banner6

Gariplikler ülkesiyiz

banner37

15 yıl önce yapılan kaldırımın ortasında kalan mezarın yerinin değiştirilmesi için geçmişte girişim başlattıklarını söyleyen Boğaztepe Muhtarı Bohur Özoğlu, prosedürlerin çok fazla olmasından dolayı bundan vazgeçtiklerini belirtti. Özoğlu, bugüne kadar mezar sahibi olarak da kimsenin başvuruda bulunmadığını açıkladı.

Gariplikler ülkesiyiz
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizde, dünyanın belki de hiçbir yerinde rastlanılmayacak bir kaldırım çalışmasına imza atıldı. 15 yıl önce, Boğaztepe Köyü’nde yapılan kaldırım eski bir mezarın üzerinden geçti ve ortaya da garip bir manzara çıktı. Mezarın yerini değiştirmek ya da yol ile birlikte kaldırımın farklı bir güzergâhtan geçirmek istemeyen yetkililer, kaldırımı mezarın üzerinden geçirdi ve böylece de bir mezar kaldırımın ortasında kaldı.

İskele’ye bağlı Boğaztepe (Monarga) Köyü’nde yaklaşık 15 yıl önce inşa edilen kaldırım, yol kenarında bulunan mezarla iç içe girdi. Kaldırımın büyük bölümünü kaplayan mezar, bırakın tekerlekli sandalye ile kaldırımda seyahat edenleri, yaya olarak seyahat edenler açısından dahi güçlükle geçiliyor.

Büyük şaşkınlık yaratan görüntü turistik bölge özelliği taşıyan köye ziyarette bulunan turistlerin de dikkatlerinden kaçmıyor. Gazetemiz KIBRIS’ı arayarak şikayette bulunan bir vatandaş, böylesi bir görüntünün dünyanın başka hiçbir ülkesinde görülemeyeceğini söyledi.

banner134

Kaldırımla mezarın iç içe olmasının akıl alır bir durum olmadığına değinen söz konusu vatandaş, böylesi bir durumla hem ölülerimize saygı duyulmadığını, hem de kaldırımı kullanan vatandaşların düzgün seyahat etmelerinin engellendiğine dikkat çekti.

Özoğlu: 15 yıldır aynı

Gazetemiz KIBRIS’a konu ile ilgili olarak bilgi veren Boğaztepe Köy Muhtarı Bohur Özoğlu, söz konusu mezarların çok eski olduğunu söyledi. Söz konusu alan içerisinde 2’si çok eski, 2’si de daha yeni olmak üzere 4 adet mezar olduğunu kaydeden Özoğlu, bitişik olan 2 mezarın bir bölümünün kaldırımla iç içe olduğunu ifade etti.

Bohur Özoğlu, söz konusu mezarın yaklaşık 15 yıl önce kaldırım yapılması nedeniyle günümüzdeki görüntüye neden olduğunu ifade ederken, günümüze kadar da mezarın sahiplerinin yakınları tarafından hiçbir tepki gösterilmediğini öne sürdü.

Bohur Özoğlu, geçmişte mezarın kaydırılması için girişimler yapıldığını ancak prosedürlerin fazla olmasından dolayı vazgeçildiğini açıkladı.
 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2016, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88