Gemiden 800 ton su boşaltıldı

banner37

Gazimağusa’da açık artırma usulüyle satılan Gülseren Bölgesi’nde karaya oturan Tanzanya bayraklı tanker gemi, tersaneye çekildi

Gemiden 800 ton su boşaltıldı
banner99

SIRADA CHRISDUL GEMİSİ VAR…  Ocak 2020’den beridir karaya oturan Tanzanya bandıralı tanker gemi, dün KKTC Limanlar Dairesi Müdürlüğü’nün yoğun çabasıyla kurtarılarak, Gazimağusa Limanı’ndaki tersaneye yüzdürüldü. Açık artırma usulüyle, Türkiye’deki bir iş adamına satılan M/T Rawan isimli tanker gemi, tersanede parçalanıp hurdaya çevrilecek. KKTC Limanlar Dairesi, bugün bir toplantı düzenleyip, Aralık 2016’da fırtına nedeniyle sürüklenip, Laguna Bölgesi’ndeki Oxxo Adası’nın Güney batısında kayalıklara oturan M-V Chrisdul isimli geminin kurtarma çalışmaları için yol haritası çıkaracak.

Sedef BOŞNAK


Gazimağusa’nın Gülseren Bölgesi’nde Ocak 2020’den beridir karaya oturan Tanzanya bandıralı tanker gemi, dün, KKTC Limanlar Dairesi Müdürlüğü’nün yoğun çabasıyla kurtarılarak, Gazimağusa Limanı’ndaki tersaneye yüzdürüldü.

Açık artırma usulüyle, Türkiye’deki bir iş adamına satılan, 1995 yapımı Tanzanya bayraklı M/T Rawan isimli tanker gemi, tersanede parçalanıp hurdaya çevrilerek Türkiye’ye gönderilecek.

Özel şirketlerin kurtarmayı deneyip başarısız olduğu gemi, KKTC Limanlar Dairesi Müdürlüğü’nün yanı sıra, Gazimağusa Tersanesi (Shipyard Ltd.) ve Deep Dive Dalış Okulu’nun sağladığı lojistik destekle oturduğu yerden kurtarıldı.

KKTC Limanlar Dairesi, bugün bir toplantı düzenleyip, Aralık 2016’da fırtına nedeniyle sürüklenip, Laguna Bölgesi’ndeki Oxxo Adası’nın Güney batısında kayalıklara oturan M-V Chrisdul isimli geminin kurtarma çalışmaları için yol haritası çıkaracak. Bayramdan sonra kurtarılması hedeflenen gemi, çalışmaların başlamasından 15 gün sonra aynı yöntemle Türkiye’deki alıcısına ihraç edilecek.
 

Canaltay: Çevre felaketi yaşanmadan harekete geçtik

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, göreve gelir gelmez Gazimağusa’da görüntü kirliliğine neden olan tankerin, olası bir çevre felaketi yaşanmadan kurtarılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Canaltay, Limanlar Dairesi Müdürlüğü kanalıyla gazete ilanı yayınlamak suretiyle açık artırma usulü ile aleni müzayede yoluyla 22 Nisan 2021 tarihinde tankerin satışını gerçekleştirdiklerini, böylece kurtarma çalışmalarına başlanabildiğini aktardı.

banner134

Resmiye Canaltay, 1995 yılı yapımı Tanzanya bayraklı M/T RAWAN isimli tankerin, Deniz Hukuku yetkisi altında açılan dava neticesinde 24.02.2020 tarihinde verilmiş olan emir ve hükme rağmen, davaya ilişkin haczedildiğini ancak aleni müzayede yolu ile satışının yapılmadığını dolayısıyla tanker gemisinin karaya oturmuş bir şekilde bekletildiğini anlattı.

Canaltay, buna ek olarak 22.12.2016 yılında Laguna bölgesinde karaya oturan M/V CHRISDUL gemisinin de çevre kirliliği yaratabilecek olmasından dolayı bölgeden kaldırılması çalışmalarının olduğunu, gemiyi açık artırma usulü sattıklarını ve kısa süre içerisinde bahse konu geminin de kurtarılarak tersaneye çekileceğini belirtti.

Curcioğlu: Fizik kurallarını deldik
 

Limanlar Dairesi Müdürü ve Serbest Liman Müdür Vekili Hasan Curcioğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı öncülüğünde başlatılan çalışmaların başarıyla sonuçlandığını söyledi.

Curcioğlu, açık artırma usulüyle, Türkiye’deki bir iş adamına satılan 1995 yapımı Tanzanya bayraklı M/T Rawan isimli tanker gemiyi, bir buçuk yıldan sonra, personelin özverili çalışması sonucu oturduğu yerden kurtarıldığını söyledi. “Fizik kurallarını deldik, gemiyi kurtardık” diyen Curcioğlu, Laguna’daki Chrisdul’un da aynı yöntemle kurtarılacağını anlattı.

Curcioğlu, şöyle konuştu:

“Fizik kurallarını deldik. Gemiyi, oturduğu yerden kurtarıp yüzdürerek, tersaneye getirdik. Kıyı emniyetinin uğraşları başarısız oldu. Gazimağusa Tersanesi (Shipyard Ltd.) ve Deep Dive Dalış Okulu’nun lojistik desteğiyle gemiyi kurtardık. 10 gündür uğraş veriyoruz. Çok çalıştık, çok mutluyum. Personelime teşekkür ederim.

Geminin önce, deniz altındaki yaralarını tespit ettik. Ardından bu yaraları yani delikleri, Türkiye’den getirttiğimiz özel bir macunla kapattık. Daha sonra içerisindeki 800 ton temiz suyu boşalttık.


38 saat gemiyi dinlendirdik, yeniden 400 ton su aldığını tespit ettik. Bu kez, gemiye su pompaladık. İlk etapta görünmeyen delikleri de kapatıp, yeniden suyu tahliye ettik. Ardından, geminin baş tarafına denizden su basıp, kaldırdık. Deniz suyunun yükseldiği anda operasyonu başlattık ve gemiyi oturduğu yerden çıkarttık.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75