Geçitkale'de 1974'den sonra ilk ayin!

banner37

Kıbrıslı Rumlar, 13’üncü yüzyılda inşa edilen Geçitkale’deki Archangelos Michael Klisesi’nde, 44 yıl sonra ayin düzenledi. Duygulu anların yaşandığı ayini, Mağusa Metropoliti Başpapaz Vailios Karayianis yönetti

Geçitkale'de 1974'den  sonra ilk ayin!
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Kıbrıslı Rumlar,13’üncü yüzyılda inşa edilen Geçitkale’deki Archangelos Michael Klisesi’nde, 1974’ten sonra ilk kez ayin düzenledi.

300’ü aşkın Kıbrıslı Rum’un katıldığı ayinde, duygulu anların yaşandığı gözlemlendi.

Dün, 07.30 ile 10.30 saatleri arasında gerçekleştirilen ayini, yardımcı 5 papaz ile Mağusa Metropoliti Başpapaz Vasilious Karayiannis yönetti.

Kıbrıslı Rumlar, uzun bir aradan sonra, harabe olan klisenin restore edilip ayin yapmalarına fırsat tanınmasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Duygu yoğunluğu içerisinde gerçekleştirilen ayinde, Kıbrıslı Rumlar ellerindeki mumları yakarak dualar etti.

banner134
Ayin sonrası katılımcılara, golifa ve şarpla ıslatılmış çörek ve yöresel kekler ikram edildi.

Ayin için Larnaka, Limasol ve Paralimli’den 4 otobüs dolusu Kıbrıslı Rum ve 30’a yakın salon araç geçti.

Geçitkale ve Gazimağusa’dan gelen çok sayıda polis de, olumsuz bir olay yaşanmaması için kilise çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Harabeydi, restore edildi

Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, Lefkonuklu Kıbrıslı Rumları, köylerinde ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Öztaş, 2016’dan önce yıkık, dökük haliyle adeta bir harabeyi andıran tarihi Archangelos Michael Klisesi’nin, AB tarafından restore edilmesinden ötürü duyduğu memnuniyeti yineledi ve klisenin temizliğini en iyi şekilde yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini anlattı.

Başkan ayrıca, köydeki en büyük klise olan Christ Saviour Klisesi’nin de bir an evvel restore edilmesini arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2018, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75