banner6

Gece kulüpleri mercek altında

banner37

Haspolat’taki dört gece kulübünün mühürlenmesi ve Alayköy'deki bir gece kulübünde çalışan Volha Viarbouskaya'nın yaşamını yitirmesinin ardından, İçişleri ile Çalışma Bakanları, geniş çaplı bir çalışma başlattı

Gece kulüpleri  mercek altında
banner151

Ceren ÖZBİL

İçişleri Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı, gece kulüplerinde hukuksuz ve insan haklarını ihlal eden uygulamaların önüne geçmek için düğmeye bastı.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Haspolat’taki dört gece kulübünü işyeri çalıştırma izni olmadığı gerekçesiyle mühürlemesinden kısa süre sonra Alayköy'de faaliyet gösteren bir gece kulübünde çalışan Belarus uyruklu Volha Viarbouskaya'nın aniden rahatsızlanarak yaşamını yitirmesi, yeni hükümetin gece kulüpleriyle ilgili çalışmalarını hızlandırdı.

İçişleri Bakanlığı, Volha Viarbouskaya'nın ölümüyle ilgili olası ihmallerin, ölümün saati ve gece kulübünün bunlarla ilgili sorumluluğunun ne olduğuyla ilgili rapor talep etti.

İçişleri Bakanlığı ve farklı dairelerden temsilcilerin oluşturduğu Gece Kulübü Komisyonu’na gece kulüpleri konusunda araştırma yapma yetkisi verildi. Komisyon bugünkü toplantısında izinleri yenilenmeyen ve kapatılan gece kulüpleri ile adadaki tüm gece kulüplerindeki uygulamaların yasaya uygunluğunun denetlenmesi konusunu görüşecek.

Konuyla ilgili dün İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri, Çalışma Bakanı Zeki Çeler, Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Erçin Tekakpınar, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt, Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol, İçişleri Bakanı Müsteşarı Gürkan Kara, Muhaceret Dairesi Müdürü Emre Hacı, İçişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürü  Aral Moral'ın katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda, gece kulüplerindeki hukuksuzluk ve insan hakları ihlal eden uygulamaların nasıl önüne geçileceği ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılıp, kulüplerde var olan yaşama ve çalışma koşullarının da mevcut yasaya ve daha sonra yapılacak değişikliklere uygun hale getirilmesi gerektiği konuşuldu.

Kadri: Rapor istedik

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri, bir gece kulübünde çalışan Belarus uyruklu kadının hayatını kaybetmesi ve LTB’nin dört gece kulübünü kapatma kararının ardından gece kulüpleriyle ilgili durum değerlendirmesi yapmak üzere ivedilikle toplandıklarını belirtti.

Gece kulüplerinde hukuksuz ve insan haklarını ihlal eden uygulamaların önüne geçmenin hükümet programında da yer aldığını hatırlatan Kadri, bunlarla ilgili yasal düzenlemelerin yapılması, kulüplerdeki yaşama ve çalışma koşullarında yapılacak değişikliklerin ardından yasaya uygun hale getirilmesinin öncelikli hedeflerinden olduğunu söyledi.

Kadri, göreve gelir gelmez konuyla ilgili bakanlıklarla istişare içerisinde çalışmaya başladıklarını ifade ederek, gece kulübünde yaşamını yitiren Volha Viarbouskaya'nın ölüm olayıyla ilgili polisle yaptıkları istişarelerde soruşturmanın devam ettiğini öğrendiklerini belirtti. Kadri, Belarus uyruklu Viarbouskaya'nın ölüm sebebiyle ilgili raporun beklendiğini söyledi.

Olası ihmallerin, ölümün saati ve gece kulübünün olayla ilgili sorumluluğunun ne olduğuyla ilgili de rapor talep ettiklerini açıklayan Kadri, “Bu rapor çalışmamıza ışık tutacak. Gece Kulübü Komisyonu’na verilen yetki doğrultusunda yapılabilecekler bugün komisyon toplantısında ele alınacak” dedi.

“Mevcut yasadaki boşluklar, bakanlığın adımlarını kısıtlıyor”

İçişleri Bakanı Kadri, gece kulüpleriyle ilgili uygulamaların yasaya uygunluğunun denetlenmesinde, son yıllarda ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek Gece Kulüpleri Komisyonu’nun değerlendirmelerinin ardından ne yapacaklarına karar vereceklerini söyledi.

Komisyonda sadece İçişleri Bakanlığı bünyesinden değil, farklı dairelerden temsilcilerin olduğunu ifade eden Kadri, komisyonunun tüm gece kulüplerinin izinlendirilmesi ve yapılacak denetlemelerle ilgili çalışma yapacağını belirtti. Kadri, gece kulüplerinin etkin denetime tabi tutulması ve bunların rutine bağlanmasının önemine işaret ederek, “Mevcut yasadaki boşluklar, bakanlığın adımlarını kısıtlamaktadır dolayısıyla uygulamada var olan sıkıntıların da ivedilikle değerlendirilerek yasal değişikliğe gidilmesi elzemdir” dedi.

Çeler: Köle gibi çalıştırılıyorlar

Çalışma Bakanı Zeki Çeler de, gece kulüplerinin yıllardır büyük bir sorun olduğunu ifade ederek gece kulüplerindeki insanların köle gibi çalıştırıldığını ve yasalara aykırı uygulamalara maruz bırakıldıklarını söyledi. Çeler, bunları düzeltmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Çeler, bugün yapılacak Komisyon toplantısında gece kulüpleriyle ilgili önemli çalışmalar yapılacağını ifade ederek LTB’nin kapatmış olduğu gece kulüplerinde çalışanların da mağdur olmayacakları şekilde hareket edeceklerini söyledi.

Çeler, gece kulübünde hayatını kaybeden Belarus uyruklu Volha Viarbouskaya'nın yatırımlarının tam olduğunu, talep olması halinde bakmakla yükümlü olduğu kişi varsa, bakanlık olarak onun da sorumluluğunu üstlenme noktasında yasaların kendilerine verdiği yetkiyi kullanacaklarını vurguladı.

Çeler, kendilerine yasal çerçevede verilen yetkilerin etkin kullanımı noktasında ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

 

Gece kulüplerinde 2012 ve 2014’te

de ölüm olayları yaşandı

 

Öte yandan gece kulübünde Belarus uyruklu Volha Viarbouskaya'nın yaşamını yitirmesi, ülkede daha önce de yaşanan benzer ölümleri akla getirdi.

2012 yılının Temmuz ayında yine aynı şekilde KKTC'ye çalışmak için gelen 24 yaşındaki Judy Natwele çalıştığı gece kulübünün havuzunda ölü bulunmuş, ölüm nedeni de boğulma olarak açıklanmıştı.

Yine aynı yılda hafızalara kazınan benzer bir ölüm daha yaşandı. KKTC'de bir gece kulübünde çalışan Marianna Cojocoru, 25 Aralık 2012 tarihinde kardeşi tarafından yatağında ölü olarak bulundu. Yapılan otopsi sonucunda kanında yüksek oranda uyuşturucu ve alkol saptandı.

Bir başka unutulmayan gece kulübü çalışanı ölümü ise 11 Eylül 2014'te yaşandı. Alayköy'de faaliyet gösteren bir gece kulübüne giden Kubilay Güler, orada çalışan Sıham Benchargui ile tartışınca tabancasını çekip Benchargui'yi vurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 08:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110