Geçmişi mumla arıyoruz

banner37

Feziş Accessories Direktörü Fezile Akkoyun, esnafın durumunun günbegün kötüye gittiğini savundu; geleceğe yönelik bir umut ışığı görmediğini söyledi

banner87
Geçmişi mumla arıyoruz
banner90
banner99

“BURASI İSTANBUL MU?”…Feziş Takı ve Aksesuar Direktörü Fezile Akkoyun, “Artık adım başı sebzeci, bijuteri, elbiseci… var. Burası İstanbul mu? Bu ülkenin nüfusu zaten az. Bu kadar az nüfus, bu denli fazla dükkanı kaldırmıyor ve olan da satış yapamayan esnafa oluyor” ifadelerini kullandı ve ülkedeki işletme sayısının, nüfusla oranlandığında çok fazla olduğunu savundu.

“DÖVİZ BİZİ BİTİRDİ”… Feziş Accessories Sahibi Fezile Akkoyun, özellikle Ağustos 2018 itibarıyla yaşanan ve TL’nin yabancı para birimleri karşısında korkunç bir değer kaybetmesine neden olan ‘döviz krizi’nin de bellerini büktüğünü “Döviz yükselince kredi borcunun altında ezildik, mahvolduk, parçalandık” sözleriyle ifade etti.

“KAÇAKÇILIK DİZ BOYU”… Feziş Takı ve Aksesuar Sahibi Fezile Akkoyun, “Arkası olan, aldı gemiyi gider. Gümrükte adamı olan bazı ‘esnaflar’ istediği malı bedavadan getirebiliyor. Kaçakçılık, bu sektörde, aynen ülkede olduğu gibi diz boyu” şeklinde konuştu ve gümrüğü ödenmemiş malların, ‘gümrük çalışanlarından bir kısmının’ göz yummasıyla yurda kaçak sokulduğunu iddia etti.

Ali ÇATAL

   Feziş Takı ve Aksesuar Direktörü Fezile Akkoyun, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) özelinde hazırladığımız dosyanın bu haftaki konuğu olurken, belli bir kâr marjının altındaki işletmelerin yaşadığı sıkıntıların ‘her yıl daha da katlandığını’ söyledi. “Durum vahim. Geçmişi mumla arıyoruz” ifadelerini kullanan Akkoyun, esnaflığa başladığı dokuz yıl öncesine göre her şeyin kötüye gittiğini aktardı.

   “Önceleri yaz döneminde bile dükkanlar tıklım tıklımdı, artık Girne’de bile neredeyse turist kalmadı” diyen Akkoyun, sektörün sıkıntılarını ve geleceğe yönelik öngörülerini KIBRIS Ekonomi’ye anlattı.

“Piyasa çok durgun”

   Kendisi esnaflığa başladığında ilkokula giden çocukların bugün askerden geldiğini söyleyen Akkoyun, “Yerli esnafım, uzun zamandır bu işin içindeyim, bütün pazarlara ve festivallere katılırım, çevrem de çoktur ama durum uzun zamandır vahim. Satış yapamaz olduk” sözleriyle, ‘köklü’ kabul edilebilecek işletmelerin dahi son ekonomik krizin akabinde çok zor duruma düştüğünü söyledi.

   “Önceleri yaz döneminde bile dükkanlar tıklım tıklımdı, artık Girne’de bile neredeyse turist kalmadı. Turistlere yönelik iş yapanlar dahi bugün sinek avlıyor.” diyen Akkoyun, müşteri sayısındaki düşme nedeniyle halk pazarlarına gitmeyi de bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

“Satışlar yarı yarıya düştü”

   Akkoyun, “Artık adım başı sebzeci, bijuteri, elbiseci… var. Burası İstanbul mu? Bu ülkenin nüfusu zaten az. Bu kadar az nüfus, bu denli fazla dükkanı kaldırmıyor ve olan da satış yapamayan esnafa oluyor. Bütün sektörlerde satışlar yarı yarıya düştü” ifadelerini kullandı ve ülkedeki işletme sayısının, nüfusla oranlandığında çok fazla olduğunu savundu.

“Bankacı ‘Kabahat hükümetinde’ dedi”

   Akkoyun, özellikle Ağustos 2018 itibarıyla yaşanan ve TL’nin yabancı para birimleri karşısında korkunç bir değer kaybetmesine neden olan ‘döviz krizi’nin de bellerini büktüğünü “Döviz yükselince kredi borcunun altında ezildik, mahvolduk, parçalandık” sözleriyle ifade etti.

   Kredi kullandığı bankanın yöneticisiyle görüşmek zorunda kaldığını ve kendisinden “Kabahat senin hükümetinde” yanıtını aldığını söyleyen Akkoyun, “Hükümet, hiç değilse esnafın döviz cinsinden kredi borcunu sabitleyebilirdi” şeklinde serzenişte de bulundu.

“Dükkan kiraları cep yakıyor”

   Çarşıda bir sürü dükkanın boş olduğunu, bunun nedeninin de mal sahiplerinin istediği yüksek kiralar olduğunu söyleyen Akkoyun, “Gidip sorun ve her bir dükkana en az bin pound istendiğini görün. Halbuki hükümet, ‘Dükkan kiraları TL üzerinden olacak’ diyebilir. Esnafını koruyamayan ülkelerin batması müstahaktır” sözleriyle, dükkan kiralarının Türk lirası üzerinden talep edilmesine yönelik düzenleme istedi.

   “Arkası olan, aldı gemiyi gider” diyen Akkoyun, “Gümrükte adamı olan bazı ‘esnaflar’ istediği malı bedavadan getirebiliyor. Kaçakçılık, bu sektörde, aynen ülkede olduğu gibi diz boyu” ifadesiyle, gümrüğü ödenmemiş malların, ‘bazı şahısların göz yummasıyla’ yurda vergisiz sokulduğunu iddia etti.

   Akkoyun, “Yeni hükümetten de hiçbir beklentim yok. Bence her şey çok daha kötüye gidecek. Bunlar, gideni de aratacak” sözleriyle, ülkenin ve esnafın sorunlarının çözümünde bir umut ışığı görmediğini de belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75