Gençler de kruvaziyer turizme yöneliyor

banner37

Uluslararası Kruvaziyer Gemileri Derneği (CLIA), 2017 yılında dünya denizlerinde kruvaziyer gemilerle 26,7 milyon kişinin seyahat ettiğini, 2018’de rakamın 28 milyon kişiye çıkacağını açıkladı.

Gençler de kruvaziyer turizme yöneliyor
banner90
banner8

Ali CANSU


Uluslararası Kruvaziyer Gemileri Derneği (Cruise Lines International Association-CLIA), 2017 yılında dünya denizlerinde kruvaziyer gemilerle 26,7 milyon kişinin seyahat ettiğini, bu yıl rakamın 28 milyon kişiye çıkacağını açıkladı.
Avrupa’nın yaşlanan nüfusunun kruvaziyer turizmi pazarını büyüttüğü kaydedildi. Geçen yıl kurvaziyerlerle gezen kişilerin yaş ortalaması 47 olarak belirlendi. Bu durum sektör temsilcilerini gelecek için umutlandırdı.
Çünkü, yıllardır gemi seyahatine yaşlı ve emeklilerin katılıyor gibi bir algı vardı. Sektör temsilcileri, gemi seyahatlerini; aileler, genç çiftler ve gençler için cazip hale getirmek için çeşitli yollar denedi. Son durum, bu çalışmaların işe yaradığını ortaya koyuyor.
Gemi seyahatlerinde bin 500’ün üzerinde oda, 4 bin 500 civarı bir yolcu kapasitesi, bin 100 civarı çalışan personelin yönettiği ifade ediliyor.
65 ülkeden insanın, aynı gemide seyahat ediyor olması. Farklı ortamlarda büyümüş, farklı düşünce-inançlara sahip, bambaşka kültürlerden ve değişik dilleri konuşan insanlar yer alıyor.
 

2018’de 28 milyon yolcu
Uluslararası Kruvaziyer Gemileri Derneği (CLIA), 2017 yılında kruvaziyer gemileriyle 26,7 milyon kişinin seyahat ettiğini, bu sayının 2018’de 28 milyon kişiye çıkacağını açıkladı.
Geçen yıl dünyada toplam 26,7 milyon insanın gemilerde seyir halinde olduğu, bu yıl denize inecek yeni gemilerle birlikte bu sayı 28 milyona ulaşacağı ifade edildi.
 

Kuzey Amerikalılar ilk sırada
Raporda, geçen yıl yapılan gemi seyahatlerine katılanların içinde Kuzey Amerika’dan katılanların toplam içindeki payı yüzde 49 olduğu belirtiliyor.
İkinci sırada yer alan Avrupalı yolcuların toplam içindeki yüzdesi 26 olurken, Asyalı yolcu sayısı ise bir önceki yıldan yüzde 20,5’lik artış kaydetti. Pasifik ve Avustralya bölgesinden yapılan yolculuklar yüzde 5,4 seviyesinde kaydedildi. Bunu yüzde 3,2 ile Orta ve Güney Amerika izledi.
Kuzey Amerika, bir önceki yıla göre 2017 yılında yapılan yolculuk sayısında yüzde beş artış yaşadı ve bu yıl sayının yeniden büyümesi bekleniyor. Kruvaziyer gemi işletmecileri, ABD, Kanada ve Meksika’nın tüm bölgelerinden gelen yolcu talebi karşılayıp artırmak için yeni yollar deniyor.
 

Küba’yı ziyaret ediyorlar
Trend araştırmaları, bu yıl ABD’li yolcular arasında Küba’yı ziyaret etmenin moda olduğuna işaret ediyor.

banner134
Bu egzotik bölgeye seyahat etme imkanı olup daha önce gitmeyenler arasında yapılan eğilim araştırmasından, bir çok kişinin Küba’ya gitmek istediği sonucu çıktı. Yoğunlaşan talepler üzerine gemi şirketleri, Küba için farklı paket turları hazırladı.
CLIA uzmanlarının yaptığı araştırma, geçen yıl ortalama seyahat süresinin kısaldığını gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda ortalama 10 gün olarak belirlenen ortalama seyahatin süresi, 7,2 güne inerek kısaldı. Oysa gemi turuna çıkan seyahat severler geçmişte ağırlıklı olarak 10 gün veya iki haftalık turları tercih ediyordu.
 

2016’ya göre yolcu sayısı yüzde 2.5 arttı
Raporda, geçtiğimiz yıl kruvaziyer turizmi Avrupa’da artış kaydederken en güçlü artışın Almanya olduğu belirtildi.
Araştırmaya göre Avrupa kruvaziyer pazarı 6.9 milyondan fazla yolcu sayısıyla 2016 yılına göre yüzde 2.5 oranında artış kaydetti.
Araştırma raporunda Avrupa’da kruvaziyer turizminin son on yılda güçlü bir büyüme kaydettiği belirtildi. Bu büyümede ise Almanya, İngiltere ve İrlanda pazarları başı çekiyor.
 

2.2 milyon Alman yolcu
2017’de Avrupa kruvaziyer pazarında en güçlü büyümeyi yüzde 8.5’lik artışla 2.2 milyon seviyesine ulaşan Almanya kaydetti.
İngiltere ve İrlanda pazarı ise yüzde 0.5’lik artışla 1.95 milyon yolcu seviyesine ulaştı. İtalya ise, yüzde 2.5’lik büyüme rakamıyla 770 bin yolcu seviyesine ulaştı.
 

Avrupalıların tercihi cruise turları
Cruise turlarını tercih eden Avrupalıların yüzde 75’i Avrupa’ya yönelik cruise turlarını tercih ediyor.
Bu oranda geçtiğimiz yıla göreyse düşüş gösterdi; Avrupalı kruvaziyer turisti 2017 yılında Karayipler’e yönelik turları daha çok tercih etti.
Cruise tatilini tercih eden Avrupalıların yarısı Akdeniz, Atlantik, Kanarya Adaları rotalarını tercih ederken; yüzde 25’i Kuzey Avrupa – Baltık Ülkeleri turlarını tercih etti. Diğer yüzde 25’lik kesim ise ağırlıklı olarak Avrupa rotalarının dışında Trans Atlantik ve Asya cruise turlarını tercih etti.
 

2018’de 16 yeni cruise gemisi seferlerine başlayacak
Raporda 2018 yılında 16 yeni cruise gemisinin seferlerine başlayacağı açıklandı.
2017 yılında kruvaziyer sektörü 6 milyon 941 bin yolcu seviyesine ulaştı. Bu kapsamda ortalama geceleme rakamı 8 gece olarak gerçekleşti. 2017 yılında Kuzey Avrupa destinasyonlarına yönelik talepte de yüzde 8 oranında artış yaşandı. 2017 yılında Avrupa’nın diğer pazarları İsviçre, Avusturya, Hollanda ve Belçika da yüzde 3.1 ile yüzde 5.9 arasında büyüme kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75