Gazetecilere, 6 yıla kadar hapislik isteniyor

banner37

“Rüşvet karşılığı vatandaşlık” soruşturmasına konu ses kaydını birbirlerine göndererek haber sitesinde yayımlayan üç gazeteci ile, gazetecilere kaydı veren K.B., dün mahkemeye çıkarıldı, ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı

Gazetecilere, 6 yıla kadar hapislik isteniyor
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

“Rüşvet karşılığı vatandaşlık” soruşturmasına konu ses kaydının sahibi B.İ. isimli kadının “silah zoruyla ses kaydı alındı” ifadesinin doğru olmadığı tespit edilse de, kaydı yapıp gazetecilere gönderen kişi ve kaydı birbirlerine göndererek, bir haber sitesinde yayımlanmasını sağlayan 3 gazeteci, ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal ve ifşa ettikleri’ suçlamasıyla dün mahkemeye çıkarıldı ve ileride 6 yıla kadar hapislik istemiyle yargılanmak üzere teminata bağlandı.


Polis, 1 Haziran 2021 tarihinde konu ses kaydının sahibi B.İ. isimli kadının verdiği ifadede, ‘kendisine K.B. isimli şahsın ikametgahı içerisinde silah gösterip ses kaydını şiddet kullanarak temin ettiği’ yönündeki beyanının doğru olmadığını tespit etti. Polis, B.İ.’nin polise kasten yalan söylediğini tespit edip, amme fesatçılığı suçundan dava okudu.


Öte yandan polis, ses kaydını birbirlerine gönderen ve K.B., K.D., E.A. ve D.A.K. isimli kişiler hakkında da ‘özel hayatın gizliliğini ihlal ve ifşa’ suçundan dava okudu.


K.B.’nin aleyhine “Kişiler arasında telefon ile yapılan haberleşmeyi tarafların izni olmaksızın kaydetmek ve ifşa etmek”, gazeteciler K.D., E.A. ve D.A.K., ise “Kişiler arasında telefon ile yapılan haberleşmeyi tarafların izni olmaksızın ifşa etmek” suçlamalarıyla mahkemeye çıkarıldı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Ali Gencer’i dinletti.


Mahkemede yeminli şahadet veren Gencer, 26.05.2021 tarihinde bir haber sitesinde yayımlanan “Komisyon karşılığı vatandaşlık” başlıklı haberin altında bulunan linkte bayan bir şahsın “10 bin TL komisyon karşılığı vatandaşlık işlemlerini bitireceğinden, Türkiye’den 50 bin kişinin vatandaş yapılması ile ilgili talimat verildiğinden, kendisinin bu işten bir kontenjanı olduğundan ve bu işi para karşılığında çözebileceğinden” bahsettiğini, konuyla ilgili 30.05.21 tarihinde başlatılan soruşturma kapsamında, kayıttaki sesin B.İ., isimli kişiye ait olduğunun belirlendiğini söyledi.


banner134
Meseleyle ilgili 01.06.2021 tarihinde ifade veren B.İ.’nin kasten ve yalan olduğunu bildiği halde, K.B.’nin ikametgahı içerisinde kendisine silah gösterip, bu ses kaydını şiddet kullanarak temin ettiğini söylediğini anlatan Gencer, ifadenin yalan olduğunun tespit edilmesi üzerine de B.İ.’ye “Amme fesatçılığı’ suçundan dava okunduğunu belirtti.


Polis memuru Ali Gencer, meseleyle ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında, Düzova’da sakin K.B.’nin kendi telefonunda bulunan Messenger isimli sosyal haberleşme sitesi üzerinden B.İ.’nin yollamış olduğu ses kayıtlarını Lefkoşa’da sakin gazeteci K.D.’ye, K.D’nin de konu ses kaydını Messenger üzerinden gazeteci E.A.’ya ve onun da konuya methaldar kaydı Lefkoşa’da sakin gazeteci D.A.K.’ye yollamak suretiyle özel hayatın gizliliğini ihlal ettiklerinin tespit edildiğini kaydetti.


Gencer, üç gazetecinin cep telefonlarının emare olarak alındığını ve inceleneceğini belirterek, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.


Zanlıların avukatı Ünver Bedevi, B.İ., isimli kişinin dolandırmak kastıyla yalan beyanda bulunduğunun tespit edildiğine vurgu yaptıktan sonra, gazetecilerin basın özgürlüğü ve kamu menfaati için yayın yaptıklarının altını çizdi ve müvekkillerinin teminata bağlanmaları talebinin takdirini mahkemeye bıraktığını beyan etti.


Yargıç Temay Sağer, özellikle “Kişiler arasında telefon ile yapılan haberleşmeyi tarafların izni olmaksızın internet ortamında ifşa etmek” suçunun Ağır Ceza Mahkemesi kapsamına giren ve 6 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi bir suç olduğuna dikkat çekti.


Yargıç Sağer, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, üçer bin TL nakdi teminat yatırmaları, her zanlı için KKTC vatandaşı ikişer kefilin 75’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve iki haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75