banner6

Gecikme yok, ilgili yazı ulaştırıldı

banner37

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hüdaoğlu, YÖDAK Başkan Prof. Dr. Büke’nin maaşını alamamasına neden olarak gösterilen “YÖDAK’tan yazının geç geldiği” gerekçesinin doğru olmadığı belirtti:

Gecikme yok, ilgili yazı ulaştırıldı
banner8

Emine DAVUT YİTMEN

İki aydır maaşını alamayan YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke’nin maaşının belirlenmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan resmi yazının ilgili makamlara ulaştırılmasına rağmen, ödemenin geciktirildiği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdoğlu, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke’nin iki aydır maaş alamamasının nedeninin, YÖDAK’ın maaş talep yazısını geç ulaştırması olmadığını belirtti.

Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Büke’nin maaşının ödenmesinin gecikmesine neden olarak YÖDAK’tan ‘maaş talep yazısının geç gönderilmesini’ göstermişti. Amcaoğlu, söz konusu ödemenin bugün yapılacağını açıklamıştı.

“Resmi yazı 14 Aralık 2016 tarihinde iletildi”

Hüdaoğlu, Prof. Dr. Akile Büke’nin, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından 14 Aralık 2016’da resmen YÖDAK Başkanı olarak atandığını anımsatarak, “Yükseköğretim Yasası’nın 19’uncu maddesine göre, YÖDAK başkanlarının maaşı Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmelidir. Bu nedenle atamanın gerçekleştiği 14 Aralık 2016’da Cumhurbaşkanlığı tarafından Başbakanlık ile Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’na resmi yazı ulaştırılmış ve yeni YÖDAK Başkanı’nın maaşının belirlenmesi için gereği istenmiştir” dedi.

banner134

“Cumhurbaşkanlığı’nın yazısına 42 gün sonra yanıt verildi”

Hüdaoğlu, Cumhurbaşkanlığı’nın bu yazısına 42 gün sonra, 25 Ocak 2017’de yanıt verildiğine dikkat çekerek, yeni YÖDAK Başkanı’nın maaşının eski bir Bakanlar Kurulu kararına göre ödenmesinin uygun olacağının iletildiğini kaydetti.

Bu yanıttan sonra ilgili Bakanlar Kurulu kararına uygun şartlarda, 27 Ocak 2017 tarihinde, Cumhurbaşkanı ile YÖDAK Başkanı arasında sözleşme imzalandığını belirten Hüdaoğlu, YÖDAK’ın maaşın ödenmesine ilişkin dosyasının, sözleşme suretiyle birlikte tüm belgeler tamamlanarak, 31 Ocak Salı günü ilgili kurumlara iletildiği bilgisini verdi.

Hüdaoğlu, Bakanlar Kurulu kararının iletildiği yazı ile YÖDAK’ın buna uygun maaş talep yazısı arasında sadece üç mesai günlük bir fark bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Oysa YÖDAK Başkanı iki aydır ödenmemektedir. Nitekim YÖDAK’ın yazısının üzerinden de 13 gün geçmiş olmasına rağmen YÖDAK Başkanı’na henüz maaşı ödenmemiştir”

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88