banner6

Gece kulüpleri kapalı kalacak!

banner37

Yüksek İdare Mahkemesi, LTB tarafından mühürlenen gece kulüplerinin ‘dava sonuçlanıncaya kadar faaliyetlerine devam edebilmeleri’ için açtıkları ‘ara emri’ davasını reddetti.

Gece kulüpleri kapalı kalacak!
banner151 banner143

Emine UYSAL

Yüksek İdare Mahkemesi (YİM), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) sınırları içerisinde bulunan ve 22 Şubat’ta hem ‘işletme izinleri’ olmadığı gerekçesiyle mühürlenen gece kulüplerinin dava neticeleninceye değin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için talep ettikleri ‘ara emri’ davasını reddetti.

YİM Başkanı Gülden Çiftçioğlu ve üyeler Tanju Öncül ile Beril Çağdal’ın huzurunda görüşülen davada, Lefkoşa Türk Belediyesi adına avukat Hüseyin Malyalı ile Tülin Sabri, King Night Club adına da avukat Deniz Kızılokgil ve gece kulübü işletmecisi Ali Kalyon hazır bulundu.

YİM heyeti, iki farklı gerekçeyle aynı sonuca vardı ve davacı gece kulübü işletmecisinin ara emri talebini reddetti.

Heyet, ara emri verilmesi için ciddi bir dava sebebi olması, davacının davasında haklı olduğuna dair belirti olması ve talep edilen emir verilmezse telafisi imkânsız bir zarar olması gerektiğine vurgu yaptı.

Heyet, Ali Kalyon’un elinde İçişleri Bakanlığı’ndan veya belediyeden alınmış bir işyeri ve işletme izni olmadığından, bu davada Ali Kalyon’un meşru menfaati olmadığına bulgu yaptı.

Ara emri talebini reddettiğini açıklayan heyet, normal şartlarda gece kulübü yasasına göre konsomatris kadınların gece kulübünde ikamet etmelerinin mümkün olmadığına da bulgu yaptı.

“Kadınların mesai saatlerinde

seks işçiliği yaptıkları görülüyor”

Yüksek Mahkeme Yargıcı Beril Çağdal okuduğu kararda, davada dinlenen doktor tanığın, konsomatris kadınları rutin olarak muayene ettiğini ve tıbbi bulgularını mahkemeye aktardığını belirtti.

Çağdal, doktorun şahadetine göre, davada adı geçen üç konsomatris kadının mesai saatleri içinde seks işçiliği yaptıklarının ilk etapta söylenebileceğine bulgu yaptı.

Çağdal, söz konusu gece kulübünde Lefkoşa Türk Belediyesi’nden aldığı işyeri izninin haricinde seks işçiliği yapıldığının görüldüğünü kaydetti.

Çağdal, ayrıca işyeri yatı evinin gece kulübünden bağımsız olmadığına bulgu yaptı.

YİM heyeti davacının ara emri talebini reddettiğini açıkladı.

Gözler çalıştaya çevrildi

Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararının ardından gözler İçişleri Bakanlığı’nın 18 Nisan’da düzenleyeceği “Gece Kulüpleri Çalıştayı”na çevrildi.

Çalıştaydan çıkacak sonuçlar gece kulüplerinin kaderini belirleyecek.  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre çalıştayda, gece kulüpleri konusunu tüm paydaşlarıyla masaya yatırılıp, işleyişleri nedeniyle ortaya çıkan ve toplum vicdanında rahatsızlık yaratan sorunların enine boyuna tartışılmasını hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 08:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104