banner6

'Garantilerin sona erdirilmesi konusunda karar alındı'

banner37

Temsilciler Meclisi’nin bugün gerçekleştirdiği genel kurulunda, garantilerin sona erdirilmesi ve adanın askerden arındırılması konusundaki kararı onaylandı.

'Garantilerin sona erdirilmesi konusunda karar alındı'
banner151

Temsilciler Meclisi’nin bugün gerçekleştirdiği genel kurulunda, garantilerin sona erdirilmesi ve adanın askerden arındırılması konusundaki kararı onaylandı. Meclis ayrıca, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununa garantilerin son bulması ve adada yabancı orduların varlığına son veren bir çözüm bulması çağrısında da bulunuldu.

Kararda, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı, Kıbrıs vatandaşlarının insan hakları ve temel özgürlüklerine saygı duyması çağrısında bulundu.

Kararda ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ile egemenliğinin restore edilmesi gerektiğine işaret ediliyor. Parlamento, adanın askerden arındırılması perspektifiyle Türk ordusunun adadan ayrılmasını talep ederek, Kıbrıs sorununa bulunacak olan kapsamlı ve üzerinde anlaşmaya varılan çözüm çerçevesinde yabancı garantiler, yabancı ordular ve garanti haklarına yer verilmemesi gerektiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 20:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110