banner6

Gelincik’e kırsal kesim arsası veriniz

banner37

Karpaz’ın 100 haneli Gelincik köyünde yığınla sorun var. Muhtar Ahmet Talay, özellikle gençlerin köyde kök salabilmesi için yetkililere seslendi:

Gelincik’e kırsal kesim arsası veriniz
banner99

EŞEKLER ZARAR VERİYOR… “Yetkililerin eşek sorununa bir çare bulmaları lazım” diyen Ahmet Talay, köydeki akarsuyun boşa, tarlalara aktığından da yakındı. Talay, denize giden yolun da asfaltlanmasını beklediklerini söyledi

Ayşe BULUT

   Karpaz’ın şirin mi şirin Gelincik köyü 100 haneden oluşuyor. Kırsal bölgedeki her köyde olduğu gibi Gelincik’in de benzer sorunları var.

banner134

Gençler, evlerini yapabilmek için kırsal kesim arsası bekliyor; mandıraların yarattığı sağlık ve çevre tehditleri köylülerin ortak sorunu. Gelincik’in bakımsız yolları ve buraları asfaltlama talepleri öne çıkıyor.

Karpaz’ın genelinde yaşanan hür eşeklerin üreticiye verdiği zarar, Gelincik’te de şikayetler arasında bulunuyor.

Köylülerin geçim kaynağı hayvancılık, çiftçilik ve sulu tarım.

Köyde, Türkiye’nin Karadeniz, Adana, Kars ve Antep yöresinden gelenler yaşıyor.

Gelincik Muhtarı Ahmet Talay, köylünün çiftçilik, hayvancılık, sulu tarımla uğraştığını, genelde işsizliğin olmadığını ancak inşaat sektöründe çalışan köylülerin şu sıralar işsizlik yaşadığını belirti.

Gelincik’te gençlere kırsal kesim arsası verilmemesinden yakınan muhtar Talay, “Gençler evsiz ve evlerini kaçak yapıyor, bu defa da belediye ile uğraşıyorlar” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın geçen yıl Gelincik’li gençlere kırsal kesim arsası sözü verdiğini ancak hâlâ ses çıkmadığını ifade eden Ahmet Talay, şöyle devam etti:

“Yukarıda 10 köye verilen kırsal kesim arsalarının altyapıları da yapılıyor ama ne hikmetse Mehmetçik’ten bu tarafa arsa verilmiyor.

Gençlerimiz arsa istiyor ama verilmiyor.

Evlerinin önünde devlet arazileri var, müracaat ediyorlar ama onu dahi gençlere vermiyorlar.

2009 yılında belediyelere bağlandık. Ancak hiçbir şey yapılmadı. Şu anki belediye başkanımızdan şikayetimiz yok. O da neredeyse kapanmış bir belediye aldı. Elinden geleni yapıyor.

Yollarımız çok kötü durumdaydı. Yetkililer, yollarımıza asfalt dökecekti. Ancak gelip yamaladılar, yamaladıkları da şimdiden çökmeye başladı.

Bir halı saha yapıldı ancak o da atıl vaziyette. Yeri çok uygunsuz.

Öte yandan bir çocuk parkımız yok. Çocuklarımızın gidebileceği bir oyun alanı yok.”

Hür eşekler zarar veriyor

Muhtar Ahmet Talay, Karpaz’daki hür eşeklerin sulu tarım yapılan arazilere büyük zarar verdiğinden de şikayet ederek, “Gece yola fırlayan eşekler yüzünden kaza yapan 2-3 vatandaşımızı kaybettik. Birçok vatandaşımız da eşeklerin özellikle gece yola fırlaması nedeniyle ölümle burun buruna geliyor. Eşekler Kumyalı’ya kadar geldi. Yetkililerin eşek sorununa bir çare bulmaları lazım” şeklinde konuştu.

Ahmet Talay, köydeki akarsuyun boşa, tarlalara aktığından da yakınarak, bu soruna çare üretilmesini istedi.

Köy içi ve dışındaki mandıralardan dolayı yazın sinek ve pis kokudan durulmadığını anlatan muhtar, hayvan barınaklarının etrafa mikrop saçtığını ve köylülerin bundan çok rahatsız olduğunu söyledi.

Mandıraların devlet arazilerinin üzerine inşa edildiğini, devletten izinli olmadığı için de doğal afet durumlarında tazminat haklarından yararlanamadıklarını anlatan muhtar, ayrıca bankalardan da kredi alamadıklarını bildirdi.

“Bu yerlerin bizlere mandıra yeri olarak kiralanmasını istiyoruz” diyen Talay, deniz yollarının da asfaltlanmasını talep etti.

Ahmet Talay, Karpaz’a hastane yapılmasını da istedi.

Talay ayrıca şunları kaydetti:

“Tarımsal arazileri devletten kiralıyoruz. Ancak devlet öyle bir zam uyguladı ki tarla da kiralayamaz duruma geldik.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88