Gemi, hurdaya çevrilerek Türkiye’ye gönderilecek

banner37

Gazimağusa’nın Gülseren Bölgesi’nde karaya oturan Tanzanya bayraklı tanker gemi 1 buçuk yıl sonra, açık artırma usulüyle satıldı

Gemi, hurdaya çevrilerek Türkiye’ye gönderilecek
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’nın Gülseren Bölgesi’nde, karaya oturan Tanzanya bandıralı tanker gemi, bir buçuk yıl sonra, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın öncülüğünde, açık artırma usulüyle, Türkiye’deki bir işadamına satıldı.

1995 yapımı Tanzanya bayraklı M/T Rawan isimli tanker gemi, Gazimağusa Limanı’nda faaliyet gösteren tersanenin deneyimli kadro ve ekipmanları sayesinde, karaya oturduğu yerden kurtarılıp, parçalanıp hurdaya çevrilip Türkiye’ye ihraç edilmek üzere, tersaneye götürülmek için yüzdürülmeye başlandı.

Nisan ayında açık artırma usulüyle, aleni müzayede yoluyla satışı yapılan geminin, ülkenin en büyük ulaşım kapısı olan Gazimağusa Limanı’na büyük maddi katkı sağladığı belirtildi.

Öte yandan Aralık 2016’da fırtına nedeniyle sürüklenip, Laguna Bölgesi’ndeki Oxxo Adası’nın Güney batısında kayalıklara oturan M-V Chrisdul isimli geminin de satışının yapıldığı öğrenildi.

Chrisdul’un, kısa bir süre sonra, ayni yöntemle Türkiye’deki alıcısına ihraç edileceği bildirildi.

Kesilip, parçalanacak

Türkiye’deki bir işadamı tarafından satın alınan tanker gemi, Ramazan Gündoğdu’nun kurucusu olduğu, Gazimağusa Limanı’nda bulunan tersaneye çekilip, burada parçalanıp hurdaya çevrilerek Türkiye’ye gönderilecek.

Tersanenin kurucusu (Shipyard Ltd.) Ramazan Gündoğdu, tankerin, deneyimli kadrosu ve ekipmanlarıyla tersaneye çekilmeye başlandığını ve tankerin kısa sürede tersaneye ulaştırılacağını anlattı.

banner134
Ramazan Gündoğdu, çalışmaların 55 tonluk deniz vinci ve 1500 HP’lik romorkorle yürütüldüğünü ifade ederek, tanker geminin burada kesilip parçalandıktan sonra hurda şeklinde Türkiye’ye ihraç edileceğini anlattı.

Gündoğdu, tankerin içindeki suyun boşaltılıp, yeniden su almaması için kapatılarak açık denize çekilip yüzdürüldüğünü dile getirdi ve bu gibi çalışmaların limana büyük katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Çalışmalarını çevreye zarar vermeden yürüttüklerini kaydeden Gündoğdu, Laguna’daki geminin de kurtarılarak aynı yöntemle tersaneye çekilebileceğini anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75