banner6

Gaminiler yıkıldı

banner37

Bakanlar Kurulu’nun kömür ocaklarının yıkılmasıyla ilgili kararının ardından işletmeciler, hükümet ve çevreciler arasındaki tartışmaya Çevre Dairesi son noktayı koydu.

Gaminiler yıkıldı
banner99

Güren TİLKİ

Ülkemizde büyük çevre felaketi yarattığı, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olan odun kömürü ocaklarının yani gaminilerin yıkımına başlandı.

Bu çerçevede, Güzelyurt bölgesinde faaliyet gösteren kömür ocakları Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi kontrolünde yıkılıyor.

Yayla ve civarında dün başlayan gamini yıkım çalışmaları devam edecek. Dünkü yıkım işlemleri sırasında gamini işletmecileri de hazır bulundu.

İddiaya göre sözler tutulmadı

Bakanlar Kurulu tarafından ekim ayında “kapatılması” kararı alınan gaminiler için işletmeciler, hükümetin daha önce verdiği sözleri gündeme getirmiş “verilen sözler tutulmadı, bu karar uygulanamaz” demişti.

Gamini işletmecileri, kapı kapı gezerek derdini anlatmış ve bu işe bir çare bulunmasını istemişti.

banner134

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile gamini işletmecileri geçtiğimiz gün görüşmüştü.

Gamini işletmecileri, bakanın kendilerine yeni sistemle çalışacak bir yere geçene kadar süre tanıma sözü verdiğini ancak süre dolmadan yıkım yapıldığını belirtti.

İşletmeciler, tepkili

KIBRIS’a konuşan kömür ocağı işletmecileri, kontrollü ve bilinçli bir şekilde bu işi yürütmek istediklerini belirterek, bu konuda kalıcı çözüm talep etti.

Gamini işletmecisi Saffet Binatlılı, büyük zararda olduklarını belirterek yetiştirmeleri gereken siparişleri olduğunu, bunu nasıl yapacaklarını sordu.

Çevre Dairesi’yle mahkemelik olduklarını ifade eden Binatlılı, “Bize anlaşma sağlanana kadar gaminilerin yıkılmayacağını söylediler ama yıkıyorlar” dedi.

Başka bir işletmeci Önder Zaim de, her zaman doğru tarafta durmaya çalıştıklarını belirterek Rum tarafının AB ülkesi olduğunu buna rağmen gamini kullandıklarını söyledi.

Kimseye zarar vermeden, devletteki bilinçli kişilerin göstereceği bir yerde, bu işi yapmak istediklerini ifade eden Zaim, şöyle dedi:

“Biz de gamini konusunda kalıcı çözüm istiyoruz. Yeni bir yer gösterilsin, bu konuda iyileştirmeye gidilmesini istiyoruz. Yüksek Mahkeme sürecinde davamız olmasına rağmen gaminilerimiz yıkılıyor. Biz kimseye zarar verme düşüncesinde değiliz. Yıllardır bu işi yapıyoruz. Bu iş ülkenin olmazsa olmazıdır.

Biz narenciyecilerin tür değişikliği gibi işlerini ve Orman Dairesi’nin kontrolünde çam kese böceğiyle mücadeleyle ilgili ağaçların kesimini da yapıyoruz. Ekonomiye büyük katkımız var”.

Zaim, şömine ve soba döneminin başladığını, dumandan köylere girilmediğini belirtti.

“Bunlar da mı kapatılmalıdır” diye soran Zaim, kalıcı çözüm için, kimseye zarar vermeyecek şekilde, yasal bilinçli bir denetim istediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104