Gardiyan ifade verdi, suçlamaları kabul etti

banner37

Merkezi Cezaevi’nde uzun yıllardır gardiyanlık yapan ve cezaevi adına aldığı akaryakıtı çalmakla suçlanan Zeki Öztürk, dün sabah mahkemeye çıkarıldı

Gardiyan ifade verdi, suçlamaları kabul etti
banner87

Emine UYSAL ÇALUDA

  

Merkezi Cezaevi’nde uzun yıllardır Bakım Onarım Servisi’nde gardiyanlık yapan ve cezaevi adına aldığı akaryakıtı çalmakla suçlanan Zeki Öztürk, dün sabah mahkemeye çıkarıldı.

“Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Zeki Öztürk, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Ayşe Kaymak Şadi, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Necip Taşlı’yı dinletti.

 

Gardiyan, takip altındaydı

Mahkemede yeminli şahadet veren Taşlı, 30.07.2018 tarihinde saat 11.15’te PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından Lefkoşa’da yapılan takip ve operasyon neticesinde Göçmenköy’de faaliyet gösteren Autosat Trading Ltd, Alpet Petrol İstasyonu’nda KKTC Merkezi Cezaevi’nde görevli Gardiyan Çavuş Zeki Öztürk’ün, tasarrufunda bulunan ve şahsına ait mavi renk plastik bidon içerisine 90 TL değerinde 22 LT Euro dizel akaryakıt koyup, kullanımında bulunan RHA 3334 plakalı araca ise 60 TL değerinde 14.5 LT

Euro dizel akaryakıt koyduktan sonra, KKTC Merkezi Cezaevi’ne ait akaryakıt kartından toplam 150 TL ödeyerek, 90 TL değerinde 22 litre Euro dizel sirkat ettiğini belirtti.

Polis memuru Necip Taşlı, aynı gün konu şahsın 22 litrelik akaryakıt bidonunu adına kayıtlı bulunan ve Merkezi Cezaevi’nin oto parkında bulunan GP 613 plakalı van aracına koyması üzerine suçüstü hali gereği tutuklandığını anlattı.

Taşlı, mavi renk akaryakıt bidonu içerisindeki 22 litre Euro dizel akaryakıt, GP 613 plakalı van

araç ile gardiyan üniformasının emare olarak zapt edildiğini kaydetti.

Daha önce de akaryakıt çaldığını itiraf etti

Polis memuru Necip Taşlı, mesele ile ilgili olarak zanlının gönüllü ifade verdiğini ve GP 613 plakalı aracında

kullanmak için Temmuz 2018 ayı içerisinde benzer suçu iki kez daha yaptığını itiraf ettiğini söyledi.

Zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadesinin teyit ve tekzibinin yanı sıra, alınması gereken ifadeler ve incelenmesi gereken kamera kayıtları olduğunu belirten Taşlı, zanlının serbest kalması halinde tahkikata etki edebileceğinden poliste üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

 

Hidayet: İfadesi baskı ve şiddetle alındı

Zanlı Zeki Öztürk’ün avukatı Ali Hidayet, müvekkilinin Narkotik Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Şubesi’nde sorgulandığını ve polis subayı H.M., tarafından şiddet ve baskıyla ifadesinin alındığını ileri sürdü.

Polis memuru Necip Taşlı, zanlının ifadesinin alınmasının ardından, doktor kontrolünden geçirildiğini ve darp izi olmadığına dair ifade olduğunu kaydetti.

Avukat Hidayet, tutukluluk talebine itiraz etmedi ve müvekkilinin doktor kontrolünden geçirilmesini talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasına ve doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER