banner6

Gemikonağı Göleti’nde su seviyesi iyice düştü

banner37

Ülkemizin en büyük göletlerinden ikincisi olan ve 4 milyon 100 bin metreküp su tutma hacmine sahip olan Gemikonağı Göledi’nde su seviyesi günden güne azalıyor

Gemikonağı Göleti’nde  su seviyesi iyice düştü
banner150 banner150 banner151

Güren TİLKİ

Ülkemizin en büyük göletlerinden ikincisi olan ve 4 milyon 100 bin metreküp su tutma hacmine sahip olan Gemikonağı Göleti’nde su seviyesi oldukça düştü.

Bölge Sular Komitesi kontrolünde göletteki suyu tarımda kullanan Lefke ve bölge üreticileri, suyun azalmasından tedirgin oldu.

Geçtiğimiz yılın kurak geçmesinin ardından bu yıla umutlarını bağlayan üreticiler, hüsrana uğradı. Bölge sakinleri, bu yıl da yeterli yağışın olmaması nedeniyle bölgede tarım ile uğraşıp göletten su kullanan üreticilerin zor günler yaşayacağına işaret etti.

“Yaz aylarında su sıkıntısı yaşanabilir”

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, şu an için su sıkıntısı olmadığını ancak yaz aylarında olabileceğini kaydetti.

Kaya, göledin 4 milyon metreküp su kapasitesine sahip olduğunun altını çizerek, göledin üst tabakasında 30 metre derinliğinde bir çakıl dolgusu olduğunu ve yağışlardan sonra bu tabakanın doyuma ulaşmasının ardından gölette suyun birikmeye başlayabileceğini anlattı.

Kaya, bölgede şu an için herhangi bir su sıkıntısının söz konusu olmadığını ancak böyle devam etmesi halinde yazın su sıkıntısının yaşanacağını ve bölgelere dönüşümlü olarak su verebileceklerini vurguladı.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110