banner6

Garantiler konusunda bağlayıcı olmayan fikir teatisi yapıldı

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ile bugünkü görüşmelerinde  güvenlik ve garantiler konusunda bağlayıcı olmayan bir fikir teatisinde bulunduklarını belirtti.

Garantiler konusunda bağlayıcı olmayan fikir teatisi yapıldı
banner151 banner143

“1960 garanti sisteminin değişmesinin bugünkü görüşmede gündeme geldiğine” ilişkin Kıbrıs Rum medyası kaynaklı haberler üzerine TAK muhabirine açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı,  bir çözümle birlikte yeni bir yapının oluşacağına,  güvenlik ve garanti sisteminin de yeni duruma göre uyarlanacağına vurgu yaptı.

Akıncı, “Garanti ve ittifak konusunun 5’li konferansta sonuca bağlanacağını” da yineledi.

“Kıbrıs Türk halkı güvenliğini Türkiye’nin garantisinde görüyor…”

Cumhurbaşkanı Akıncı, özetle şunları kaydetti:

"Unutmamak gerekir ki Kıbrıs Türk halkı güvenliğini uluslararası güçlerde değil, Türkiye'nin garantisinde görmektedir. Bunu bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum. 1960 yılında değiliz. 2016 yılında koşullar elbette 1960'takinden farklıdır. Bir çözümle birlikte yeni bir yapının oluşacağı da açıktır.

Yeni kuracağımız, siyaseten eşit iki kurucu devletten oluşacak 2 kesimli, 2 toplumlu birleşik federal Kıbrıs'ın yapısı bu yeni koşulların en belirgin özelliklerini oluşturacaktır. Elbette güvenlik ve garanti sistemi de bu yeni duruma göre uyarlanacaktır.

Oluşacak bu yeni yapıyı da dikkate alacak şekilde, her iki tarafın da kendini güvende hissedeceği yeni bir sistemi kurgulamak mümkündür. Bir taraf için güvenlik olan düzenleme, diğer taraf için tehdit algısı yaratmamalıdır.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderler olarak bugün güvenlik ve garantiler konusunda bağlayıcı olmayan bir fikir teatisinde bulunduk.

Yine unutulmamalıdır ki Garanti ve İttifak Antlaşması uluslararası nitelikli bir anlaşmadır. Son şekli 5'li konferansta sonuca bağlanacaktır."

“Türkiye ile Yunanistan gayrı resmi olarak görüşmeye başladı”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun son KKTC ziyaretinde “hedefin, bir çözümle birlikte her iki tarafın da kendini güvende hissedeceği bir sistem olduğunu” ifade ettiğine de atıf yaptı.

Akıncı, Çavuşoğlu’nun, “Türkiye ile Yunanistan'ın garantiler başlığını gayrı resmi olarak görüşmeye başladıklarını, bunları konuşmanın zamanının geldiğini” ortak basın toplantısında dile getirdiğini de anımsattı.

Anastasiadis, bugünkü toplantının ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Akıncı'dan garantiler konusunda "farklı şeyler" duyduğunu belirtmişti. 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2016, 16:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104