Gazeteciler, örgütlenip siyasilere bağlılık ilan etti

banner37

Kıbrıslı Türk gazeteciler ilk örgütlenme çalışmalarında 29 Ağustos 1959’da Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti’ni kurarken, aynı genel kurulda siyasilere telgraf çekilerek politikalarını ortaya koydular

banner87
Gazeteciler, örgütlenip siyasilere bağlılık ilan etti
banner90
banner8

Emin AKKOR

Kıbrıslı Türklerin 1957 yılıyla birlikte başlayan kurumsallaşma süreci kapsamında 29 Ağustos 1959 yılında kurulan Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti kuruluşunu ilan ettiği genel kurulunda Türkiye ve Kıbrıs’taki siyasilere bağlılığını ilan etti.

İlk genel kurulda yönetim belirlendikten sonra kongre kararı üreterek Türkiye Başbakanı Adnan Menderes’e fahri başkanlık verirken, cemaat lideri Dr. Fazıl Küçük’e şeref üyeliği, Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu Başkanı Rauf Denktaş’a ise fahri üyelik payeleri verilmişti.

Genel kurulda Menderes’e, çekilen bağlılık telgrafında, “yavru vatan gazetecileri, en derin saygı ve bağlılıklarıyla ellerinizden öper, daima emrinizde, yolunuzda ve izinizde olduğunu beyan eder” ifadeleri kullanılırken, Küçük ve Denktaş’a da bağlılık telgrafı çekilmişti.

İlk başkan Mapolar

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin ilk başkanı Hikmet Afif Mapolar seçildi.

Asbaşkan Ali Şakir olurken, sekreterliğe Sabri Ertürk getirilmişti. Veznedar, Özer Hatay olup, asli üyeler, Tekin Yüksel, Hakkı Süha, Hazım Remzi olmuştu. H. Süleyman, Sadi Cemal ve Doğan Mehmet de yedek üye olarak belirlendi.

İlk açıklama İhsan Ali aleyhine

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti kurulduktan 9 gün sonra yapığı ilk açıklamasında Dr İhsan Ali’yi Baf’ta yıkıcı faaliyetlerde bulunmakla suçladı.

8 Eylül 1959 tarihinde gazetelerde yer alan açıklamada “bağımsız örgüt olmamıza rağmen, bu kritik devrede birlik ve beraberliğin her şeyden fazla lüzumlu kanaatinde bulunduğundan bütün cemaat fertlerinin aralarındaki şahsi itilafları bir tarafa bırakarak tam bir kardeşlik havası içinde liderlerimiz ve anavatan hükümetinin izninde yürümesi lüzumunu belirtiriz” denilerek mevcut yönetime karşı olan İhsan Ali eleştirildi.

Açıklamada, “Baf kasabasından Dr. İhsan Ali’nin yıkıcı faaliyetlerini takbih eder kendisini itidale davet ederiz” denildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2019, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75