banner6

Gençler, hem eğlendi, hem öğrendi

banner37

PeacePlayers Internaional’ın organize ettiği Norveç’teki Lead4Peace basketbol kampı sona erdi

Gençler, hem eğlendi, hem öğrendi
banner151 banner143

İsmail VOLKAN

PeacePlayers Internaional’ın organize ettiği Kuzey İrlanda, Güney Afrika, Ortadoğu ve Kıbrıs’ın iki tarafından da 12- 17 yaş arasındaki gençlerin yer aldığı Norveç’teki Lead4Peace basketbol kampı, geçtiğimiz gün tamamlandı.

Gençler, basketbol oynamanın yanı sıra, birlikte yaptıkları projelerle ülkelerinde kalıcı bir barışın nasıl olması gerektiğini tartıştı; Norveçli gençler de bu konudaki fikirlerini arkadaşlarıyla paylaştı.

Peace Players-Kıbrıs ekibi de, iki toplum arasındaki güven eksikliğinin aşılmasına yardımcı olacak projeleri birlikte hazırlayarak, yabancı arkadaşlarına sunumlarla aktardı.

Program sayesinde gençler, hem diğer çatışmalı toplumların deneyimlerini gözlemleme, hem de çok kültürlü ortamlarda farklı insanlarla kaynaşma şansı buldu.

Avrupa Birliği Erasmus + programı ve Norveçli yardım kuruluşlarının katkılarıyla yapılan etkinlikte, gençler, Norveçli ailelerin evlerinde misafir oldu.

Norveç’teki soğuk hava şartlarına karşı önlem alması için aileler, 60 PeacePlayers Internaional üyesi gence, hem kar kıyafeti verdiler, hem de araçlarıyla bir hafta boyunca her gün gidecekleri yerlere taşıdılar.

Gençler, Norveçli ailelerin misafirperverliklerine hayran kaldıklarını belirterek, kendilerini yabancı bir ülkede değil, evlerinde gibi hissettiklerini söyledi.

Projeler devam edecek

Projede kendi toplumlarına faydalı olabilecek gönüllülük esasına dayanan çalışmaları yürütebilecek genç liderlerin yaratılması hedefleniyor.

Sivil toplum alanında adamızdaki iki toplumlu etkileşimlere destek veren Norveç elçiliği ile iletişim sonucu Nesodden IF ile tanışıldığı ve 2013 yılından bu yana Kıbrıslı gençlerin de Norveç'teki HANSA Cup'a katıldığı belirtiliyor.

Kupa organizasyonunun ardından devam eden olumlu diyaloglar sonucu, PeacePlayers-Kıbrıs'ın öncülüğünde ERASMUS+ kapsamında bir proje hazırlandı ve Kuzey İrlanda, Güney Afrika, Ortadoğu ve Kıbrıs’ın iki tarafından da gençlerin yer aldığı birçok organizasyon yapıldı.

Organizasyonların devamının geleceği belirtilirken, projedeki en büyük amacın, çocuklara daha fazla etkileşim imkanı sağlamak ve sorunlara çözüm bulma konusunda empati yapmayı öğretmek olduğu ifade edildi.

Proje kapsamında ilk olarak 2016 Ağustos ayında yaz kampı kapsamında etkinliklerin başladığına işaret edilirken, Kıbrıs, Ortadoğu, Norveç ve Kuzey İrlanda'ya değişim programları yapılmasının planlandığı ve 2017 yazına kadar tamamlanmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Değişim programlarına her ülkeden 12 çocuk ve 3 eğitmen katılıyor.

Güney Afrika için özel fon yaratılıyor

Güney Afrika AB kapsamında olmamasına rağmen, kurum, kendi iç kaynaklarından fon yaratarak 12 çocuğunu ve 3 eğitmenini de etkinlikte yer alma şansını yaratıyor.

Norveç programında gençler, Oslo yakınlarında bir kayak merkezine giderek kayak ve hokey oynayıp, karlar içerisinde doyasıya eğlendi. Ayrıca gençler, Norveç parlamento binası ve Oslo’da bulunan Nobel Barış Merkezi’ni ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 11:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104