Gençlerimiz göç ediyor

banner37

Uzmanlık alanlarıyla ilgili iş bulamayan, bulsa bile ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan, hayallerini gerçekleştiremeyeceğine inanan ve gelecekleri için umut göremeyen gençler bavulunu toplayıp, ülkeyi terk ediyor

Gençlerimiz göç ediyor
banner8

Ahmet UÇAR

“İŞ İMKANI YOK”… Gençlik Merkezi Birliği üyelerinden ve yakın zamanda yurt dışına göç edecek olan gençlerden Ferhat Bayraca ve Girne Gençlik Gelişim Merkezi Koordinatörü Övgü İnce, gençlerin uzmanlık alanlarına yönelik iş bulamadıklarını, buldukları işlerdeki maaşların ise tatmin edici olmadığını belirterek, ekonomik hayatın çok pahalı olmasının ve yurt dışındaki olanakların daha cezb edici olmasının gençlerin yurt dışına göç etmesinde etkili olduğunu vurguladı.

“GENÇLERİN ELİNDEN TUTULMALI”… Gençlik Merkezi Birliği üyelerinden Bayraca ve GİGEM Koordinatörü İnce, gençlik merkezleri olarak gençlerin yanında durabilmek için çaba sarf ettiklerini belirterek, gençlerin yurt dışına göç etmemesi için devletin gençlerin elinden tutması, onlara imkan sağlaması gerektiğini savundu. İnce, gençlik merkezlerinin artırılmasıyla gençlere daha çok ulaşılabileceğini dile getirirken, Bayraca ise devletin yetişemediği yerlerde bu merkezlerin aktif olarak gençlere yol açması gerektiğini ifade etti.

Ülkemizdeki koşulların elverişli olmaması nedeniyle gençler ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. Eğitimini

aldıkları uzmanlık alanlarıyla ilgili iş imkanı bulamayan, ekonomik anlamda zorluk yaşayan, kendi ülkelerinde

hayallerini gerçekleştiremeyen genç kesim, umudu yurt dışında arıyor.

KIBRIS, gençlerin ülkelerini terk etmelerine yol açan nedenler konusunda ülkemizde faaliyet gösteren gençlik

merkezlerinin görüşlerine başvurdu.

Gençlik Merkezi Birliği üyelerinden ve yakın zamanda yurt dışına göç edecek olan gençlerden Ferhat Bayraca, gençlerin uzmanlık alanlarına yönelik iş bulamadıklarını, buldukları işlerdeki maaşların ise tatmin edici olmadığını belirterek, ülkedeki okulların denklik sorunu yaşamasının, ekonomik hayatın çok pahalı olmasının ve yurt dışındaki olanakların daha cezb edici olmasının gençlerin yurt dışına göç etmesinde etkili olduğunu vurguladı.

SOS Çocuk Köyü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Girne Gençlik Gelişim Merkezi (GİGEM) Koordinatörü Övgü İnce de gençlerin uzmanlık alanlarıyla ilgili iş bulma imkânlarının bulunmadığına ve ekonomik anlamda sorun yaşadığına dikkat çekerek, yurt dışına göç ettiklerini anlattı.

Bayraca: Gençler hayallerini gerçekleştiremiyor

Gençlik Merkezi Birliği üyelerinden ve yakın zamanda yurt dışına göç edecek olan gençlerden Ferhat Bayraca, yurt dışına göç eden gençlerin gelecekle ilgili planlarının ne olduğu, burada kalırsa avantajlarının ne olacağı gibi sorularla baş başa kaldığını belirterek, aynı zamanda gitmek istedikleri ülke ile kendi ülkeleri arasındaki fırsatları ve avantajları değerlendirerek bir karara vardığını kaydetti.

Bayraca, “Evet, burası gençlerin memleketi; bu gençler burada doğdu, burada büyüdü, gençlerin bütün sosyal çevresi, ailesi burada. Yani bütün maneviyat duygusu burada ama bir şeyler yapmak istiyorlar, şu an bulundukları konumda mutlu değiller ve kendilerini yetersiz hissediyorlar. Bunun yanında da gitmek istedikleri ülkelerdeki koşulları düşünerek, istedikleri hayatı yaşayabilmek için göç ediyorlar” şeklinde konuşarak, toplumsal baskının da gençlerin ülkesini terk etmesinde etkili olduğunu dile getirdi.

“Gençler kendilerini yetersiz hissediyor”

Bayraca, okumak istedikleri bölümlerin de Kuzey Kıbrıs’ta bulunamaması nedeniyle,  gençlerin kendini gösteremediği için çareyi yurt dışında aradığının altını çizerek, kendini yetersiz hissetmesi nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kaldığını vurguladı.

Kendisinin de bir genç olarak yakın zamanda yurt dışına göç edeceğini anlatan Bayraca, bilişim sistemleri/ yazılım konusunda eğitim aldığını ancak Kuzey Kıbrıs’ta bu alana yönelik iş fırsatlarının yetersiz olduğunu, çalıştığı bazı kurumlarda ise nitelikli pozisyon bulunmamasından dolayı mühendis olmasına rağmen tekniker olarak çalıştırıldığını ve yetersiz maaş aldığını söyledi.

Bayraca, Türkiye’deki yazılım firmalarıyla online (internet üzerinden) iletişim kurduğunu söyleyerek, bir yazılım firmasında alt basamaklarda çalışmasına rağmen Kuzey Kıbrıs’ta üst düzeydeki kişilerin aldığı miktarda maaş aldığını ve hayallerini kendi ülkesinde gerçekleştiremediği için yurt dışına göç etmek zorunda kaldığını vurguladı.

Bir gençten üniversiteyi bitirmesinin ardından toplum tarafından askerliğini yapması, nişanlanıp evlenmesi, çoluk çocuk sahibi olması, iş kurması, iş kuramazsa devlete girmesinin beklendiğini ifade eden Bayraca, Z kuşağı başta olmak üzere birçok gencin böyle bir dayatmayı kabul etmediğini, bu baskılardan kurtulmak için de başka bir ülkeye gitmeyi düşündüklerini vurguladı.

banner134
“Üniversiteler denklik sorunu yaşıyor”

Bayraca, üniversiteyi bitirdikten sonra Avrupa Birliği burs sınavlarına başvurduğunu ve bu sınavı kazandığını belirterek, “Sınavı kazandıktan sonra master (yüksek lisans) yapmak için İspanya’daki bir okulla görüştüm. Eğitim olarak hiçbir sorun bulmadılar ancak ‘Senin okulun legal (yasalara uygun olarak faaliyet gösteren) bir okul olup olmadığı noktasında şüphelerimiz var’ diye bir mail geldi bana. Daha sonra söz konusu mailin içinde yer alan dokümanı okudum. Dokümanda ‘Senin okulunun bağlı olduğu kurum Türkiye’ye bağlı bir kurum olan YÖK ama konum olarak işgal topraklarında yer alıyor. Bu yüzden okulunun yasal olup olmadığıyla ilgili şüphelerimiz var, bu şüphelerimizi giderecek belgeler yollayabilir misin’ şeklinde bir yazı yer alıyordu. Okuldan bulabildiğim tüm belgeleri yolladım. Bu maili almak bile ‘Tamam ben bir yerdeyim ama sanki hiçbir yerdeyim’ tarzında bir algı yaratmıştı bende” dedi.

Ülkemizde şu an verilen eğitimin yurt dışına yönelik bir eğitim olduğuna dikkat çeken Bayraca, özellikle kolejlerde ve özel okullarda verilen eğitimlerin İngilizceye ağırlık vermeleri yönüyle gençleri yurt dışındaki eğitimlere hazırladığını vurguladı.

“AB’de eğitim gören gençler geri dönmek istemiyor”

Bayraca, Avrupa Birliği’nin (AB) yapmak istediğinin, gençlere Avrupa ülkelerinde nitelikli eğitimler verilmesi ve kendini geliştiren gençlerin ülkelerine dönerek kendi ülkelerine katkı sağlaması olduğunu belirterek, ancak 18 yaşına kadar KKTC’de yaşayan ve daha sonra Avrupa ülkelerine giden gençlerin buldukları imkanlar karşısında ülkelerine geri dönmek istemediğini kaydetti.

Çoğu gencin askerlik zorunluluğundan dolayı da bedelli askerlik hakkını elde etmek için yurt dışında çalışmakta olduğunu dile getiren Bayraca, gençlerin “Geri dönersem ne olacak” diye bir tedirginlik yaşadığını ve bundan kaçtığını ifade etti.

“Sivil toplum örgütleri aktif olmalı”

Bayraca, Gençlik Merkezi Birliği olarak 2020 yılının Temmuz ayında gerçekleştirdikleri Üreten Gençler Buluşması etkinliğiyle üreten gençleri görünür kılmaya çalıştıklarını ve bu etkinliğe büyük bir talebin olduğunu anımsatarak, devletin gençlere el uzatması, devletin yetişemediği yerlerde ise sivil toplum örgütlerinin aktif olması gerektiğini vurguladı.

Kuzey Kıbrıs’ta bir gencin ailesi olmadan var olamayacağına dikkat çeken Bayraca, “Biz, gençlere kendi ayakları üzerinde durmayı bu ülkede öğretemediğimizden gençler bunu deneyimlemek için de yurt dışını düşünüyorlar ve ‘Gerçekten kendi ayaklarım üzerinde durabilecek miyim’ diye heyecan duyuyorlar” diye konuştu.

İnce: Uzmanlık alanlarında iş bulamıyorlar

SOS Çocuk Köyü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren GİGEM Koordinatörü Övgü İnce, gençlerin ülkelerini terk etmelerinin altında yatan en büyük nedenin uzmanlık alanlarında iş imkanı bulamamaları olduğunu belirterek, ekonomik nedenlerin ve buna bağlı olarak iş bulmanın zor olmasının da etkili olduğunu kaydetti.

 İnce, çalışan bir kişinin iyi bir maaş almayı istediğini dile getirerek, alanlarında tatmin edici maaş alamayan gençlerin de yurt dışına gitmeyi düşündüğünü ifade etti.

Girne Gençlik Gelişim Merkezi olarak gençlerin elinden tutmaya çalıştıklarına işaret eden İnce, “Gençlerin elinden tutabilmek, onlara yardımcı olabilmek için büyük çaba sarf ediyoruz. İstedikleri alanları bizden talep ettiklerinde o alanlara yönelik uzmanlık çalışmaları başlatıyoruz, iş arayan gençlerin iş bulmaları için destek sağlıyoruz. Bizim kurum ve kuruluşlarla olan ilişkilerimiz sayesinde de, karşılıklı olarak iletişim kurup gençlerin önünü açmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İnce, yurt dışında iş olanaklarının gelişmiş olması, ekonomik bir hayatın söz konusu olması ve ülkelerinde alanlarıyla ilgili iş bulamamaları gibi nedenlerle gençlerin hayallerini yurt dışında gerçekleştirmeye çalıştığını vurguladı.

Ülkemizde memur algısının bulunduğunu ve bunun da iş olanaklarını devlet kurumları ve özel sektör olmak üzere ikiye böldüğünü söyleyen İnce, öte yandan gençlerin artık devlet kurumlarında bile iş imkanı bulamadıklarının altını çizdi.

İnce, gençlerin ülkelerini terk etmek zorunda kalmamaları için atılması gereken adımlar hakkında da bilgi vererek, “Ülkemizde gençlik merkezlerinin artırılması çok önemli. Biz GİGEM olarak 4 yıldır gençlere kapasite artırıcı eğitim olanakları sunmakta ve de özellikle iş bulma noktasında da yol gösterici ve yardımcı olmaya çalışıyoruz. Böyle merkezler gençlere ümit verir. Bu merkezler, gençlerin elinden tutulması anlamında da önemlidir” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet terzioglu
Ahmet terzioglu - 1 ay Önce

Beceriksiz hukumetler ve siz destekci patronlari sayesinde.
cocuklariniza daha cok meydan kalsin diye gidenlere katilacagiz

Seval husseyin
Seval husseyin - 1 ay Önce

Herkes university mezunu kibris ufak bir ada
Her mezuna is yok biraz da series meslekle ugrasinlar electric makinist
Meslek liselerine one versinler

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75