‘Gamini’ bilmecesi

Eski Bakanlar Kurulu kararıyla ‘yıkılmaları’ gereken kömür ocaklarının bir kısmı için bu işlem uygulandı. Ancak yaklaşık 13 tanesi hâlâ faaliyette. Başsavcılık görüşü olmasına rağmen ‘yetki karmaşası’ nedeniyle bu karar bir türlü uygulanamıyor

‘Gamini’ bilmecesi
  • 13 Nisan 2018, Cuma 9:40

Tünay MERTEKCİ

Ülkemizdeki en önemli çevre felaketi kaynaklarından biri olan kömür ocakları (gamini) konusu, tam bir bilmeceye dönüştü.

Yetki karmaşası yaşanan gaminiler konusunda yetkili makamlar topu birbirine atıyor. Gaminilere kim izin veriyor, kim yıkıyor sorularına yanıt aranırken, bu işten en büyük zararı Güzelyurt bölge halkı görüyor.

Geçmiş hükümet döneminde alınan bir kararla gaminilerin yıkılması gündeme gelmişti. Bu karar kapsamında bazı gaminiler Aralık 2017’de yıkıldı. Ancak bu durum soruna çözüm olmadı. Hâlâ faaliyette olan 12 veya 13 kömür ocağı işletmesinin yanı sıra yıkılanların da ocaklarını başka yere taşıyarak işlem yaptığı iddia edildi.

Başsavcılık, Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç’e 18 Ocak 2018 tarihinde gönderdiği yazıda Önder Zaim, Saffet Binatlılı ve Osman Gezer’in odun kömürü imalatı yapabilmek için Orman Dairesi’nden herhangi bir izin almadıklarını ve odun kömürü imal etmelerine olanak tanıyan yasal izinleri bulunmadığını belirtti. Başsavcılık, konu yazısında Güzelyurt Kaymakamlığı’nın söz konusu kömür ocaklarını kapatması gerektiğini de vurguladı.

Ocak 2018’de gönderilen bu yazı sonrasında kimse bir işlem yapmadı.

Önder Zaim, “Biz Çevre Dairesi’nden gerekli izinleri aldık” diyerek yaptıkları işin yasal olduğunu savunuyor ancak Başsavcılık yazısı şu an faaliyette olan ocakların yasal olmadığı vurgusunu yapıyor.

Yetki karmaşası tam da burada başlıyor aslında. Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat “Ben kömür ocağı izni vermekle yetkiliyim. 2003’ten beri de izin vermedik” derken Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı kömür ocaklarını yıkma yetkisinin kaymakamlıkta olduğunu belirtiyor.

Başsavcılık da, Güzelyurt Kaymakamlığı’nın ocakları kapatması gerektiğini belirtiyor fakat, kaymakamlık yıkım ya da kapatma yetkisi olmadığını savunuyor.

Kaymakamlık, Orman Dairesi ve Çevre Dairesi arasında yaşanan yetki karmaşasına son noktayı İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars koyacak.

KIBRIS’a konuşan Baybars, odun kömürü imal etme izninin Tarım Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi’nin yetkisinde olduğunu söyledi. Bunların çevreye verdikleri zararlarla ilgili gerekli girişimde bulunma yetkisinin ise Turizm Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi’nde olduğuna dikkat çeken Baybars, ortada odun imalatçılarının açmış olduğu davalarla ilgili savcılık görüşünün de bulunduğunu belirtti. Baybars, geçmiş hükümet döneminde gaminilerle ilgili alınan Bakanlar Kurulu kararının yarattığı yetki karmaşasını ortadan kaldırmak için Bakanlar Kurulu’ndan bu kararın iptalini isteyecek.

Başsavcılık: İzinler Orman Dairesi’nden alınır

Başsavcılık, görüş talebi üzerine Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç’e 18 Ocak 2018 tarihinde kömür ocakları hakkında bir yazı gönderdi.

Başsavcılık, kömür ocakları işletmeleriyle ilgili yazısında yasaya atıfta bulundu:

“Fasıl 60 Orman Yasası madde 14 altında yürürlükte bulunan 1983 Orman Koruma ve Faydalanma Tüzüğü’nün 12. maddesi uyarınca devlet sınırları içerisinde odun kömürü imalatında tesis veya ocak kurmak veya çalıştırabilmek için Orman Dairesi’nden izin alınması zorunludur. Orman alanlarının korunması ve bu alanlardan denetimli olarak faydalanılması amacıyla yürürlükte olan bu mevzuata göre Orman Dairesi’nin izin olmadan odun kömürü imal etmek veya bu maksatla düzenek kurup çalıştırmak yasaya aykırıdır”.

“Faaliyetleri yasal değil, kapatın”

Başsavcılık yazısının devamında odun kömürü imal edenler arasında yer alan Önder Zaim, Saffet Binatlılı ve Osman Gezer’in ikame ettikleri davayı incelediğini ve söz konusu kişilerin, hava kirliliği ve çevresel açıdan yetkili olan Çevre Dairesi’ne bir günde iki adet gamini yakacaklarına dair taahhütname imzaladıklarını belirtti.

Başsavcılık, söz konusu kişilerin odun kömürü imalatı yapabilmek için Orman Dairesi’nden herhangi bir izin almadıklarını tespit ettiğine vurgu yaparak kömür ocağı sahiplerinin odun kömürü imal etmelerine olanak tanıyan yasal izinleri bulunmadığının altı çizildi.

Mevcut yasal durum ışığında söz konusu kişilere ait olan ve halen kapanmamış bulunan kömür ocaklarının kaymakamlık tarafından kapatılması gerektiğini belirten Başsavcılık, gereğinin yapılmasını da rica etti.

Baybars: Eski Bakanlar Kurulu kararını iptal edeceğiz

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, geçtiğimiz dönem Bakanlar Kurulu’nun kömür ocaklarıyla ilgili aldığı kararın yapılacak işlemler konusunda yetki karmaşası yarattığını belirtti.

Bu yetki karmaşasını ortadan kaldırmak için eski Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesiyle ilgili Bakanlar Kurulu’na önerge sunacaklarını ifade eden Baybars, odun kömürü imal etme izninin Tarım Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi’nin yetkisinde olduğunu söyledi.

Bunların çevreye verdikleri zararlarla ilgili gerekli girişimde bulunma yetkisinin Turizm Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi’nde olduğuna dikkat çeken Baybars, ortada odun imalatçılarının açmış olduğu davalarla ilgili savcılık görüşünün de bulunduğunu belirtti. “Konuya duyarlı olan bakanlığımız özellikle Güzelyurt bölgesinde bulunan kömür ocaklarıyla ilgili izinlerin verilip verilmediği ve Çevre Koruma Dairesi’nin görüşleri için girişimde bulunmuştur” diyen Baybars, konunun, bölge halkı için olduğu kadar hükümet için de hassas olduğunu vurguladı.

Bu konuda geçmiş dönemde hatalı Bakanlar Kurulu kararıyla yaratılan yetki karmaşasının da sonuçlanmasıyla sürecin netlik kazanacağını belirten Baybars, ilgili birimlerin mevzuat çerçevesinde gerekeni yapacağını söyledi.

Fırat: Karar uygulanmadı

Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat da, Çevre Dairesi, Kaymakamlık ve Orman Dairesi’nin ortak kararıyla 2003 yılından sonra kömür ocağı izni vermediklerini söyledi.

Fırat, 2017 yılında Çevre Dairesi öncülüğünde kömür ocaklarının yıkılması ve kapatılması yönünde Bakanlar Kurulu kararı olduğunu anımsatarak “Şu an çalışan kömür ocaklarının hepsi kaçaktır, yasal değildir” dedi. Fırat, kapatılma kararının uygulanmadığını kömür ocaklarının hâlâ yakıldığını ve kimsenin de bu duruma müdahale etmediğini vurguladı.

Kendilerinin sadece izin makamı olduklarını belirten Fırat, bu izinleri de vermediklerini kaydetti.

Fırat, “Biz üzerimize düşen yasal işlemleri yapıyoruz. İzin vermiyoruz” dedi.

Gaziveren’de yıkılan bazı kömür ocaklarının şimdi başka yerde kömür ocağı kurduğunu belirten Fırat, “Bazı kömür ocakları yıkıldı ama çözüm olmadı, adamlar gidip, başka yerde bu işi yapıyor” dedi.

Aktolgalı: Yıkım, kaymakamlığın görevidir

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı ise, kömür ocaklarını yıkma yetkisinin kaymakamlıkta olduğunu belirtti. Aktolgalı, “Biz yıktığımız kadarını yıktık. Üstümüze vazife değildi aslında ama yaptık” dedi.

Şu an aktif olan gaminileri Güzelyurt Kaymaklığı’nın yıkması gerektiğini ifade eden Aktolgalı, yetki konusunu savcılığa sorduklarını söyledi. Akdolgalı, savcılığın kendilerine “Bu sizin göreviniz değil, kesinlikle kaymakamlığın görevidir” dediğini belirterek şu an 12 veya 13 kömür ocağının aktif olduğunu kaydetti.

Kansoy: Devlet politikası haline dönüştürülmeli

Güzelyurt Kalkındırma Derneği (GÜKAD) Başkanı Reşat Kansoy, gaminilerin yıkımıyla ilgili karar sonrası kaymakamlığa görev verildiğini ancak kaymakamlığın da gaminileri yıkma görevinin Çevre Bakanlığı’na ait olduğunu söylediğini ifade etti.

Seçimlerden önce “göz boyamak” için 1-2 gamininin yıkıldığını söyleyen Kansoy, daha sonra gaminicilerle ne yapılabileceğiyle ilgili müzakerelere oturulduğunu belirtti. Bu görüşmelerden ne gibi bir sonucun çıktığını bilmediğini kaydeden Kansoy, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun bu konuda duyarlı olduğunu belirtti.

Kansoy, kömür ocağı işletmelerinde daha sağlıklı bir süreç izlenmesi için Türkiye’de incelemelerde bulunulduğunu ifade ederek bu konunun artık devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini vurguladı. Kansoy, ithalat hakkının yine üreticiye verilmesi gerektiğini ifade ederek “Başka ithalatçılar doğmamalı ki; bu insanlar ekmeksiz kalmasın” dedi.

Güzelyurt bölgesinde göğüs hastalıklarında artış olduğunu söyleyen Kansoy, “Gamini yakılacaksa meteoroloji, Çevre Mühendisleri Odası, Biyologlar Derneği ve yerel yönetim ile Çevre Dairesi’nden olumlu görüş alınması gerekir. Rüzgar, güneş ve topografya hesaplanmadan kömür üretim izni verilmemeli” şeklinde konuştu.

Hamdi: Hiçbir şey değişmedi

Yayla Sağlık Araştırma ve Geliştirme Derneği (Yayla Sağ-Gel) As Başkanı Mahmut Hamdi de, gaminilerin yıkılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının sadece seçim öncesi birkaç tane için uygulandığını söyledi.

Hamdi, o günden bugüne bölgede hiçbir şey değişmediğine vurgu yaparak bu duruma bir an önce çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Seçim bittikten sonra bakanın bu konulara hiç karışmadığını belirten Hamdi, gaminilerin insan sağlığına büyük zararı olduğunu kaydetti.

Hamdi, gaminiler yakıldığında tüm köyü duman sardığına dikkat çekerek yaz aylarında bu sorunu daha çok yaşadıklarını belirtti. Dumanların evlerin içine kadar girdiğini söyleyen Hamdi, yeni hükümetin bu soruna el atmasını istedi.

İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nı ziyaret ederek sorunu anlattıklarını ifade eden Hamdi, her iki bakanı da konuya çok ilgili bulduklarını belirtti.

Zaim: Gereken izinler alındı

Zaim Kömürleri sahibi Önder Zaim ise, izinleri Çevre Dairesi’nin verdiğini söyleyerek tüm izinlerin alınmış olduğunu söyledi.

Zaim, “Çevre Dairesi’nde izin alınarak bu işi yapıyoruz” dedi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık