bile mümkün olmazdı” dedi.

   Akyar, füzenin zehirli olması gibi bir tehlikenin şu anda mümkün olmadığını ifade etti, füzelerin patlayıcı yerinin başlığı olduğunu yineledi.

“Sivil savunmanın bu konuda eğitime ihtiyacı var”

   Sadık Akyar, sivil savunmanın bu konuda eğitime ihtiyacı olduğunu, olay olur olmaz halkın söz konusu bölgeye girip, sivil savunma ekiplerinin de hiçbir koruma olmadan orada görev yaptığını ifade etti.

   Sadık Akyar, “Olayın ardından sivil halkın oraya girmesi yasaklanmalı ve sivil savunma ekipleri ya da görev yapacak diğer ekipler de özel korumalı kıyafetlerle girmeliydi” şeklinde konuştu.

“Nereden geldiği radar izleri ile ortaya çıkacaktır”

   Bu olayın ardından ortaya çok fazla komplo teorilerinin de atılmaya başlandığını kaydeden Akyar, bu gibi durumlarda zaten devletlerin bir biri ile temasa geçtiğini hatırlattı.

   Akyar, radar izleri ile zaten durumun açık ve net bir şekilde anlaşılacağını ifade etti. Sadık Akyar ayrıca Başbakan Ersin Tatar’ın da burada soğukkanlı duruşunun çok güzel bir örnek olduğunu anlattı. 

   Akyar, “Başbakan, olayın ardından çiçekli böcekli paylaşımlar yaptı, çok güzel bir liderlik örneği sergiledi” dedi. 

“Feverana gerek yok”

   Akyar, olayın talihsiz bir olay olduğunu ancak bu olayı çok da büyütmeye gerek olmadığını bildirdi.

   Ülkenin bir turizm, üniversite ve huzur ülkesi olduğunun altını çizen Akyar, kısa süre önce Avrupa’nın göbeğinde de ikinci dünya savaşından kalan mayınların patladığını hatırlattı.

   Sadık Akyar, “Malzemeler yetkililer tarafından incelenince olay anlaşılacak. Ancak panik yaratmamak gerek… Unutulmaması gerekir ki burası bir turizm, bir huzur adası… Birçok ülkede benzer olay yaşandı” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75