Geçitkale’deki esnaf da veryansın ediyor

banner37

Ülkemizde Koronavirüs vakalarının görülmesinden sonra iş yapamaz hale gelen pek çok esnaf, dövizin önlenemez yükselişi nedeniyle bir darbe daha aldı… Geçitkale’de faaliyet gösteren küçük esnaf, batma noktasına geldiklerini belirterek

Geçitkale’deki esnaf da veryansın ediyor
banner99

Sedef BOŞNAK

“TÜNELİN SONU KARANLIK”… Geçitkale’de uzun yıllardır faaliyet gösteren küçük esnaf, pandeminin piyasayı daralttığını, dövizin artmasıyla fiyatların da yükseldiğini belirterek, “Tünelin sonu karanlık. Sattığımızı yerine koyamıyoruz. Gelecek için plan yapın. Küçük esnafı yerden kaldırın, aksi halde batacağız” şeklinde serzenişte bulundu.

Ülkemizde bir yandan Koronavirüs salgını, diğer yandan dövizin ‘önlenemez yükselişi’ zaten zor durumda olan küçük esnafı iyice batma noktasına getirdi.

Ev kirası, sağlık, beslenme, elektrik, su, telefon, akaryakıt ve benzeri temel gereksinimlerini yerine getirmekte güçlük çeken vatandaşın, pahalılık karşısında alım gücünün günden güne düşmesi esnafı da dara soktu.

Geçitkale’de uzun yıllardır faaliyet gösteren küçük esnaf, pandeminin piyasayı daralttığını, dövizin artmasıyla fiyatların da yükseldiğini belirterek, “Tünelin sonu karanlık. Sattığımızı yerine koyamıyoruz. Gelecek için plan yapın. Küçük esnafı yerden kaldırın, aksi halde batacağız” şeklinde serzenişte bulundu.

Esnaf, hükümetin, tarım ve hayvancıya gösterdiği ilgiyi küçük esnafa da göstermesini istedi ve zorlaşan hayatlarını kolaylaştırmak için destek talep etti.

Brüt asgari ücretin sterlin karşısında oldukça düşük olduğunu vurgulayan esnaf, “Alım gücü nasıl düşmesin? 1 kilo hellim 50 TL’den 60 TL’ye, süt 7.5 TL’den 8 TL’ye, tüp 85 TL’den 90 TL’ye yükseldi” dedi ve asgari ücretlinin günlük harcamalarını kısıtladığından söz etti.

Esnaf ne dedi?... Esnaf ne dedi?

Lütfi Çobanoğlu:

“1987’den beri faaliyet gösteren kahvehane en kötü yılını yaşıyor. Ek iş olarak boyacılık yapmamış olsaydım, geçinemezdim. Kahvehane sabah saat 09.00’da ölüyor.Akşamüzeri 2-3 kişi gelirse şanslıyım. İş yok…

İnsanlar pandemi korkusuyla sokağa çıkmıyor. Eskiden günde 2 kilo kahve tüketirken, bir haftada 1 kiloyu zar zor bitiriyorum. Satış yok. Elektrik, su ve vergiyi nasıl ödeyeceğim diye kara kara düşünüyorum. Geçmişte gece 23.00’e kadar iş bitmezdi, en son anahtarı gençlere bırakır eve giderdim… Şimdi sinek avlıyorum.”

Gürcan Güngör:

banner134
“Eskiden asgari ücretle çalışıyordum. Hem eziliyor, hem de hakkımı alamıyordum. 9 ay önce kendi işimi yapmaya karar verdim. Ev ve işyerlerine su pazarlıyorum. Ancak işyerleri alımlarını kıstı. İşler günden güne düşüyor. Pandeminin yanı sıra yükselen döviz karşısında vatandaş çarşıya çıkmaz oldu.

Vatandaş yoksa esnaf satış yapamaz. İlgililer gerekli tedbiri almalı. Hem vatandaşın, hem de esnafın yüzünü güldürecek önlemler almalı. Aksi halde küçük esnafın işi çok zor, çok…”

Ali İhsan Oflaz:

“Kapanma sürecinde çok zorluklar yaşadık. Büyük sıkıntı çektik. Alın terimizle işlerimizi günden güne toparlamaya çalışıyoruz. Düğün ve nişan sezonunun açılışı, işleri hareketlendirdi. Ancak hala endişeliyiz.  Yeniden kapanma bizi mahveder. Bir daha ayakta duramayız. Bunun dışında dövizin yükselişi, kullandığımız ürünlerin fiyatlarını yükseltti. Pandemi de piyasayı daralttı. Toparlamaya çalışıyoruz.

Devletten küçük esnafı koruyucu ve kalıcı tedbirler bekliyoruz. Katkılar yetersiz… Yanımızda olması halinde bu zor günleri atlatacağımıza inanıyoruz.”

Cemal Güçeri:

“Döviz aldı başını gidiyor. Tırmanış hızına yetişemiyorum… Vatandaş, aldığı maaşı elektrik, su, telefon ve yakıta zar zor yetiştiriyor. Gelir gideri karşılamadığı için mutfak harcamaları kısıtlandı. Müşteriden veresiyeleri toplayamıyoruz. Çalışanlarımızın sigortasını yatıramaz, sattığımız ürünü yerine koyamaz olduk.

Bu ay 7 bin TL elektrik faturası ödedim. Marketin tüm kârını KIB-TEK’e yatırıyorum. Önlem alınmaması halinde ba-ta-ca-ğız! Üretici mazot ve ilaç pahalılığından bıkıp, üretimden vazgeçti. Biz de mi vazgeçelim? Kepenklerimizi mi indirelim? Önlem alın, bizi ayağa kaldırın. Kepçeyle verip, kürekle geri almayın.”

Mustafa Güçeri:

“Dövizin yükselişi karşısında neredeyse tüm ürünlerin fiyatlarında artış oldu. Asgari ücretle çalışan vatandaş, dövizin yükselişi karşısında harcamalarını kısıtladı. Pandemi nedeniyle birçok kişi işsiz kaldı. Biz sattığımız ürünü yeniden satın alıp rafa koyamıyoruz. Elektrik faturaları kabardıkça kabarıyor. Veresiyeleri tahsil etmekte zorlanıyoruz. Tünelin ucu karanlık… Önümüzü aydınlatacak tedbirler istiyoruz. Küçük esnafı koruyucu tedbirler alınmalı. Vatandaşa, hayat şartlarına göre artış verilmeli. Esnafın kullandığı elektriğin bedeli düşürülmeli. Esnaf desteklenmeli.”

Münevver Özükan:

“Alın teriyle büyüttüğüm işyerimi, pandemi ve dövizin artışı nedeniyle küçültmek zorunda kaldım. Gelir olmayınca, giderlerimizi kısıtladık. Satışlar çok düştü… Geçmişte dükkanın önünde uzun kuyruklar oluşurdu. Yurt dışından 200 koli mal getirir, hepsini satardım. Şimdi dükkandakileri zar zor satıyoruz. Eksiklerimizi de buradan fahiş fiyata tedarik ediyoruz. Halimiz harap. Ne yapacağımızı bilmez haldeyiz. Devlet, küçük esnafı desteklemeli, aksi halde hepimiz kepenk indireceğiz. Önlem, vakit kaybetmeden alınmalı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75