'Gereği yapılmazsa o zaman konuşuruz'

banner37

Başbakan Erhürman, Bakanlar Kurulu'ndan yeni kiralama kararı çıkmadığını sadece uzatma kararı verdiklerini belirtti

banner87
'Gereği yapılmazsa o zaman konuşuruz'
banner90
banner99

Başbakan Tufan Erhürman ise söz alarak, konuşmalarda gündeme getirilen 3 konuyla ilgili cevap vermek istediğini belirtti. Merkezi İhale Komisyonu başkanının görevden alınması ve yerine birinin atanması konusu Bakanlar Kurulu’na geldiğinde Başsavcılık’tan görüş istenmesi uyarısında bulunduğunu kaydeden Erhürman, bu görüşü, atanmaların düzenlenmesini ele alan fıkraya dayanarak talep ettiğini söyledi.

Erhürman, bu fıkrada, göreve atananların 3 yıl boyunca görevde kalması gerektiği ve bu göreve yeniden atama yapılamayacağının öngörüldüğünü belirterek, bununla da yeni atama için pazarlıklara girilmesine engel olmanın amaçlandığını ancak farklı sebeplerle yer boşalırsa atama yapılabileceğini anlattı.

MİK yasasının, ölüm, emeklilik, disiplin suçu ve benzeri durumda ilgili bakana yeni birini atama yetkisi verdiğini ama görevden alınma kriterlerinin somut olmadığını ifade eden Erhürman,  Başbakan Yardımcısı ve kendi iradesinin Başsavcılık’tan görüş alınması yönünde olduğunu ve bu doğrultuda adım atıldığını belirtti. Görevden alınma işleminin ancak imza atılmasıyla tamamlanacağını kaydeden Erhürman, Maliye Bakanı Denktaş’ın görevden alma iradesi olduğunu söylediğini ancak bunun hukuken yeterli olmadığına işaret etti.

Erhürman, ilgili yasa ile kurumun bağımsızlığının  sağlanamadığını söyledi.

Devlet Emlak Malzeme Dairesi'nin yaptığı tüm kiralamalarla ilgili bilgi istediklerini belirten Erhürman, Bakanlar Kurulu’ndan yeni kiralama geçirmediklerini sadece uzatma kararı verdiklerini kaydetti.

Başbakan Erhürman, Savcılığın, ‘bu yasanın kiralamaya uygun olmadığı; ya kiralamaları çıkarın, ya da usulünü uygulama maddesi olarak yasaya koyun’ dediği için 15 ayda sadece uzatma verdiklerini ve bu konuyu daha önce de genel kurulda gündeme getirdiğini kaydetti.

Erhürman, 16 Kasım’dan itibaren yeni kiralama yapılmadığını düşündüğünü ama tüm yenilenen kiralamaları talep edeceğini ve yeni kiralama yapmama ilkeleri doğrultusunda detaylı incelemeye sunacağını söyledi. Gözlerinden kaçan bir şey olduysa ve uyarılırlarsa hemen iptal edebileceklerini dile getiren Erhürman, getirilecek liste içerisinde hukuka aykırı kiralama yapıldıysa iptal etmeye hazır olduklarını yineledi. Erhürman, “Gereği yapılmazsa o zaman konuşuruz” dedi.

Elektrikte enterkonnekte sisteme de değinen Erhürman, bu konudaki görüşlerini Türkiye yetkilileri de dahil olmak üzere defalarca paylaştıklarını hatırlattı.

Erhürman, şu anda fizibilite çalışmalarının devam ettiğini aktararak, çalışmayla ‘daha ucuz elektrik, daha temiz enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanılmasını’ hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75