Geçinebilen, geçinsin

banner37

Birçok ödemenin döviz üzerinden yapıldığı KKTC'de, asgari ücret ev kiralarını karşılamaya ancak yetiyor. Ev kiraları ödendikten ise sonra tek kişinin çalıştığı, bir aileye bir ay geçinmek için yaklaşık 450 TL kalıyor

Geçinebilen, geçinsin
banner8

Ceren ÖZBİL

Ülkedeki asgari ücret ev kiralarını bile karşılamaya ancak yetiyor. Özellikle Girne ve Lefkoşa'daki tek çocuklu bir ailenin yaşamasına uygun olan evlerin kiraları 350 sterlinden başlıyor ve artarak devam ediyor. Aylık asgari ücret ise sterlin olarak 425 liraya geliyor.

Bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda kirada kalan ve evden tek kişinin çalıştığı tek çocuklu bir aileye geçinmek için sadece 75 sterlin yani 420 TL kalıyor.

Ailenin bu 420 TL ile elektrik, su, telefon faturalarını, gıda ihtiyacını ve eğer çocuğu okula gidiyorsa okul masraflarını karşılaması gerekiyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi kanadının temsilci olarak yer alan HÜR-İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin, asgari ücretin kamudaki en düşük maaş olan 3 bin 194 TL olması gerektiğini anlattı.

Sendika olarak bu konuda gerekli mücadeleyi verdiklerini kaydeden Yeltekin, "bizim için önemli olan komisyonda kimin yer aldığı değil, kaçak iş gücü, asgari ücret gibi sorunların aşılmasıdır" dedi.

"Çözüm özel sektörde sendikalaşma"

Yeltekin, asgari ücretin çok düşük olması ve özel sektörde gerek yerli gerekse de yabancı işçilerin kayıtlarının yapılmasını sağlamak için sendikalaşmanın şart olduğunu söyledi.

Toplu İş Sözleşmesi yapılmaması nedeniyle işverenlerin çalışanları haftada 40 saatten kat kat fazla çalıştırıp, asgari ücretten yüksek maaş alanların yatırımlarını da asgari ücret üzerinden yaptığına değinen Yeltekin, özel sektörde sendikalaşmanın bir devlet politikası olması gerektiğini savundu.

banner134
"Özel sektörde 303 bin çalışan var"

Özel sektörde 303 bin çalışan olduğuna değinen Yeltekin, bu çalışanların yarısının bile sendikalı olmadığına vurgu yaptı.

Sendikalı olan işyerlerinde yeni iş başlayanların bile asgari ücret maaş almadığını kaydeden Ali Yeltekin ayrıca bayramlık ödenekleri, 13. maaşları olduğunu hatırlattı.

Yeltekin, "özel sektörde tek sorun asgari ücret değil, kaçak iş gücü de ciddi sorun. Sadece yabancılar değil, yerliler de kaçak kayıt bir şekilde çalıştırılıyor. Bu da kaçak iş gücüdür" dedi.

"175 inşaat denetlendi, 75'i kapatıldı"

İşçilerin kaçak çalıştırılmasının en büyük örneğinin 175 inşaatın denetlenip, 75'nin kapatılması olduğunu kaydeden Yeltekin, bu konularda daha ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Yeltekin bu denetimlerin sadece inşaatlarda değil, marketlerde, restoranlarda tüm özel sektörde yapılması gerektiğini belirtti.

"Kriterler değişmeli"

Asgari ücreti belirlemede kriterlerin değişmesi gerektiğini kaydeden Yeltekin, asıl sıkıntının komisyonda kimlerin yer alıp almadığı değil, kriterler olduğunu söyledi.

Yeltekin ayrıca, kaçak yerli ve yabancı iş gücünün önüne geçilmesiyle devletin kasasına giren paranın da artacağını ifade etti ve "özel sektördeki şartlar düzeltilirse, çocuklarımız artık bu adadan göç etmeyecek. Onların yerine yabancılar gelmeyecek. İthal edilen suç oranı düşecek ve daha huzurlu olacağız" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75