Gelincik Kooperatifi’ne “usulsüzlük” soruşturması

banner37

Kooperatif Şirketler Mukayyitliği, ihbar üzerine Gelincik Kalkınma Kooperatifi’nin hesaplarını incelemek istedi ancak kooperatif sekreterinin denetimi reddedip, evrakları vermemesi üzerine yönetimi görevden alıp, kooperatife el koydu, polise suç duyurusunda bulundu

Gelincik Kooperatifi’ne “usulsüzlük” soruşturması
banner8

Ayşe BULUT

“NE AMAÇLA KESİLDİĞİ BELLİ OLMAYAN 34 BİN TL’LİK ÇEK VAR”… Kooperatif Şirketler Mukayyitliği, Gelincik Kalkınma Kooperatifi’nde “usulsüzlük” yapıldığı şüphesiyle, polise suç duyurusunda bulundu. Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, ellerine kooperatif tarafından ne amaçla kesildiği belli olmayan 34 bin TL’lik bir çek ulaştığını ifade ederek, “Piyasada bu kooperatif tarafından kesilen kaç tane çek var bilmiyoruz. Usulsüzlük olduğu düşünülen kooperatife el koyduk. Bu kooperatifin kaç tane çek defteri vardı, kaç tane çek kesildi bilmiyoruz. Bu çeki kredi alıp mı kesti? Ancak bu kooperatifin parası yok, nasıl kredi verebilir?” diye sordu.

“BAZI ÇEKLERİ KENDİ İMKANLARIMLA ÖDEDİM”… Gelincik Kalkınma Kooperatifi Sekreteri Mustafa Soylu, kooperatif binasını yenileme sürecinde yaptıkları girişim sonucu alacakları 200 bin TL’lik desteği alamadıkları için inşaat firmalarına ve çalışanlara kooperatife ait ileri tarihli çek yazdıklarını söyledi. Soylu, “Parayı o dönemde alamadığımız için çeklere karşılıksız mührü vuruldu. Kredi çekmek istedim olmadı. Koyunlarımı sattım parasıyla çekleri ödedim. Yakın arkadaşlarımdan nakit para alıyorum, teminat olarak da kurumun çekini veriyorum. Çeklerimizi ödedik fakat bir çek, ticari bir firmada kaldı” dedi.

Kooperatif Şirketler Mukayyitliği, Gelincik Kalkınma Kooperatifi’nin hesaplarını denetim altına aldı.

Kooperatifte “usulsüzlük” yapıldığı düşüncesinde olan Mukayyitlik, dün Gelincik Kooperatifi’nde yapılmak istenen denetimi engelleyen yönetimi görevden aldı, polise de suç duyurusunda bulundu.

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, ellerine bu kooperatif tarafından ne amaçla kesildiği belli olmayan 34 bin TL’lik bir çek ulaştığını belirterek, “Bu kooperatifin kaç tane çek defteri vardı, kaç tane çek kesildi bilmiyoruz. Bunu polis araştıracak. Bu çeki kredi alıp mı kesti? Ancak bu kooperatifin parası yok, nasıl kredi verebilir?” diye sordu.

Gelincik Kalkınma Kooperatifi Sekreteri Mustafa Soylu, hesap veremeyeceği hiçbir şey olmadığını belirterek kooperatif binasını yenilerken yaşanan mali sorun nedeniyle bugün sorunlar yaşandığını söyledi. Soylu, “Devlet, benden haksız yere çaldığı 50 bin TL’yi verecek. Akaryakıt iznimi yenileyecek. O zaman ben de bütün belgeleri vereceğim. Değilse, kellem dahi gitse kimseye bir satır belge göstermem” dedi.

Dana: Usulsüzlük yapıldığı düşünülen Gelincik Kooperatifi’ne el koyduk

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, gelen bir ihbar üzerine Gelincik Kooperatifi’ni inceleme altına alma kararı aldıklarını ancak ilgili kooperatifin sekreterinin bunu reddettiğini ve evrakları vermediğini belirtti.

Kemal Deniz Dana, ellerine bu kooperatif tarafından ne amaçla kesildiği belli olmayan 34 bin TL’lik bir çek ulaştığını kaydetti ve şu şekilde konuştu:

“Piyasada bu kooperatif tarafından kesilen kaç tane çek var bilmiyoruz. Bize bu kooperatifle ilgili ulaşan ihbarlar var. Bunun denetimini yapmak istedik ancak denetime izin vermediler. Biz de bugün itibarıyla söz konusu kooperatifteki görevlileri de sağlıklı bir teftiş yapmak için görevden aldık. Konuyla ilgili polise suç duyurusunda bulunduk. Artık konu polistedir. Kısacası Kooperatif Şirketler Mukayyitliği, hakkında usulsüzlük olduğu düşünülen kooperatife el koydu.” 

“Polise suç duyurusunda bulunduk”

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, göreve geldiğinden beri bütün kooperatiflerde denetimler yapıldığını ancak Gelincik Kooperatifi ile ilgili ellerine ulaşan çek üzerine bu kooperatifle ilgili denetleme sürecini hızlandırdıklarını söyledi.

Dana, “Bu kooperatifin kaç tane çek defteri vardı, kaç tane çek kesildi bilmiyoruz. Bunu polis araştıracak. Bu çeki kredi alıp mı kesti? Ancak bu kooperatifin parası yok, nasıl kredi verebilir?” diye konuştu.

Soylu: Bazı çekleri kendi imkanlarımla ödedim

banner134
Gelincik Kalkınma Kooperatifi Sekreteri Mustafa Soylu, 1976’da Gelincik Kalkınma Kooperatifi’nin bölgenin en zengin ve tam işleviyle çalışan kooperatiflerinden biri olduğunu söyledi.

Geçen süre içerisinde yetkili organların gerekli denetimleri yapmadığından kooperatifin batırıldığını iddia eden Soylu, 2014 yılında mevcut sekreterin vefatı sonrası göreve atandığını belirtti.

Soylu, kooperatif binasının harabe durumda olması nedeniyle, maddi destek alarak binayı yenileme kararı aldıklarını ifade ederek TC Yardım Heyeti’ne başvurduklarını söyledi.

Binanın yenilenmesi için kendilerinin 200 bin TL’lik maliyet tespit ettiğini anlatan Soylu, bu paranın kendilerine verileceği sözü aldıklarını iddia etti.

Soylu, iddialarına şöyle devam etti:

“Biz parayı istemeye gidince, bize para vermeyeceklerini, ihaleye çıkılması gerektiğini söylediler. Planlama İnşaat Dairesi mühendislerle keşfe geldi, taleplerimizi ilettik, maliyeti söyledik. Onlar da, bizim yaptığımız hesaplamaların kriterlere uymadığını söyledi. Ben de ihaleden vazgeçtim yeniden yardım heyetine gittim. Bize nasıl yardım edebileceklerini konuştuk. Çalışma sonrası faturaları götürüp, ödeme alacaktık. Biz de binayı yeniledik.

Tarım Bakanlığı’na ödeme almaya gittiğimde, para serbest kalmadığı için alamadım. Hatta 200 bin TL’nin 50 bin TL’sini de arıcılara vermişler.

Parayı alamayınca, inşaat firmalarından almış olduğumuz malzemelere ve çalıştırdığımız insanlara kooperatifimize ait ileri tarihli çek yazdık.

Çeklerimizin günleri geldi, karşılıksız mührü vuruldu. Sorunu çözmek için Mukayyitliğe gittim, Kooperatif Merkez Bankası’na gittim. Bankaya, 150 bin TL para alacağımız olduğunu, çeklerimizi karşılamalarını istedim olmadı. Kredi çekmek istedim o da olmadı. Koyunlarımı sattım parasıyla çekleri ödedim.

Bazı çekleri kendi imkanlarımla ödedim aldım ama hepsini alamıyorum. Yakın arkadaşlarımdan nakit para alıyorum, teminat olarak da kurumun çekini veriyorum.

En sonunda paramız çıktı aldık. Çeklerimizi ödedik fakat bir çek, ticari bir firmada kaldı.

Piyasada kalan çekle ilgili ne yapacağımızı sormak için Mukayyide gittim.

Mukayyit Kemal Deniz Dana, hazineden nasıl para aldığımı, kendilerine sormadan bina tadilatını nasıl yaptığımı sorguladı ve hemen müfettişlerini yolladı.

Hükümetin o günkü kurdan benden çaldığı 50 bin TL’yi geri vermezse, akaryakıt istasyonumun iznini vermezse hiçbir kurum gelip beni burada denetleyemez. Onlara belge, bilgi vermeyeceğim”.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75