banner6

Gardiyanlar, virüse karşı önlem istiyor

banner37

Merkezi Cezaevi’nde 113 mahkûm ve hükümsüz tutuklu ile 8 gardiyanın test sonucunun pozitif çıkması ve vaka sayılarının her geçen gün artması, bardağı taşırdı. Gardiyanlar dün sabah iş bırakarak grev başlattı. Ancak grev, uzlaşı sağlanması üzerine askıya alındı

Gardiyanlar, virüse karşı önlem istiyor
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

banner134

Ülkemizde yıllardır kapasitesinin kat ve kat üzerinde hizmet veren Merkezi Cezaevi’nde Koronavirüs vakaları her geçen gün artmaya devam ediyor ve sıkıntılar da katlanarak sürüyor.

Dün test sonuçları pozitif çıkan mahkûm ve hükümsüz tutukluların sayısı 113’e, gardiyanların sayısı da 8’e yükselince, cezaevinde görev yapan gardiyanlar, iş güvenliklerinin kalmadığı gerekçesiyle grev başlattı.

Merkezi Cezaevi’nde dün sabah görevi devralması gereken gardiyanlar iş bıraktı, eylem yaptı…

“Hepimiz temaslıyız, evimize gitmeye korkuyoruz” diyen gardiyanlar, cezaevinde hem daimi bir hemşirenin olmasını, hem de temaslı gardiyanlara otel ayarlanmasını talep etti. 

Gardiyanların greve gitmesi, İçişleri Bakanı Kutlu Evren’i de harekete geçirdi. Evren, cezaevinde grev yapan gardiyanlarla görüştü.

Gardiyanların grevi, Evren’in tüm sorunların çözüme kavuşturacağı sözü üzerine dün öğle saatlerinde askıya alındı.

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, cezaevinde pozitif çıkan mahkûmların yurda yerleştirildiğini, gardiyanlara da aileleriyle temas etmemeleri için yurt ayarlamaya çalıştıklarını belirterek, yaklaşık 1 ay içerisinde cezaevindeki salgını telafi edeceklerini söyledi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, cezaevinde şu anda 113 mahkûm ve hükümsüz tutuklu ile 8 gardiyanın pozitif olduğunu ifade ederek, gardiyanların dün sabah saatlerinde grev başlattığını, ancak uzlaşı sağlandığından grevin askıya alındığını belirtti.

Gardiyanlara verilen sözlerin yerine getirilip getirilmediğinin takipçisi olacaklarına dikkat çeken Bengihan, “Verilen sözler yerine getirilmezse eyleme devam edeceğiz” dedi. 

Kıbrıs Türk Gardiyanlar Birliği Başkanı İnan Özgür Edebali ise İçişleri Bakanlığı’nın taleplerini karşılayacağını söylemesi üzerine grevin askıya alındığını, ancak bu akşama kadar sorunlar çözülmezse grevin kaldığı yerden devam edeceğini söyledi.

Evren: Cezaevindeki salgını 1 ay içerisinde telafi edeceğiz

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Merkezi Cezaevi’nin uzun zamandır çok ciddi bir kontrol ve denetim altında olduğunu, ancak bilinmeyen bir sebeple Covid-19 virüsünün cezaevine girdiğini söyledi.

Cezaevindeki ilk Covid-19 vakasının tutuklularda görüldüğünü ifade eden Evren, gardiyanlara da tutuklulardan geçtiğini dile getirdi.

Merkezi Cezaevi’nin mimari yapısından dolayı sıkıntı yaşandığını belirten Evren, pozitif çıkan mahkûmların yurda yerleştirildiğini vurguladı.

Gardiyanlara da aileleriyle temas etmemeleri için yurt ayarlamaya çalıştıklarını kaydeden Evren, yaklaşık 1 ay içerisinde cezaevindeki salgını telafi edeceklerini söyledi.

Cezaevindeki ufak tefek eksiklikleri gidermeye başladıklarını belirten Evren, cezaevine hemşire de getireceklerine dikkat çekti.

Bengihan: 113 mahkûm ve tutuklu ile 8 gardiyan pozitif

Merkezi Cezaevi’ndeki son durumla ilgili bilgileri paylaşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, cezaevinde şu anda 113 mahkûm ve hükümsüz tutuklu ile 8 gardiyanın pozitif olduğunu söyledi.

Bengihan, daha önce Koronavirüs testleri pozitif çıkan mahkûmların Yeni Cezaevi Kompleksi’ne gönderildiğini, ancak geçtiğimiz gün yeni cezaevinde yaşanan su sorunundan dolayı mahkûmların pandemi oteline yerleştirilmeye başlandığını ifade etti.

Söz konusu otelin mahkûmların kalabileceği bir şekilde ayarlandığını kaydeden Bengihan, gardiyanların grevine ilişkin de bilgi verdi.

“Gardiyanların grevi şimdilik askıya alındı”

Bengihan, Merkezi Cezaevi’nde görev yapan gardiyanların dün sabah saatlerinde grev başlattığını, ancak uzlaşı sağlandığından grevin askıya alındığını belirtti.

İçişleri Bakanı Kutlu Evren ile Sağlık Bakanlığı Temaslı Takip Ekibi Sorumlusu Şebnem Benar’ın, cezaevinde gardiyanlarla görüşmeye geldiğini kaydeden Bengihan, gardiyanların sorunlarının orada tartışıldığını ve çözümü için uzlaşıya varıldığını söyledi.

KTAMS olarak gardiyanlara verilen sözlerin yerine getirilip getirilmediğinin takipçisi olacaklarına dikkat çeken Bengihan, “Verilen sözler yerine getirilmezse eyleme devam edeceğiz” dedi. 

“Gardiyanlar endişeli”

Gardiyanların cezaevindeki pozitif vakalardan endişe duyduğunu belirten Bengihan, şöyle devam etti:

“Cezaevinde hemen herkes temaslı… Yani orada yaklaşık 300 temaslı kişi var. Biz, bu sayının artmasından endişe duyuyoruz.

Bu yüzden de gardiyanlarımız, koğuşlara giriş-çıkış konusunda güvenliğin nasıl sağlanabileceğini ve nasıl tedbir alınabileceğini bilmek istiyor; temaslı olduğu için eve gitmek istemeyen gardiyanlar için de otel ayarlanmasını bekliyor.

Ayrıca cezaevine bir de daimi hemşirenin verilmesini talep ediyor.

Çünkü cezaevinde şu anda sağlık hizmetlerini gardiyanlar veriyor.

İçişleri Bakanlığı tüm bu konularda gerekli yardımı yapacağını söyledi.

Bekleyip göreceğiz.”

Edebali: Geri dönüş olmazsa greve devam edeceğiz

Kıbrıs Türk Gardiyanlar Birliği Başkanı İnan Özgür Edebali, Merkezi Cezaevi’nde Koronavirüs vakalarının her geçen gün arttığını belirterek gardiyanların endişe içerisinde olduğunu ifade etti.

Edebali, cezaevinde şu anda 113 mahkûm ve tutuklu ile 8 gardiyanın test sonucunun pozitif çıktığına dikkat çekerek, hasta olmaktan endişe duydukları için grev başlattıklarını söyledi.

Gardiyanların sağlık çalışanı olmadığını, ancak pozitif mahkûmlarla da kendilerinin ilgilendiğini kaydeden Edebali, “Biz sadece cezaevinin emniyetinden sorumluyuz ama her işi de yapıyoruz” dedi.

Cezaevinde mahkûmlarla birebir temas oldukça gardiyanlar arasında da pozitif vakaların artmaya başladığını belirten Edebali, şunları kaydetti:

“Dışarıda pozitif vakalarla sağlık ekipleri ilgileniyor.

Ama cezaevinde pozitif mahkûm ve tutuklularla biz ilgileniyoruz.

Biz sağlık çalışanı değiliz, bu bizim işimiz değil…

Bu konuda ne eğitimimiz, ne bilgimiz var. Sağlık çalışanları gibi kendimizi korumayı bilmiyoruz.

Mahkûmlara bütün müdahaleyi biz yapıyoruz. Bu yüzden de artık cezaevinde bir hemşirenin görev yapmasını istiyoruz.

Bakanlık bu talebimizi karşılayacağını söyledi.

Grev de bu yüzden askıya alındı. Eğer bu akşama kadar geri dönüş olmazsa, askıya aldığımız grev, kaldığı yerden devam edecek.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104