banner6

“Gerekirse dava da açacağız”

banner37

Yeni asgari ücretin brüt 7 bin TL, net 6 bin 90 TL olarak belirlemesi işverenler tarafından tepkiyle karşılandı. İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Arhun, yeni asgari ücrete 15 gün içerisinde itiraz edeceklerini söyledi

“Gerekirse dava da açacağız”
banner150 banner150 banner151

Ahmet UÇAR

Dövizde yaşanan dalgalanmalar ve peşi sıra gelen zamlar karşısında alım gücü düşen vatandaşların dört gözle beklediği yeni asgari ücret dün belirlendi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dünkü toplantısında yeni asgari ücret brüt 7 bin TL, net ise 6 bin 90 TL olarak kabul edildi.

Ancak yeni asgari ücret işçi kanadını memnun ederken işveren tarafı bu miktarın ödenmesi durumunda birçok şirketin personel giderini karşılamak için pek çok ürüne zam yapmak zorunda kalacağını belirterek, karara itiraz edeceklerini açıkladı.

KIBRIS’a konuşan İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun, yeni asgari ücrete 15 gün içerisinde itiraz edeceklerini belirterek, “Gerekirse dava da açacağız” dedi.

Asgari ücretin oy birliğiyle belirlenmesi gerektiğini kaydeden Arhun, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na bilinçli bir şekilde gittiklerini, ancak bambaşka bir atmosferle karşılaştıklarını dile getirdi.

Yeni asgari ücretin hiçbir bilimsel açıklama olmadan ve tartışılmadan belirlenmeye çalışıldığını ifade eden Arhun, komisyonun 5 işveren, 5 çalışan, 5 de devlet kanadı olmak üzere 15 kişiden oluştuğunu söyledi. 

Dünkü toplantıda ülkemizdeki hayat pahalılığı ve açlık sınırı gibi konularda bilimsel istatistikler sunduğunu belirten Arhun, devlete bağlı 5 temsilcinin de asgari ücretin neden artması gerektiğine yönelik veriler sunduğunu kaydetti.

“Yeni asgari ücret, seçim nedeniyle aceleye getirildi”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun “el yordamıyla karar alınan bir yer” olmadığını vurgulayan Arhun, istatistiklere dayalı açıklamalarla ülke gerçeklerini gördüklerini ifade etti.

Arhun, son beş aydaki hayat pahalılığının yüzde 18 olduğunu, aralık ayı da eklenince bu oranın yüzde 25 olarak kabul edildiğine işaret ederek, “Yeni asgari ücretin yüzde 25’lik artışla 6 bin 250 veya 6 bin 500 olmasına razıydık ama bambaşka bir ücretle karşılaştık” dedi.

Arhun, dünkü toplantıda yeni asgari ücretin hiçbir açıklama yapılmadan belirlenmeye çalışıldığına dikkat çekerek, toplantıyı bu nedenle terk ettiklerini ifade etti.

Asgari ücretin mevcut şekilde artması durumunda birçok şirketin personeller giderlerini karşılamak için ürünlerine zam yapmak zorunda kalacağına işaret eden Arhun, yeni asgari ücretin seçim nedeniyle aceleye getirildiğini söyledi.

banner343
YORUM EKLE
YORUMLAR
İSMAİL kılıç
İSMAİL kılıç - 4 hafta Önce

Sivil halk açlık sınırının da altında eziliyor ellerine geçecek para 6.90 bin lira bu ücret bile onları kurtarmayacak bunca zaman biz itiraz ettik o gülünç artışlara sesimizi duyan olmadı bakalım bakalım sizin itirazınızı duyan olacak mı

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110