Gazimağusa Limanı’nda feci kaza:1 ölü, 3 yaralı

banner37

Gazimağusa Limanı’ndaki tersaneye bakıma giden Viamare isimli geminin halatı bağlanmaya çalışılırken yerinden çıkıp savruldu, 1 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi de yaralandı. Bakan Canaltay, “tekrar yaşanmaması için gereken tedbir alınacak” derken, tersanenin kurucusu Gündoğdu, geminin kaptanını kılavuzu dinlememekle suçladı

Gazimağusa Limanı’nda feci kaza:1 ölü, 3 yaralı
banner99

HALAT YERİNDEN ÇIKIP SAVRULDU… Tersaneye bakıma giden Viamare isimli geminin halatının bağlanmaya çalışıldığı esnada, yerinden çıkıp savrulması sonucu meydana gelen iş kazasında, 1 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi de yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Kaza sonucu savrulan halatın çarptığı 40 yaşındaki Kadir Teke olay yerinde yaşamını yitirdi, yüzlerinden yaralanan diğer işçiler Mehmet Gündoğdu (56), Haydar Şahin (41) ve Yusuf Türkay (58) ise Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

“KAPTAN, KILAVUZU DİNLEMEDİ” İDDİASI… Kazanın ardından Gazimağusa Limanı’na giden Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, olayın soruşturulacağını ve tekrar yaşanmaması için gereken tedbirlerin alınacağını söylerken, kazanın yaşandığı Shipyard Ltd. isimli tersanenin kurucusu Ramazan Gündoğdu da, geminin kaptanının kılavuzu dinlemeyerek tornistan yapması gerekirken, ileriye doğru hamle yaptığını ve kazanın bu nedenle meydana geldiğini iddia etti, kaptanı polise şikayet ettiklerini belirtti.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Limanı’nda bulunan Shipyard Ltd. isimli tersanede dün, saat 12.30’da, feci bir iş kazası meydana geldi.

Tersaneye bakıma giden Viamare isimli geminin halatının bağlanmaya çalışıldığı esnada yerinden çıkıp savrulması sonucu meydana gelen iş kazasında, 1 kişi öldü, 3 kişi de yaralanarak hastaneye kaldırıldı.


Kaza sonucu savrulan halatın çarptığı 40 yaşındaki Kadir Teke hayatını kaybetti. Mehmet Gündoğdu (56), Haydar Şahin (41) ve Yusuf Türkay (58) ise yüzlerinden yaralandı. Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınan işçilerin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.


Acı haberi duyan Kadir Teke’nin yakınları, tersaneye koştu. Teke’nin ailesi perişan oldu.

banner134


Tersanenin kurucusu Ramazan Gündoğdu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, tersaneye giderek kazayla ilgili bilgi aldı.

“Tekrar yaşanmaması için tedbir alınacak”


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, “Çok acı, çok üzücü bir olay. Geren detaylı araştırma yapıldıktan sonra bilgi verilecek. Acı çok taze. Büyük acı var. İnşallah bir daha olmaması için, gereken tedbirler alınacak” şeklinde kısa bir açıklama yaptı.

“Gereken yapılacak, çalışanımızı kaybettik”


Tersanenin kurucusu Ramazan Gündoğdu, ilk tespitlerine göre, yaşanan kazadan gemi kaptanının sorumlu olduğunu belirterek, şikayetçi olduklarını söyledi.


“Gereken yapılacak, çalışanımız kaybettik. Acımız büyük” diyen Ramazan Gündoğdu, bakıma alınan geminin teraneye alınacağı sırada meydana gelen kaza sonucu yaşananlarının tümünün kayıt altında bulunduğunu söyledi ve şöyle konuştu:


“Çok üzgünüz. 10 yıllık personelimizi kaybettik. Devlet denetiminde yapılan bir işlem vardı. İlk incelemelerimize göre, gemi kaptanı kılavuz kaptanın talimatını dinlemedi. Yaşanan kazadan gemi kaptanı sorumlu. Kılavuz kaptanın tüm talimatları dinlenmeli, talimatlarına harfiyen uyulmalı. Ortada 1 ölü, 3 yaralı var. Gereken yapılacaktır.


Gemi kaptanı gemiyi tornistan yapması gerekirken, ileriye gitmeseydi bu kaza yaşanmazdı. Gemi, tersanede bakıma alınacaktı. Gemi, kılavuz kaptanın talimatıyla, arka tarafından, tersaneye havuza girecekti. Kaza o esnada oldu. 10 yıllık, işi iyi bilen adamımız hayatından oldu. Kardeşim ve iki çalışanımız ağır yara aldı. Geminin talimatın tersine ileri gitmesiyle, orada bulunanlar halatı tutamaz hale geldi. Halat savrula savrula insanlara çarptı. Kontrolden çıktı. Gemi geri gideceğine, ileri gitti.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75