“Geçmiştekilere benzemeyen sonuca ulaşabilecek bir süreç istiyoruz”

banner37

“Geçmiştekilere benzemeyen sonuca ulaşabilecek bir süreç istiyoruz”
banner90
banner8

Meclis Genel Kurulu, toplandı. 2020 bütçesiyle ilgili komite görüşmeleri devam ettiğinden, Genel Kurul toplantısında bugün, hem yasama, hem denetim görevi yapılıyor.

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında saat 11.15’de toplanan Genel Kurul’da ilk olarak onaya sunuşlar yer aldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan; ivediliği istenen, Ekonomi Maliye, Bütçe ve Plan Komitesinin gündemindeki, Hava Limanları Hizmetler ve Limanlar (Ücretleri) Değişiklik Yasa Tasarısının Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişin tezkere, Sivil Havacılık Dairesi (Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları) Değişiklik Yasa Tasarısının Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin Tezkere ve Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi’nin gemilerle ilgili harçlar ve ücretler (değişiklik) yasa tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereyle ilgili bilgi vererek soruları yanıtladı.

ERHÜRMAN

CTP Milletvekili Tufan Erhürman, ELAM’ın herhangi bir faaliyetinin mecliste bu kadar yer almasını doğru bulmadığını ifade ederek, iki halk arasındaki güvenin tesis edilmesinin öneminin vurgulandığı bir ortamda kendilerinin de bu tür olayların bu güveni zedelediğini ve kimsenin kayıtsız kalamayacağını anlatmaları gerektiğini söyledi.

banner134
25 Kasım’a giden sürecin uzun bir süreç olduğunu ve Montana’dan itibaren yaşananları özetleyen Erhürman, siyasi eşitlikle ilgili başlatılan tartışmanın çok saçma olduğunu, bunun zaten BM parametrelerinde yer aldığını ancak bu konunun süreci dağıtmaya yettiğini söyledi.

Erhürman, BM’ye 25’inde, ortaya konan metodolojiye sahip çıkılması çağrısı yaparak “geçmiştekilere benzemeyen sonuca ulaşabilecek bir süreç istiyoruz” dedi.

Uyuşmazlıklarla temel parametrelerin aynı yere konularak müzakere başlatılmasını doğru bulmadığını ifade eden Erhürman, yeni müzakere sürecinin oluşturulması için gerekenleri anlattı.

Zenginliğin paylaşması diye bir durumun olamayacağını, siyasi eşitlik temelinde paylaşılacakların arasında bu zenginliklerin de olduğunu söyleyen Erhürman, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın meclisi bilgilendirmesi gerektiğine inandığını da belirtti.

Erhürman, “hükümet yetkililerinin Maraş konusunda herhangi bir bilgi verme ihtiyacı duymamasını” da eleştirdi.

BM genel sekreterinin katılacağı bir toplantıya gidilmemesi çağrısının akıl dışı olduğunu ve bugün kimsenin bu şekilde bir söylemde bulunmamasının sevindirici olduğunu söyleyen Erhürman, olası 3’lü ve 5’li görüşmelerden neler beklenebileceğiyle ilgili soruları da yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75