banner6

Ge-çi-ne-mi-yo-ruz!

banner37

Ge-çi-ne-mi-yo-ruz!
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Ülkemizde yaşanan zamları protesto etmek için Başbakanlık önünde düzenlenen “Toplumsal Yok Oluş ve Yoksullaşmaya Hayır” mitingine 7’den 70’e binlerce kişi katıldı.

   Birçok sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirilen mitingde binlerce kişi zamlara karşı isyan etti, sloganlar atarak oyunlar oynadı, şarkılar eşliğinde zamları protesto etti.

   Mitinge katılan birçok vatandaş tek yürek oldu, ellerinde taşıdıkları pankartlarla artık geçinemez olduklarını tek sesle haykırdı.

   KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, zamlar karşısında çaresiz kaldıklarını, alım güçlerinin günden güne düştüğünü, kira ve faturalarını ödeyemez duruma geldiklerinden yakındı.

   “Ge-çi-ne-mi-yo-ruz” şeklinde haykıran vatandaşlar, hükümete bir an önce yaşanan ekonomik sıkıntılara çözüm bulması için çağrı yaptı.

Mitinge katılan vatandaşlar ne dedi?

Turhan Ilgar:

   “Bu eylemin mutlaka yapılması gerekiyordu. Halkın hükümete karşı kendini göstermesi adına bu eylem gerçekten güzel oldu. Ülkemizde pahalılık var, bunun yanı sıra Kıbrıs meselesi de var tabii…

Bunun en önemi göstergesi de pahalılık. Çünkü gerçek bir devlet yok, başıboşluk var! Az da olsa bu eylemin etkisi olacak. Halkın ses çıkarması yetkililerin üzerinde bir baskı yaratacak.

Uzun zamandır böyle bir eylem yapılmamıştı.”

Teksen Köroğlu:

   “Geldiğimiz durum ortada… Çok kötü bir haldeyiz!

   Toplumun bu eylemi yaparak hesap sorması gerekiyordu. Buradaki kitle de bunun hesabını sormak için geldi.

   Ülkede geldiğimiz durum, bu eylemlerin yapılmasının gerekli olduğunu ortaya koyuyor. Ülke ne partilerin, ne de hükümetlerindir. Bu ülke hepimizindir ve bizler, ülkemize sahip çıkmaya geldik.

   Toplum olarak birliktelik eğer olursa ancak o zaman devletimizi ve ülkemizi daha güzel günlere götürürüz.”

Yıltan Erçika:

   “Sağcı-solcu demeden, her kesimden insan eylem alanında… Emekçiler zamlara karşı eylem yapıyor. Umarız etkili olur.

   Daha önce barış isteyen solcular Avrupa Birliği için; sağcılar da seçim propagandası için toplanmıştı. Böylesi bir eylemin yapıldığını daha önce hiç görmedim.

   Şu an insanların yaşadığı en büyük zorluk, ekonomik sıkıntılardır.”

Mehmet Kamsel:

   “Bu eylem çok geç kalmış bir hareket. Toplum olarak yaşam kalitemiz düştüğü için ne yapacağımızı bilmez hale geldik.

   Sözde hükümet olarak çalışanlar bu halkın sesini inşallah duyar da, bu olanlara bir çözüm bulurlar.

   Çözüm bulmazlarsa halk olarak biz elimizden geleni yapacağız. Başka şansımız yok! Tüm samimiyetimle söylüyorum; ülkede yaşam yok artık! Çocuklarımızın, eşlerimizin yüzüne bakacak halimiz kalmadı.”

Mustafa Özkılıç:

   “Bu eylemi çok daha önce yapmamız gerekiyordu. Biz memur değiliz, özel sektör çalışanıyız. Sadece ekmeğimizin peşindeyiz. Derdimiz geçim ama hiç bir sonuç alamıyoruz.

   Pandemi döneminden beri bu sıkıntılar içindeyiz ama son 3-4 aydır her şey daha da kötü… Biz buradayız ama harekete geçecekler mi merak ediyoruz.

   Hükümet sağır gibi davranıyor. Halkın sesine hiç bir zaman kulak vermediler.Biz yine de bir umutla bu eyleme geldik ama kimse çıkmadı karşımıza. Öğretmeni, memuru, işçisi, hayvancısı, özel sektör çalışanı, emeklileri kısacası her kesimden insan burada. Halinden memnun olanlarda oturduğu yerden bize gülüyor.”

Gizem Evsal:

   “Bu kadar zamdan sonra bu eylem zorunluluk oldu. Geç bile kaldık. Her şey giderek zorlaşmaya başladı.

   Her gün yeni bir zam! Gözümüzü açar açmaz, ‘acaba bugün ne olacak’ kaygısı yaşıyoruz. Nasıl geçineceğimizi bilemez hale geldik.

   Ülkede her şey ateş pahası… Elektrik, su ve benzini nasıl ödeyeceğimizi bilmiyoruz. Yaşamak çok zor hale geldi. Karın tokluğuna çalışır hale geldik! Hükümet, bu kadar insanın karşısında umarım duyarlı davranır.”

Lütfü Güneş:

   “Zamlar ve hükümetin anayasayı delerek belediyeleri kapatmak istemesi, bu eylemi zorunlu kıldı. İnsanların alım gücü düştü… Mazota ve bütün temel gıdalara yapılan zamlar bizi buna mecbur etti.

   Hükümet elini milletin cebine atarak bizi yok etmeye çalışıyor. Üretim durdu, artık hiçbir üretim yapılmıyor. Memleket nasıl geçinecek? Dayatmalarla işleri yürütmeye çalışıyorlar!

   Mademki Maliye battı, hükümetin başında olanlar gitsin, onların yerine biri gelsin bizi yönetsin.

   28 belediyemiz, 50 tane milletvekilimiz var. Dünyanın hiçbir yerinde milletvekili sayısı belediye sayısından fazla değil. Bunlar halka hizmet veren belediyeleri birleştirerek kapatmak istiyor.

   Birleştirmek istedikleri belediyeler 40-50 km uzaktan gelip halka hizmet mi verecek? Bu hükümetin gidişatı böyle giderse hiçbir şey düzelmeyecek.

   Hükümetin biran önce değişmesi lazım. Memleketin değerlerini yok ediyorlar. Bu gidişat hiç iyi değil… 3-4 ay önce 40 bin TL’ye araba alabiliyorken, şimdi 100 bin TL’den aşağı araba bulamıyoruz.”

Mine Dervişoğulları:

   “İnsanları bugün buraya getiren şey başımızda birinin olmamasıdır. Yalandan bir dünya yaratıyorlar biz bunu istemiyoruz. Türkiye elini yakamızdan çekip bizi özgür bırakırsa her şey düzelecek. Biz 74 öncesinde de kendi ayaklarımızın üzerinde duran bir millettik. Şu an hala bunun inancını yaşadığımız için meydanlardayız. Kalabalık bunu haykırıyor.”

Ökkeş Özdilek:

   “Zamlardan dolayı hakkımızı aramaya geldik. Bu yaptıkları zamları geri alsınlar ki insanlar geçinebilsin.

   Zengini zengin, fakiri daha fakir yaptılar. Biz artık geçinemiyoruz. Her şey düzelene kadar elimizden geleni yapacağız.

   Ben belediye işçisiyim. Artık her şey çok zor geliyor. Hükümet kurulduğundan beri bu sıkıntılar daha da arttı. Bu insanların en büyük derdi geçimdir, o yüzden toplandı herkes.”

Hamit Sağaltıcı:

   “Biz buraya zamları protesto etmek için geldik. Türk Lirası düşüşe geçtikçe bizim hayatımız daha da zorlaşıyor.

   Bu eylem güzel bir sonuç getirecek. Çünkü en büyük güç, halkın gücüdür. Milli iradeyi sağlamaya devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110